Ayak Tabanı Ağrıları Tedavisi ve Sebepleri

Ayak Tabanı Ağrıları Tedavisi ve Sebepleri

Ayak tabanında oluşan faysa ismindeki kalın bağ dokusu, topuk kemiğini ve ayak parmaklarına bağlamaktadır. Bu dokular eğer zaman ile zedelenirse özellikle de sabahları ilk uyandığınız zaman ilk birkaç yürümeden sonra ağrılara sebebiyet verebilmektedir. Bunun sonrasında ise gittikçe ağrılar düşebilmektedir. Ancak, bazı koşullara sahip olan kişilerde bunlar tekrar artabilmektedir. Bu koşullara gelecek olursak uzun süre boyunca ayakta olanlarda, aşırı kilolu bireylerde, ayağa oturmayan bol ayakkabılar giyildiğinde, sert zeminlerde çıplak ayak ile uzun süre dolaşan bireylerde, yüksekten düşmeler ve burkulmalar gibi travmalar yaşayan bireylerde bu ayak tabanı ağrısı geçmeyebilmektedir.

 

Tendon Kısmında Oluşan Kısalık

 

Ayak tabanında olan bir kas çeşidinin topuğa birleşmiş olduğu tendon kısmında oluşabilen kısalık sonucunda topuk dikeni hastalığı meydana çıkabilmektedir. Bunun sonucunda ise sanılanların aksine bir çeşit kemik problemi oluşmayabilir. Düz tabanlık haliyle bazı çeşitli genetik faktörleri oluşturabilir ve buna ek olarak aşırı kilolu olmak, en sık da yürüme şekli, romatizmal sorunlar ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebilir.

Plantar fasit benzeri topuk dikeninde de sabahları atılmakta olan birkaç adım ile keskin yırtılmalar ve batmalar ağrı hissi verebilmektedir. Bu ağrı hisleri topuk kemiğinin ayak içerisine doğru uç kısmında ortalarda hissedilebilmektedir.

 

Hissizlik ve Yanmalar Olarak Gösteriyor

Bu ağrı çeşidi ayak tabanının parmaklara yakın olan kısmında hissedilebilmektedir. Genel olarak ortadaki 3 parmağın ayak tabanına kesiştiği noktadadır. Bu hastalık kendisini o bölgelerde hissizlik ve yanmalar şeklinde de gösterebilmektedir. Bol gelmekte olan veya yüksek topuklu ayakkabılar, stres kırıkları, ayağa çok baskı yapmış olan sporlar da bu hastalığa sebebiyet verebilmektedir.

Parmak aralarından geçmekte olan sinirlerin sıkışıp kalınlaşması hastalığı Morton Nörinoma hastalığıdır. Sık olarak 3. ve 4. Parmak aralarında meydana gelebilmektedir. Ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebildiği benzeri yanma ve hissizliklere de sebebiyet verebilmektedir. Bunun da en sık nedeni yüksek topuklu ve parmak kısmı dar olmuş olan ayakkabıları giymektir.

Ayak tabanı ağrısına sebebiyet verebilen bazı unsurlarda bunyon, nasır, burkulmalar, çekiç parmak, kireçlenme, gut hastalığı ve stres kırıkları da bu hastalığa sebebiyet verebilen unsurlar arasında yer alabilmektedir.

Bu sorunların tedavisiyle alakalı bir bilginiz bulunmuyorsa, aşağıdaki başlığa tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayakta Şişme ve Kızarma Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close