Arpacıktan Nasıl Kurtulunur? (2 Basit Yöntem)

Arpacıktan nasıl kurtulunur sorusuna cevap olarak sizlere 2 basit yöntemden bahsedeceğim. Bu iki yöntem sayesinde arpacıktan kolayca kurtulacak ve hızlı iyileşme sonuçları alacaksınız. Yöntemler oldukça basit ve evde rahatlıkla yapabileceğiniz çözüm önerileri olacak.

Arpacıktan Nasıl Kurtulunur? (2 Basit Yöntem)

Çoğu zaman zararsız olan arpacık göz kapağının içinden veya dışından çıkabilir. Aslında arpacık için hiç bir şey yapmasanız bile en fazla 1 hafta içerisinde kendi kendine geçecektir. Arpacık ilk olarak göz kapağında hafif bir ağrı ile başlayıp sonrasında göz kapağının içinden veya dışından şişme ile devam eder. Gözü rahatsız eder. Bazı arpacıklar gözün kısılmasına varana kadar şişme yapar.

Arpacıktan Nasıl Kurtulunur?

Neyse ki arpacıktan daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olacak bazı evde uygulanabilecek yöntemler var. Bu yöntemleri uygulayarak arpacığı tedavi edebilir ve hızlı bir şekilde arpacığın yarattığı şişliği indirebilirsiniz. Eğer hazırsanız arpacıktan nasıl kurtulunur anlatmaya başlayayım.

Yöntem 1 – Arpacıktan Nasıl Kurtulunur?

Her ne olursa olsun arpacıktan kurtulmanın ilk hamlesi göz kapağının temiz tutulmasıdır. Çünkü arpacığın çıkma nedeninin %98’i gözün mikrop kapmasından kaynaklanır. Bu nedenle göz kapağı çevresine ve üstüne birikmiş mikropları gidermektir. Peki ne yapabiliriz?

 • Bir kaç damla bebek şampuanı ile suyu karıştırın.
 • Elde ettiğiniz su ile seyreltilmiş bebek şampuanına bir parça pamuğu batırın.
 • Ardından bu pamuk ile tıpkı makyaj temizler gibi arpacığın olduğu yeri ve çevresini temizleyin.
 • Bu yöntem hem şişliği rahatlatacak hemde mikropları kıracaktır.
 • Göz kapağı sonrasında ılık su ile hafifçe bölgeyi yıkayıp kurulayın.
 • Unutmayın arpacıktan nasıl kurtulunur sorusunun ilk maddesi arpacığın yani göz kapağının temizlenmesidir.
 • Ayrıca bu uygulamayı yaparken gerekirse ellerinizi iki defa yıkayıp güzelce temizlemelisiniz.

Bunun dışında eczanede satılan göz kapağı temizleme petleri vardır. Dilerseniz bunlardan birisini satın alarak, göz kapağınızı temizleyebilirsiniz.

NOT: Bir arpacık başlangıcı veya süresinde kesinlikle makyaj yapılmamalıdır. Gözde arpacık varken makyaj yapmak, arpacığın iyileşme sürecini geciktirir. Bunun yanında lens kullanıyorsanız arpacık süresinde gözlük takmaya çalışın. Lensleri mutlaka çıkartın.

Yöntem 2 – Arpacıktan Nasıl Kurtulunur?

Arpacıktan kurtulmak için bu yöntemde sıcak ve nemli tampon uygulaması yapılması gerekir. Arpacık üzerine sıcak ve nemli tamponlar uygulamak hem gözdeki aracık şişliği alır hemde arpacığın iyileşmesi için süreci hızlandırır.

Arpacık

 • Günde üç veya dört kez, toplamda 10 ile 15 dakika boyunca sıcak kompres uygulayın.
 • Bir çay bardağına çay doldurun ve çayın buharını gözünüze yaklaştırın.
 • Bazı insanlar bunu çay poşeti ile yapar. Sıcak suya çay poşetini batırır ve sıcak olan poşeti eliyle sıktıktan sonra arpacığın üzerinde tutar. Buda iyi bir yöntemdir.
 • Bu yöntemin amacı arpacığı sivilce gibi bir kafa çıkarmasına yarar. Böylece bir an önce oluşum sürecini tamamlar ve iyileşme sürecine geçer.

Arpacık için Yapılmaması Gerekenler

 • Arpacık kesinlikle sıkılmamalıdır. Arpacık bir sivilce değildir. Aksi halde gözünüzü bile kaybedebilirsiniz.
 • Arpacık sürekli ellenmez.
 • Arpacık olduğu sürece yüz sürekli yıkanmalıdır ve temiz tutulmalıdır.
 • Arpacık için ellerinizle ne yaparsanız yapın ama ellerinizin temiz olduğundan kesinlikle emin olun.

Arpacık İçin İlaç

Arpacık için yüzlerce ilaç vardır. Ancak ilaç içerisinde bulunan etken maddeler önemlidir. Eğer alacağınız arpacık ilacı veya arpacık kremi içerisinde “asetaminofen” veya “ibuprofen” barınması yararınıza olacaktır. Bu ilaçlar arpacıktan kurtulmanız için en hızlı yöntemlerden birisidir.

Eğer arpacık çok ileri sorunlu ise mutlaka göz doktoruna gitmelisiniz. Çünkü bazı arpacıklar ciddi müdahale gerektirebilir. Bu tip durumlarda göz doktorları enfeksiyonu engellemek için ameliyat yapmak zorunda da kalabiliyorlar.

Sizlere birde Youtube üzerinde izlediğim bir videoyu paylaşmak istiyorum. Bu videoyu da izleyerek arpacıktan nasıl kurtulunur öğrenmiş olacaksınız.

Göz bakımı ile alakalı tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz göz bakımı sayfamızı inceleyebilir ve daha fazla bilgiler bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı