Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler

Akne lekelerine bitkisel çözümler ile son verebilirsiniz. Lütfen her akne lekesi için hemen ilaç ve kozmetik ürünlerine başlamayın. Akne lekelerine ilk önce doğal tedaviler ile çözüm yolu arayın.

Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler

Akne lekelerinden kurtulmak için bin bir çeşit yöntem var. Akne lekesi ilaçları, pahalı lazer tedavileri, kozmetik kremleri gibi saymakla bitmeyen yöntemler var. Ancak bugün sizlere anlatacağım yöntem akne lekelerine bitkisel çözümler olacak.

NOT: Sizlere aşağıda vereceğim bitkisel çözümleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Düzenli olarak kullanmadığınız taktirde çok işe yaramayabilir.

Limon Suyu ile Akne Lekelerine Bitkisel Çözüm

Akne lekelerine bitkisel çözümler arasında en basit ve kolay uygulama limon suyu uygulamasıdır. Bunun için limon suyunu bir çay tabağına sıkın ve bir parça pamuk yardımı ile akne izlerinin üstünü silin.

Limon ile Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler

Limon suyu, cilt üzerindeki koyu leke izlerinin görünümünü hafifletir. Düzenli yapıldığı taktirde akne izlerinden eser kalmaz.

Sandal Ağacı Tozu ve Gülsuyu

Akne lekelerine bitkisel çözümler arasında popüler olan diğer bir bitkisel uygulama ise sandal ağacı tozu ve gül suyu uygulamasıdır.

Bir miktar gül suyu ile sandal ağacı tozunu karıştırıp, macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz karışımı akne lekeleri üzerine sürün ve bir saat bekletin. Bekleme süresi sonunda cildinizi ılık su ile temizleyebilirsiniz. Bu karışımı gece yatmadan önce kullanmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Akne Lekelerine Domates Dilimleri

Domates özellikle yüz ve sırt bölgesinde oluşan akne lekeleri için birebirdir. Bunun için domatesleri dilim dilim kesin ve akne lekeleri üzerine yerleştirin.

Akne Lekeleri için Domates Dilimleri

Cildinizin domates suyunu çekmesini bekleyin ve sonrasında cildinizi temizleyin. Domateste bulunan A vitamini akneye neden olan yağ üretimini azalttığı gibi cildi de tazeleyecektir.

Akne Lekelerine Zeytinyağı

Akne lekeleri için zeytinyağı doğal çözümler arasındadır. Akne izlerinin bulunduğu bölgeleri zeytinyağı ile ovabilir ve masaj yapabilirsiniz. Akne izlerinin hafiflemesi ile birlikte cildiniz nemlenir ve yumuşar.

Akne Lekeleri için Yüz Maskesi

Malzemeler:

  • 1 çorba kaşığı ekşi krema
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi
  • 2-3 damla limon suyu

Hazırlanışı: Yukarıdaki malzemelerin hepsini uygun bir kapta karıştırın ve karışımı, akne izlerinin üstüne sürüp, 10 dakika bekletin. Bekleme süresi sonunda ılık su ile cildinizi yıkayın.

Akne Görünümü Nasıl Azaltılır?

Akne izleri ile beraber akneler hala cildinizde barınıyorsa önce akne görünümlerini geçirmekten işe başlayabilirsiniz. Bunun için aknelerin üzerine buz kompresi yaparak aknelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

Akne Lekelerine Çemen Otu Maskesi

Akne lekelerine bitkisel çözümler arasında popüler olan diğer bir maske ise çemen otu maskesidir. Akne izlerinin iyileşmesini sağlayan bu maskeyi yapmakta oldukça basit.

Çemen otu yapraklarını veya tohumlarını suda kaynatıp, ezin. Elde ettiğiniz ezilmiş posaları akne lekeleri üzerine sürün ve otuz dakika beklettikten sonra cildinizi temizleyin.

Akne Lekelerine Lavanta Yağı

Akne lekelerine bitkisel çözümler arasında lavanta yağı da vardır. Bir parça pamuğa lavanta yağını damlatın ve günde iki defa akne lekelerinin üzerine sürün. Kısa sürede akne lekelerinden eser kalmayacak.

Akne İltihabını Azaltma

Cildinizdeki akneler iltihaplı ise aknelerin iltihabını azaltmalısınız. Bunun için buzdolabında bulunan salata veya salatalığın suyunu sıkıp işe başlayabilirsiniz.

Salatalık veya salatalık suyu, akne iltihabını azaltan mükemmel bir doğal çözüm olarak halk arasında bilinmektedir.

Akne Lekelerine Bitkisel Çözümler (Yumurta Akı)

Bir adet yumurtanın akını bir kaseye ayırın ve ellerinizin hijyenini sağladıktan sonra yüzünüze sürün. Yumurta akı yüzünüzde kuruduktan sonra cildinizi su ile durulayıp, yıkayın.

Akne lekeleri için çözümler gördüğünüz gibi bitmiyor. Yukarıda sizin için birbirinden özel akne maskeleri verdik. Umarım bu maskeler işinize yarar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı