Ayak Bileği Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Ayak bileği: Fizyolojik olarak bir takım bağlarla belirli bir esnekliğe sahip yapıdadır. Şu sıralar ayak bileği burkulması sonucunda ciddi ağrılar yaşayan ve bu burkulmaların sık sık tekrarlanmasından şikâyetçi olan insanların sayısı artış gösteriyor. Aslında bu durum, bağların zedelenmesi ve kas dokusunda oluşan deformasyon nedeniyle burkulmadan kaynaklanmaktadır.

Ayak bileği ağrısı özellikle ayakta durarak çalışanlar için ciddi bir soruna dönüşebilir. Bilek bölgesinden yayılarak ayak tabanına ve daha çok ayağın tarak kısmına doğru uzayan bir ağrı hissedilebilir. Bu durumda da ayakta durmak güçleştiği gibi yeni burkulma vakalarına sebep olabilir.

Yumuşak doku zedelenmeleri, bağ deformasyonlarının tespiti ve tedavisi için Ortopedi Doktoruna veya bir Fizyoterapiste gitmeniz gerekir.

Ayak Bileği Ağrısının Nedenleri

Ayak bileğinde ağrı hissedenlerin yalnızca burkulma veya fizyolojik anlamda bir sorunla karşılaşması söz konusu değildir. Aynı zamanda çeşitli patolojik rahatsızlıklar ya da farklı semptomların etkisiyle de gözlemlenebilir.

Tıbbi açıdan en çok rastlanan sorunların başında Gut hastalığı gelmektedir. Bilhassa hafta boyunca süren ve gece ya da sabahları da yaşanan ayak bileği ağrılarında doktorların ilk şüphelendiği hastalıktır. Yine çeşitli bakteriler sonucunda oluşan hastalıklarda da belirti olarak ayak bileği ağrısı gözlemlenebiliyor. Tabi ki fizyolojik travmalar, ayak burkulması gibi anlık hadiseler hastaların %70’ini kapsıyor.

  • Ayak Burkulması

Ayak bileğinin esnek yapısı sebebiyle anlık olarak kayarak tabandan yana doğru gitmesi durumudur. Bağların gerilmesi sebebiyle kısa süreli bir yanma ve ardından şişme gözlemlenebilir. Bu tip burkulmaların sonucunda sıcaklık hissetmek, bayılma hissiyatı, terleme ve halsizlik son derece sık gözlemlenir.

  • Ayağa Alınan Darbeler

Çeşitli spor aktivitelerinde veya farklı bir nedenden ötürü ayağınızın üstünden veya yanından alacağınız bir darbeyle ayak bileği ağrısı şikâyetiyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda oluşabilecek bağ kopmaları, çatlak ve kırıklar ciddi hareket sorunlarına yol açabilir. Vakit kaybetmeden doktora gitmek faydalı olacaktır.

  • Ayak Bileğinde Fizyolojik Bozukluk

Bazı insanlarda doğuştan gelen ayak bileği veya farklı esneklikler mevcuttur. Fizyolojik olarak oluşan bu tip bağ esneklikleri ya da yumuşak dokuda oluşan esnemeler, ilerleyen yaşlarda daha ciddi boyutlara gelebilir. Doktor kontrolüyle bu durumun gözlemlenmesi önemlidir.

  • Septik Artrit

Çoğunlukla birtakım bakteriler nedeniyle oluşan ve belirtileri arasında ayak bileği ağrısı olan bir rahatsızlıktır. Vakaların pek çoğunda iltihaplanma görüldüğü için “Romatoid Artrit” riski de doğabilir.

  • Gut

Gut hastalığının en normla belirtilerinden birisi ayak bileklerinde oluşabilecek ağrı, kızarıklık ve şişmelerdir. Bunları uzun süreli yaşıyor ve ağrının hissiyatının arttığını düşünüyorsanız Gut hastalığından şüphelenmeniz gerekir.

Ayak Bileği Ağrısı İçin Doktor Randevusu Almak

Ayak bileği ağrısı için doktor randevusu almadan önce hangi bölüme bakmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Vücudumuzda var olan kemik ve eklemler ile ilgili tüm rahatsızlıklar için ortopedi bölümü bulunmaktadır. Ortopedistler gerekli incelemeleri ve muayeneleri tamamlarken birçok görüntüleme cihazından yardım alabilirler.

Çekilecek filmler ve yapılacak tahliller sonucunda da tedavi kapsamında fizik tedavi bölümüne çıkabilirsiniz. Fakat fizik tedavi randevusundan önce mutlaka bir ortopedi randevusu almanızı tavsiye ederiz.

Genel anlamda fizyolojik olarak ayağa alınan darbe, ayak bileğini burkmak gibi sorunlardan kaynaklanan sorunlar ortopedi polikliniğinde tespit edildikten sonra tedaviye başlanmaktadır. G görülmesi durumunda da fizik tedaviye yönlendirilmektedir.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close