Akupunktur Nedir? Nasıl Yapılır?

Akupunktur nedir? Nasıl Yapılır? Neden Yapılır? Faydaları Nelerdir? Zararları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? Hangi hastalıklarda uygulanır? Ve bunun gibi bir çok sorunun cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Akupunktur Nedir?

Çok eskilerden beri Çin’de uygulanan ve Çin’den de tüm dünyaya yayılan vücuda iğne batırmalı bir tedavi şeklidir. Zamanın papazları o zamanlar akupunktura “cizvit” derlermiş. Latince kökenli olan aku (iğne) punktur (batırmak) anlamına gelir. Çinliler de akapunkturu “Uygur Türklerinden” öğrenmişler. Vücudun belirli noktalarına altın iğneler batırılarak bir çok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir.

Alternatif tıpta akupunktur ile cilt bakımı, baş ağrısı, felç tedavisi, kilo verme ve zayıflama, bağımlılık tedavisi, cinsel tedavi, reflü, romatizma, uykusuzluk, sigara bırakma, panik atak tedavisi gibi bir çok hastalığa çare bulunuyor.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Çok eskilerden Çinli akupunktur ustalarının günümüze bıraktığı şemalar sayesinde akupunktur çok daha gelişmiş ve tıpta yerini bulmuştur. Akupunkturun nasıl yapıldığı ile alakalı önce sizlere bir video izletmek ve sonrasında nasıl yapıldığını sözlü olarak anlatmak istiyorum. Önce akupunktur videosunu izleyelim.

Akupunktur tedavisini bilim adamları ve doktorlar şu şekilde açıklamaktadır. Deri altında toplamda on dört adet enerji kanalı vardır. Bu enerji kanalları da direk olarak organlara bağlıdır. Bu kanallara batırılan iğneler ile bu organlar uyarılır ve böylece hasarlı veya tamir görmesi gereken hücre ve organlar uyarılır.

Akupunktur Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Akupunktur’un nasıl yapıldığını merak ediyorsanız şöyle anlatabilirim. Öncelikle bu işi uzmanlarına yaptırmanız gerekiyor. Mesela “akupunktur ile kilo vermek istiyorum” derseniz gideceğiniz uzmana bu talebinizi belirtiyorsunuz. Akunpunktur uzmanı sizi önce tetkik ediyor ve akunupunkturun nereden ve nasıl yapılacağını analiz ediyor. Bu analizden sonra seans seans sizi çağırıyor ve belirli bölgelere kılcal iğneler batırarak sizi tedavi ediyor.

Akupunktur Nedir? Akupunktur Neden Yapılır?

Akupunktur nedir sorunun bir cevabı da budur. Dişimiz ağrıdığı zaman ilaç üstüne ilaç içer hatta bu ilaçların üzerine başka birinin “kesin ağrını kesecek” dediği ilacı bir daha içiyoruz. Akupunktur da böyle bir şey. Vücudunuzla alakalı hemen hemen her problemi gidermek için bin bir çeşit krem, işlem, ameliyat altına yatmamıza rağmen birde akupunktur deneyeyim diyen de var.

Ancak bu sanatı da yabana atmayın. Çünkü gerçekten işe yaradığı ve gözümle şahit olduğum olaylar da var. Mesela en yakın arkadaşım sigarayı akupunktur ile bıraktı. İşin en güzel tarafı ise akupunkturun hiç bir zararının olmaması.

Akupunktur Hangi Hastalıklarda Uygulanır?

Akupunktur bir çok hastalıkta vücuda uygulanır. Ben size bunların arasında en çok tercih edilenleri sonrada akupunkturun başka hangi hastalıklar için uygulandığını anlatayım.

Bel Ağrısı: Uzmanlar, insanların en çok bel ağrısı şikayeti için geldiğini söylüyorlar. Hem tedavisi basit hemde etkili sonuçlar alındığını belirtiyorlar. Bu tedavinin amacı bel bölgesinde kan dolaşımını hızlandırmak ve böylece kasın rahatlamasını ve ağrıda azalma olmasını sağlamaktır.

Zayıflama ve Kilo Verme: En çok tercih edilen akupunktur tedavisinden birisidir. Akupunktur ile kişinin midesi üzerinde işlem yapılır. Tedavinin amacı kişide tokluk hissini uyandırmak. Böylece daha az besin almasını ve dolayısı ile zayıflaması planlanır.

Körlük ve Görme Problemi: Göz kapakları ve çevresine uygulanan bu tedavi yönteminde körlük ve görme problemlerine karşı seanslar yapıldığı bilinmektedir.

Sanırım akupunktur nedir dediğimizde bu maddeler size ne olduğunu ve nelere iyi geldiğini açıklıyor. Bunların dışında akupunktur tedavisi için gelinen hastalıklar şöyledir;

 • Baş ağrısı
 • Romatizma
 • Boyun fıtığı
 • Boyun kireçlenmesi
 • Diz kireçlenmesi
 • Siyatik
 • Faranjit
 • Behçet hastalığı
 • Sara hastalığı
 • Çocuk felci
 • Parkinson
 • Ses kısıklığı
 • Bronşit
 • Kuru öksürük
 • Astım
 • Grip
 • Kulak çınlaması
 • Sağırlık

Akupunktur Kaç Seans Sürer?

Akupunktur nedir demeden önce bu işlemi yaptırırsak ne kadar tutar diyenleri duyar gibiyim. Her hastalığa göre seans süresi değişebilir. Ancak akupunktur tedavisi için en az 12-24 seans arası uygulanır. Bu seanslar da kendi aralarında bölünür.

 1. Kafa Akupunkturu
 2. Kulak Akupunkturu
 3. Genel Akupunktur

Akupunktur Noktaları

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ayak altında bulunan bir çok sinir ve damarlar vardır. Mesela kol, omuz, safra kesesi, boyun, mide gibi noktaları akupunktur ile uyarılarak tedavi edilir. Aşağıda ayak altında görülen akupunktur noktalarını görebilirsiniz.

Akupunktur Noktaları

 

Akupunkturun Zararları Nelerdir?

Akupunkturun şu ana kadar rastlanmış zararlı bir kaydı yoktur. Ayrıca anlık iğne acısı benim için sakınca değildir derseniz problem yok. Tek önemi şey iğneye karşı alerjisi olan veya iğne korkusundan tansiyonu çıkan birinin yaptırmamasıdır.

Akupunktur Günümüzde Nerelerde?

5000 yıldan uzun bir süredir günümüze kadar uzanan akupunktur, Almanya, A.B.D, Fransa, İngiltere gibi ülkelerde yaygın olarak uygulanan bir doğal tedavi yöntemidir. Hatta bu ülkelerde tedavi merkezleri, ,üniversiteler, vakıflar gibi bir çok alanda ilerlemiştir.

Ülkemizde hala akupunktur yararlı mı tartışması yapılsa da dünyanın bir yok yerinde akupunktur adında çalışmalar son derece hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Akupunktur Fiyatları

Akupunktur fiyatları her ile ve yere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak 2017 ocak ayında en son seans ücretleri yaklaşık 90-120 TL arasında değişmektedir. Daha ucuz yerlerde var ancak çok tavsiye etmiyorum. Uzman ellerde yapılan akupunkturun faydasını daha net görürsünüz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı