Adet Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adet ağrısı bir çok kadın için rahat geçerken bazı kadınlar için son derece sancılı geçer. Bizde bu sorunun daha rahat geçmesi ve sancısız olması için derin bir araştırmaya girdik.

Bu nedenle bu yazımızda adet ağrısı için her şeyi anlatacağız. Adet sancısına ne iyi gelir, evde adet sancısı nasıl geçer, adet sancısı için ağrı kesici, adet ağrısı için çay ve daha fazlasını paylaşacağız.

Adet Ağrısı Neden Olur?

Ergenlik dönemine girmiş olan genç kızlar ve kadınlar her ay belli bir dönemde adet görür. Bu adet dönemi bazı kişiler için normal seyrederken bazıları için ise şiddetli sancılar yaratır. Yazımızın amacı da adet dönemini sorunsuz ve ağrısız bir şekilde atlatmanız için hazırlanmıştır.

Adet dönemini ağrı içerisinde geçiren bir kişi yapacağı tüm etkinlikleri zorluk içerisinde yapar. Hani insanın bir yeri ağrırken hiç bir şey yapmak istemez ya bu durumda buna benzer. Hatta adet sancısı çeken kişi gün içerisinde oldukça asabi de olabilir.

Adet sancısının tıp dilindeki adı dismonera olarak geçer. Adet sancısı fazla olduğunda kişide bulantı ve baş ağrısı olabilir. Bununla beraber bu bulantı ve baş ağrısı insanların günlük yaşantılarını fazlasıyla etkiler.

Adet döneminde yaşanan bazı semptomlar vardır. Bu semptomları bir kadın yaşarken diğer kadın yaşamayabilir. Yani her kadının adet döneminde yaşadığı etki farklıdır. Adet döneminde düzensizlik, dayanılmaz ağrılar veya bu tarz problemler yaşarsanız mutlaka bir jinekoloğa gitmelisiniz.

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

Adet sancısına iyi gelen bir çok faktör vardır. Eğer sancısı bir adet dönemi geçiriyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyerek sancıyı hafifletebilirsiniz.

 • Bir havlu ıslatın ve alt karın bölgesine yerleştirin. Sıcak, kasılmaları ve sancıları hafifletecektir. Ayrıca gün içerisinde alt karın bölgesini sıcak tutmaya özen göstermelisiniz.
 • Bol bol sıcak içecek tüketin. Özellikle bitki çayları adet sancısına iyi gelir.
 • Yemek öğünlerinizi az az ama sık yiyin.
 • Alt karın bölgenize parmak uçlarınızla hafif hafif ve dairesel masajlar yapın.
 • Evde koltukta otururken ayaklarınızın altına bir yastık veya minder koyup oturun.
 • Şiddetli adet sancısı için ılık bir duş iyi gelecektir.
 • Hafif yürüyüş yapmak adet sancısını hafifletir.
 • Sancınız varken güç gerektiren işlerden kaçının.
 • Vücudunuzu yoracak işler yapmayın ve ağır egzersizlerden kaçının.

Adet Sancısına iyi Gelen Bitkiler

Adet sancısına iyi gelen bitkiler var. Bu bitkileri aktardan temin ederek çay demler gibi demleyip içebilir veya tüketerek adet sancısına çözüm bulabilirsiniz.

Ahududu

Ahududu, kadınların döl yatağını genişletir ve adet sancısını azaltır. Bilim adamlarının araştırmaları üzerine adet sancısı çeken kadınların ahududu tükettikten sonra %50 düştüğü görülmüştür. Dilerseniz ahududunun yapraklarını kaynatarak bir çay demleyebilirsiniz. Bu da adet sancısını kesecektir.

Ahududu

Zencefil

Zencefilin ağrı kesici özelliği ve krampları azaltan etkisi ile adet sancısına da iyi geldiği bilinmektedir. Evde bir zencefil çayı hazırlayarak adet ağrısını hafifletebilirsiniz.

Zencefil

Çilek

Adet ağrısına iyi gelen bitkiler arasında çilekte vardır. Çilek tıpkı ahududu gibi ağrı ve kramp kesici özelliğe sahiptir. Eğer adet ağrısı çekiyorsanız sancıları hafifletmek için bir kase çilek tüketerek ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Hatta çilek yaprakları ile bir çay hazırlayıp, bu çayı da tükettiğinizde aynı etkiyi göreceksiniz.

Çilek

Civanperçemi

Aktardan satın alacağınız çivanperçemi adet kasılmalarını hafifletir. Tüketim kısmını aktara sorsanız daha iyi olur. Çünkü fazla tüketildiğinde farklı yan etkilere sahip olan bir bitkidir.

Civanpercemi

Yaban Mersini

Yaban mersini bitkisinin kas gevşetici etkisi vardır. Bitki uzmanları tarafından adet sancılarını kestiği bilinir. Hatta İbrahim Saraçoğlu her seferinde bu konuyu dile getirir. Yaban mersinini alıp tüketerek adet sancılarını ve kasılmalarını engelleyebilirsiniz.

Bu anlattıklarım zaten evde adet sancısı nasıl geçer sorusununda karşılığı olduğunu düşünüyorum.

Adet Sancısı için Ağrı Kesici

Şimdi sizlere adet sancısı için ağrı kesici ilaçlardan bahsetmek istiyorum. Ancak bu ağrı kesici ilaçları ağrıyı ilk hissettiğiniz anda içmeniz gerekiyor.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Adet sancısına iyi gelen ilaçlar şu şekildedir;

 • Parol
 • Vermidon
 • Arveles
 • Dolorex
 • Advil
 • Buscopan
 • Cyladol
 • Apranax
 • Majezik

Yukarıda adet sancısına iyi gelen ilaçlardan bahsettik ama bu ilaçlar kimine iyi gelirken kimine de hiç etki etmemektedir. Bu nedenle denemeden kesin bir şey demek yanlış olur.

Adet Sancısı için Çay

Arkadaşlar adet sancısına iyi gelen çay öncesinde sizlere maydanoz saplarını kaynatarak bir maydanoz çayı yapmanızı ve bu çayı tüketmenizi öneririm. Kendimden de bildiğim için annem devamlı maydanoz suyu içirirdi ve şıp diye ağrı kesilirdi. Bunun dışında ada çayı ve kuşburnu çayı adet sancısına çok iyi gelir.

Eğer sizinde adet sancısı için kullandığınız ilaç veya bitkisel bir karışım varsa lütfen bizlere yorumlar kısmından yazın. Yaşadığınız her tecrübe bize yol gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı