Anne Sütünü Çoğaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

Anne Sütü Önemi ve Besini

Anne sütü bebeklerin ilk 6 ay içerisinde kullandığı çok önemli bir besin türüdür. Doğumdan sonra gelen ilk sarı süt ve anne sütü bebeğin ilk aşısı olarak bilinmektedir. Bunun ile birlikte bir bebeğin annesi ile bağ kurabilmesi için en iyi yol emzirmektir. Bebekler için anne sütünün çok önemi vardır ki, anne sütü bebeğin ilk gelişim ilacıdır. İlerleyen araştırma gruplarında anne sütüne düşkün bebeklerin ileri ki yaşlarda diğer besin alan çocuklardan daha zeki olduğu tespit edilmiştir.

Anne sütü ile ilgili bilinmesi gereken hususlar;

  • Bebekler için en taze ve en iyi besin öğesidir,
  • Anne sütünde hiç mikrop bulunmaz ve temizdir,
  • Daima hazır bir besin olarak üretilir,
  • Bebekler için çok basit sindirilen bir besindir.
  • Anne sütü içen bebeklerde karın ağrısı ve ishal az olmaktadır.
  • Anne sütü bebeklere bağışıklık kazandırarak onları eğitir.
  • Anne ile bebek arasında fazla bir bağ gelişir.
  • Emziren anne hasta olma riski azalır ve meme kanseri riski düşer.

Anne Sütü Faydaları Nelerdir

Bebeklerin ilk 6 ayında ihtiyaç duydukları demir, protein, ve vitaminin tamamı anne sütünde mevcuttur. Doğum sonrası gelen sarı süt bebeğin ilk aşısı ve bağışıklık sistemidir. Anne sütünü çok tüketen bebeklerin kanser riski fazlasıyla azalır. Emmek bebeklerin ağız ve diş sağlığına mucize şekilde yarar gösterir. Yine anne sütü ile beslenen bebeklerde karın ağrısı, ishal, kabızlık, iştahsızlık gibi durumlar çok aza indirilmiş olur.

UNICEF bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 ayını kesin olarak anne sütü ile beslenmesini söylemektedir. En az iki yaşına kadar da anne sütü devam ettirilsin tavsiyesinde bulunuyor.

 

Anne Sütünü Güçlendirme ve Besleme

Anne sütünü çoğaltmak için, günde iki porsiyon taze bal tüketilmesi ve iki porsiyon taze üzüm tüketilmesi. Kahvaltı ve akşam yemeğinden sonra dereotu yenmesi.

Yarım litre klorsuz su yardımı ile 10 tane incir haşlanıp ondan sonra kuruma işlemine bırakılarak kuru incir suyunu elde edebiliriz. Bu suyu ise yarısını sabah yarısını akşam içmek üzere bir bardağı 2 parçaya bölebiliriz.

Çemen otu, rezene, dereotu,  anne sütünü besleyen en iyi bitkilerdir.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close