AIDS – HIV Virüsü Tedavi Edilebilir Mi?

AIDS ve HIV tanımları Türkiye’de korkunç hastalıklar arasında görülüyor. Özellikle HIV pozitif kişilerle; oturmak, tokalaşmak, sohbet etmek bile matah bir şey gibi görülebiliyor. Oysa tamamıyla bilinçsizlikten kaynaklı olduğunu ve AIDS tedavisinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik HIV pozitif, yani kanında HIV virüsü taşıyanlarla tokalaşmak veya onlarla aynı ortamda bulunmak size AIDS bulaştırabilir.

  • HIV

HIV bir virüstür ve uluslararası literatürde Human Immunodeficiency Virus olarak tanımlanır. Türkçe karşılığı: “İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü” olarak bilinir. Hiçbir zaman ölüme sebep olmaz. HIV virüsünün temel semptomları bağışıklık sistemini güçsüz hale getirmeye dayanır. Doğal olarak zamanla insanın mikroorganizmalara ve oluşacak çeşitli hastalıklara karşı direnci kırılır. Bu yüzden HIV pozitif olan hastalar çoğu zaman virüsü taşıdığından bile habersiz olabilir.

  • AIDS

AIDS ise: Acquired Immune Deficiency Syndrome olarak “Sonradan Edinilen Bağışıklık Sistemi Yetmezliği” şeklinde tanımlanabilir. AIDS hastaları bir başka HIV taşıyıcısından virüsü almak suretiyle kanında var olan antikorlarla bağışıklık sistemlerini kaybedebilirler. İşte bu bağlamda farklı rahatsızlıklara ve çeşitli semptomlara davetiye çıkarılmış olur.

HIV ve AIDS Testleri Nasıl Yapılır?

HIV pozitif kişilerin etkin bir biçimde tanı metotlarına başvurması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden düşünülenden daha fazla HIV taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca birçok kişi hastalığı bildiği halde, çeşitli toplumsal baskılardan ötürü test ve tedavi için hastanelere başvurmamaktadır.

Vücuda HIV virüsü alındıktan sonra hemen test yapılsa dahi bunun saptanması olanaksızdır. Burada 3 aylık bir gelişim süreci söz konusu olur. İşte bu sürece de “Pencere Dönemi” denir.

  • ELISA

ELISA testi, doğrudan bir tanı metodu olmayabilir. Özellikle pencere dönemi aşıldıktan sonra ELISA testiyle HIV pozitif sonucunun alınması daha mümkün hale gelir. Kanda bulunan HIV + antikorlarının tespiti ve sonrasındaki test adımlarıyla devam eder.

  • PCR

Açılı Polymerase Chain Reaction olan bu metot daha net bir tahlil sunabilir. Şu sıralar özel laboratuar ve kliniklerde de tercih edilen AIDS testi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  • Western Blot

Western Blot testi ise yapılmış olan HIV pozitif testinin ardından yapılan bir sağlama olarak düşünülebilir. Test sonuçlarını doğrulamak amacıyla gerçekleştirilir ve sonuç pozitif çıkarsa tanı konulmuş olur.

AIDS Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yapılan testler sonucunda HIV pozitif olduğunuzu öğrendiğiniz zaman yolun sonuna gelmiş sayılmazsınız. Özellikle son dönemlerde teknolojik gelişmeler ve tıbbi modifikasyonlar sonucunda özel tedavi metotları geliştirilmiştir.

Ömrünün sonuna kadar AIDS ile yaşam adına önemli adımlar atılmaktadır. Ayrıca ilaç tedavisiyle sağlıklı bir biçimde yaşamını devam ettiren binlerce hasta vardır. Bunun için antiviral ilaçların pahalı olduğundan şikâyetçi olan insanlar görülebiliyor. Türkiye baz alındığında gerçekten yüksek döviz maliyetlerini kapsayan ilaç ücretleriyle karşılaşıldığı aşikâr.

Fakat gerek Türk toplumunun toplumsal baskı ve farklı çevresel faktörlerden ötürü doktora gitmemesi gerekse HIV pozitif olduğunu bilmemesinden ötürü hasta sayısı azdır. Bunu takiben Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile aynı doğrultuda çalışan sivil toplum örgütleri ilaç temini için ciddi atılımlar yapmaktadır.

AIDS hastalarının tedavi sürecinde almaları gereken ilaçlar devlet tarafından karşılanmaktadır. Haliyle yüksek ilaç bedellerinden ötürü tedaviyi es geçmek mantıklı olmayacaktır. En önemli noktanın erken teşhis olduğunu unutmamak gerek. Zira ne kadar erken teşhis edilirse o kadar stabil bir ilaç tedavisi söz konusu olacaktır. Uzmanlara göre AIDS hastalarının ortalama ömrü ilaç kullanımı ve düzenli yaşamla 70-80 aralığına ulaşmış durumda. Yani normal bir insan ile HIV pozitif bir insan arasından yaşamsal fonksiyonlar açısından pek bir fark bulunmuyor.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close