B12 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açıyor?

Yaşam kaynağı olan sebze ve meyveler vücudun gerekli vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamakta görevlidir. Kimi vitaminler sebze ve meyvede bulunmazlar. Alkol ve suda çözünen vitaminlerden biri B12 vitamini yüksek ısıya maruz kalırsa değer açısından kayba uğramaktadır. B12 vitamini genelde karaciğer böbrek ve kalp gibi organ dokularında bulunmaktadır. Protein metabolizması, bağışıklık sisteminde kemik iliği ve sinir sistemi gibi fonksiyonların çalışmasında ve kan hücre yapımında görev alan vitamin grubudur.

 

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

Hayvansal gıdalardan alınan bir vitamin olan B12, süt, peynir, yumurta, balık ve et gibi besinlerde günlük ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz miktarlarda bulunmaktadır. Bu besinleri düzenli olarak tüketmediğimiz taktirde, B12 vitamini eksikliğine neden olur. Eksikliği durumunda kişide bazı sağlık sorunları da görülür bunlar;

 • Yorgunluk, halsizlik
 • Kansızlık, anemi
 • El ve ayaklarda uyuşukluk
 • İştahsızlık
 • İdrar tutamama
 • Kasılmalar
 • Dilde tat kaybı ve yanma
 • Duygu bozuklukları
 • Dengesizlik
 • Eksikliğe bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarının olması
B12 vitamin eksikliği olan kişiler oldukça yorgun olurlar.

 

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi

En önemli sorunlardan biri kansızlığa neden olan B12 vitamini eksikliği mutlaka tedavi edilmelidir. Kişide sağlık sorunlarına neden olan eksiklik vücuttaki emilimin az olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda mide kanseri gibi hastalıklara davet çıkabilir. B12 vitamini eksikliğin de bağırsaklarda ortaya çıkan bakteri oluşumu meydana gelmekte sonucunda pankreasla ilgili hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

 

B12 Vitamini Eksikliği Riski Olan Kişiler

 • Hamileler
 • Vejetaryenler
 • Hayvansal ürünleri yetersiz tüketenler

 

B12 Vitamini Günlük Ne Kadar Olmalı?

B12 vitamini eksikliği özellikle bağırsaklarda aşırı bakteri çoğalması, pankreas hastalıkları ve bazı kanser olan kişilerde karşımıza çıkabilir. Mide yüzeyi için taşıyıcı moleküllerin yitirilmesi sonucu mide kanseri riski ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mide- bağırsak sistemine ait B12 eksikliği mide yüzeyindeki hücrelerin ve bazı taşıyıcı moleküllerin kaybı durumunda mide kanserine neden olabilir. Kişinin sorunları değerlendirilerek B12 eksiliği için gereken araştırmaların yapılması gerekir.

 

B vitamini besin değerleri yüksek olan yiyecekler.

 

Günlük B12 Vitamini İhtiyacı Nedir?

B12 vitamini eksikliği genelde et yemeyen hayvansal ürünler yerine bitkisel besinlere daha çok rağbet eden kişilerde ortaya çıkabilir. Yanlış pişirme ve besinlerin yetersiz koşullarda saklanması sonucu B12 vitamini eksikliği yaşanabilir. Günlük kişinin alması gereken B12 vitamini 2 mcg’dir. Hamilelerde ve emziren kadınlarda 2.6 mcg vitamin alımı yeterli olur. B12 vitamini genelde hayvansal dokulardan alınmaktadır. B12 vitamini genelde bitkisel kaynaklı besin tüketen kişilerde daha çok görülür. Besinlerin yanlış bir biçimde saklanması ve pişirilmesi durumlarında da B12 eksikliği görülebilir. Günlük B12 vitamini ihtiyacı 2 mcg’dır. Gebelik dönemi ve emzirme döneminde ise B12 ihtiyacı 2.6 mcg’a çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı