Ayakaltı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar – Ayak Altı Yanması Nasıl Geçer?

Ayakaltı Yanmasına Hangi Bölüm Bakar – Ayak Altı Yanması Nasıl Geçer?

Ayak altı yanması denildiği zaman çoğunlukla gebelik döneminde yaşanan geçici bir semptom akla gelir. Fakat bunun yalnızca bu dönemi kapsayan bir durum olmadığının altını çizmek gerekir. Aşırı kilo, sinir sisteminde oluşan hasarlar ve hormon dengesizliği en belirgin sebepleri arasındadır. Çok az bir hissiyatla ayakaltı yanması sorunu yaşayanlar bunun üzerine düşmeyebilir.

Bazı insanlarda ise çok daha üst düzeyde görülür ve sosyal aktiviteleri bile kısıtlayabilir. İşe gidemeyecek, ayağınızın üstüne basamayacak veya oturduğunuz yerden kalkamayacak vaziyete gelebilirsiniz. Bu durum kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği genelleme yapmak mümkün değildir. Ancak nedenlerine bağlı olarak birbiriyle bağlantılı belirtiler ortaya çıkabilir.

Ayakaltı Yanması Neden Olur?

Ayakaltı yanmasının büyük çoğunluğu kadınlarda görülür ve bunun yalnızca hamilelik süresini kapsamadığı anlaşılmıştır. Zira 20 yaşında bir genç ile 60 yaşında bir yaşlı arasında ayakaltı yanması sorunu görülme ihtimalinde değişkenler bulunmamaktadır.

Dolayısıyla öncelikle nedenlerin tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi metodunun belirlenmesi gerekir.

Ayakaltı Yanmasının Sebepleri

 • Sinir sisteminde oluşan deformasyon
 • Kansızlık
 • Aşırı kilo
 • Kronik yorgunluk ve halsizlik
 • Alerjenler
 • Mantar
 • Aşırı terleme
 • Sürekli ayakta durmak
 • Ayakkabı seçimi
 • B vitamini eksikliği
 • Çeşitli rahatsızlıkların tetiklediği nörolojik sorunlar

Ayrıca anlık olarak meydana gelebilen travmalar sonucunda sinir sıkışmaları buna sebep olabilir. Ayağın alt kısmında görülen yanma hissiyatının sadece alt kısımla sınırlı kalmaması da mümkündür. Bazı insanlarda bu ağrının baldır ve bacak boyunca yayılarak ilerlediği gözlemlenir. Bu gibi durumlar ise çoğunlukla böbrek ve karaciğer işlevlerinde bir aksamadan kaynaklanabilmektedir.

Hamilelerde ayakaltı yanması, daha farklı reaksiyonlara neden olabileceği gibi birçok farklı sebepten ortaya çıkabilir. Bunlar arasında; ödem, elektrolik dengesi, eritromelaji, kullanılan çeşitli ilaç ve takviyelerin yan etkileri, Lyme ve tiroid seviyesinde oluşan dengesizlik saptanabilir.

Ayak Altı Yanması İçin Hangi Doktora Çıkmalı?

Ayakaltı yanması şikâyeti ile doktora başvurmaya karar verdiğinizde iki farklı dalda muayene olmanız gerekebilir. Bunların birisi Nöroloji iken diğeri Endokrinoloji olarak bilinir.

Nöroloji, beyin ve sinir hastalıkları açısından muayene edeceği için olası bir sinir sıkışmasından kaynaklanması muhtemel ayakaltı yanmasının tedavisi için doğru adres olacaktır. Endokrinoloji ise Metabolizma hastalıkları olarak tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda da pek çok hormon ve diğer vücut değişkenlerini baz alarak muayene yapılır.

Ayak Altı Yanmasının Tedavisi

Ayakaltı yanması tedavisi için ilk olarak neden olan faktörlerin saptanması gerekir. Direkt olarak müdahale edilecek bir rahatsızlık değildir. Nöroloji ve Endokrinoloji muayeneleri sonucunda sinir sıkışması, ödem, böbrek veya karaciğer rahatsızlıkları, şeker hastalığı veya hormon düzensizliği gibi konulardan hangisine yoğunlaşmak gerektiğine karar verilir.

Eğer kansızlık ya da B vitamini eksikliği gibi durumlar söz konusu ise ayakaltı yanması tedavisi bu eksikler üzerinde durularak uygulanır. Karaciğer ve böbrek işlevleri, tiroid düzensizliği ya da diyabet gibi problemler söz konusu ise daha uzun süreli bir tedavi süreci gerekebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı