Arpacık için Evde Bitkisel Çözümler

Arpacık için o kadar çok çözüm yöntemi var ki, hangi birisini anlatayım bilemiyorum. Bunun için kendi denediğim ve arpacığı evde geçirecek bitkisel çözümlerin hepsini sizlere anlatmaya karar verdim. Aşağıda sizler için hatırladığım tüm çözümleri belirteyim.

Arpacık için Evde Yapılacak Bitkisel Çözümleri

Arpacık bildiğiniz gibi gözde çıkan bir enfeksiyondur. Genel olarak kirpik diplerinde meydana gelir. Arpacık bazen göz kapağının dışından bazende içinden çıkabilir. Bu durum göz kırpmada hatta görmede bile sorun yaratabilir.

Arpacık çıkmaya başladığı andan itibaren saki göze birşey batmış gibi rahatsız eder. Arpacığın iyileşme süreci normal hallerde 1 ile 2 hafta sürmektedir. Ancak bizim amacımız arpacığı en kısa zamanda geçirmektir. Bu nedenle arpacık tedavisi için evde yapılabilecek bir çok yöntemden bahsetmek istiyorum.

Arpacık için Süt ve Zerdeçal Kürü

Zerdeçal kökünün mantarı yok edici özelliği vardır. İçeceğiniz sütün içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozunu karıştırın ve için.Vücudun içinden arpacığı tedavi edecek ve iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Arpacık

Arpacığa Sıcak Bez Tutun

Tamamen hijyenik bir bezi sıcak su içerisine batırın ve suyunu sıkın. Bu bez ile günde 4-5 kere arpacığa tampon yapın. Sıcak bezi 10-15 dakika göz kapağı yani arpacık üstünde tutmanız gözün rahatlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sıcak bez, arpacık içerisindeki irini dışarı tahliye etmeye de yardımcı olur.

Arpacık için

Arpacık için Maydanoz Kürü

Bir avuç maydanozu bir cezve içerisinde su ile 10 dakika kaynatın. Kür kaynadıktan sonra ılınması için bir süre bekleyin. Bekleme süresi sona erdiğinde bir parça pamuğu karışım içerisine batırın ve arpacık üstünde 15 dakika tutun.

Maydanoz

Maydanoz kürü, arpacık üstündeki toksin maddeleri gidermeye yardımcı olur. Aynı zamanda arpacığı hızı iyileştirir.

Arpacık Tedavisi için Guava Yaprağı

Ülkemizde yetişmeyen ancak internet üzerinde satışı olan guava yaprakları ile evde arpacık tedavisi yapabilirsiniz. Guava yaprağı arpacığın ağrısını alır ve arpacığı hızla tedavi eder.

Guava Yaprakları

Yapmanız gereken bir cezve içinde guava yapraklarını kaynatın ve suyuna temiz bir bez batırın. Bu bez ile arpacığın üzerine 10 dakika kompres yapın. Günde 4-5 kere yaparsanız gün içerisinde arpacığın geçtiğini görebilirsiniz.

Sarımsak ile Evde Arpacık Tedavisi

Arpacığı hızlı iyileştirmek için sarımsak suyundan faydalanabilirsiniz. Çünkü sarımsak son derece kuvvetli ve enfeksiyon geçirici özelliğe sahiptir. Bunun için bir kaç diş sarımsağın suyunu çıkartın ve arpacığın bulunduğu enfekte alanı çevresine bir pamuk yardımı ile sürün. Kısa sürede arpacığın indiğini göreceksiniz. Ancak bu yöntem biraz gözünüzü yakacaktır.

Arpacık için Soğan Dilimleri

Soğan, arpacık üzerinde ve etrafındaki bakterileri öldürmek için bire birdir. Biraz gözünüzü yakacak olsa da arpacığın acısı ve görünümünün değişeceğine hatta gün içerisinde iyileşeceğine emin olabilirsiniz.

Bunun için soğanı dilimleyin ve arpacık üzerinde tutun. Arpacığın kısa sürede iyileşeceğini ve geçeciğini göreceksiniz.

Çay Poşeti ile Arpacık Tedavisi

Dünyada sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan çay evde arpacık tedavisi için hem en kolay hemde muhteşem bir çözümdür. Aracık için evde bulunan çayın demi, poşet çay veya poşet bitki çayı kullanacağız.

Poşet Çay

Bunun için herhangi bir çay poşetini kaynar suya batırın ve 1-2 dakika ısınmasını bekleyin. Poşet çay ısındıktan sonra suyunu sıkın ve arpacık üzerine koyun. Poşet çay özellikle poşet bitki çayı, arpacıktaki irinin dışarı gelmesini sağlayacaktır. Böylece hem gözünüz rahatlayacak hemde arpacık iyileşecektir. Gün boyu bu uygulamayı 4-5 kez yapabilirsiniz.

Arpacık için Soğuk Metal

Biraz babaanne işi olsada çok eskilerden beri bu yöntem arpacık tedavisi için kullanılır. Rivayete göre metal yüzük, bıçak veya çivi gibi metallerin arpacık üstünde tutulduğunda arpacığın iyileştiği söylenmektedir. Kesin bilmemekle beraber denenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı