Ayakta Şişme ve Kızarma Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Ayak şişmesi ve kızarması farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilir. En sık görülen sebeplerinde birisi, uzun süre ayakta kalmak, hareketsiz kalmak veya çok yoğun bir gün geçirdiğinizden dolayı yorulmak başlıca nedenlerindendir. Nedenler arasında bir tanesi de hamilelik veya kilo alımından dolayı ayaklara daha fazla yük bineceği için ayaklarda şişme ve kızarma oluşabilir. Ayaktaki şişlik ve kızarmaları önlemenin bir kaç basit yöntemi vardır. Bunlardan en basiti ayaklarınızı yukarı doğru kaldırarak kan akışını hızlandırmaktır.

Eğer ayağınız burkulma veya bir darbe sonucu şişip kızardıysa hemen bir miktar buzu şişen bölgede bekleterek şişliği önleyebilirsiniz. Uzun süre oturarak hareketsiz kalmak da ayaklarınızın şişmesine neden olabilir. Bu durumda ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yaparak da bu durumun önüne geçebilirsiniz. Eğer ayaklarınızda şişme ve bunun yanında sızı veya küçük ağrılar da varsa bu durumda tuzlu su ile evde tedavi uygulayabilirsiniz. Temiz bir suya bir miktar tuz ekleyerek ayaklarınız tuzla suya sokun ve bir müddet bekletin. Böylelikle ayaklarınızdaki ağrıları da kolay bir yöntemle iyileştirebilirsiniz.

Tuzlu su ile ayak şişmesi tedavisi

Bunun yanı sıra bir miktar suya nane ekleyerek bu suyu kaynatın. Ayaklarınızı yakmayacak kadar ısınan suyla yıkayarak ayaklarınızdaki ağrı ve şişliklerden kurtulabilirsiniz. Nane, ödem oluşmasına ve ayak şişmesine iyi gelecektir.

Eğer bu şiş veya kızarıklığın yanında kramp da mevcutsa bu durum için en yöntem zencefil yağı ile şişen ayaklarınıza masaj yapmak olacaktır. Ayaklarınızda ödem veya sertleşme de varsa bunun için salatalık ile basit bir tedavi iyi gelecektir. Dilimler şeklinde doğrayacağınız salatalığı ödem ve sertleşme olan bölgeye koyarak üzerini bir şeyle sarın. Salatalık, ödem ve sertliği azaltarak ayaklarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Eğer ödem dolayısıyla bir şişme bulunuyorsa tuz tüketimi azaltılmalı ve ödemin vücuttan atılması için bol su tüketilmelidir.

Ayaklardaki ağrı ve şişlikler için evde tedavi yöntemlerinden bir tanesi de elma sirkesidir. Elma sirkesini direk olarak şişlik olan bölgeye sürebilirsiniz veya bir miktar suya elma sirkesi sökerek ayaklarınızı bu elma sirkeli suda bir müddet bekletebilirsiniz. Elma sirkesi, ayaklarınızdaki şişliklerin inmesine yardımcı olacaktır.

Eğer bu yöntemler işe yaramıyor ve problem devam ediyorsa uzman bir doktordan yardım alarak tedavi edilmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close