Bebek Ağlamasının Nedenleri Nelerdir?

Bebek ağlamasının nedenleri hakkında bir fikriniz yoksa bu yazımız sizlere çok yardımcı olacaktır. Bebek ağlaması hiç bir anne ve baba tarafından yabana atılmamalıdır. Bu ağlamalar bazen sebepli veya sebepsiz olsa da bebeğinizin size anlatmak istediği mutlaka bir şey vardır.

Bebek Ağlamasının 10 Nedeni

Ağlayan bir bebek sesini duymazdan gelmek imkansızdır. Anne veya baba, bebeğin neden ağladığını bilmesi gerekir. Bu nedenle bebeğinizin neden ağladığını ve onu durdurmak için en etkili çözümleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Genel olarak anne veya babalar, bebek ağlarken, kızım ne istiyorsun? Oğlum neden ağlıyorsun? gibi haykırışla karışık sorularda bulunabilirler. Eğer bebeğinizin neden ağladığını çözerseniz bu işin keyfini daha iyi alırsınız.

Bebeğinizin ağlamasına neden olan 10 neden var. Bu nedenlerden hangisi olduğunu bilmeli ve müdahale etmelisiniz.

1. Bebek Ağlamasının Nedenleri Açlık mı?

Bebek ağlamasının nedeni açlık olabilir. Sonuç olarak bebekler konuşamadığından acıktığında size bir şekilde bildirmesi gerekir.

Aslında açlık anne veya babanın ilk akla gelen nedenidir. Bebekler, midelerinde çok uzun süre yemek tutamazlar. Bu nedenle de çok çabuk acıkırlar.

Bebek Ağlamasının 10 Nedeni

Bebeğinizi yakından inceleyin. Eğer bebeğiniz ağzı ile emme hareketi yada parmaklarını emiyorsa bu bir açlık işaretidir. Eğer sorunu açlık ise bebeğinize vereceğiniz süt sonrasında bebeğinizin ağlaması kesilecektir.

2. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Altı Pis Olabilir)

Bazı bebekler altının pis olmasına tahammül edemezler. Bu durumda hemen ağlamaya başlarlar. Bebekler altlarını ıslattığında bebek teni yumuşak ve hassas olduğundan dolayı cildini tahriş eder. Bazı bebekler uyku sırasında bile bu nedenden çığlık çığlığa uyanabilir.

Islak bebek bezi değiştirildikten sonra hemen susar ve uykuya devam eder. Eğer bebeğiniz ağlıyorsa ikinci yapmanız gereken şey hemen altına bakmak olsun. Aslında bebek bezleri düzenli olarak her iki ve üç saatte bir değiştirilmelidir.

3. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Pişik)

Kirli bebek bezinin fazla kalmasından ve bazı bebeklerin cildinin çok hassas olmasından dolayı bebek pişik olmuş olabilir. Bu durumda bebeği bir hayli rahatsız eder. Bebeğinizin ağlama nedeni pişik olabilir.

Bebeğinizin poposunda veya apış aralarında kısacası alt bölgelerinde herhangi bir tahriş görürseniz mutlaka pişik kremi almalı ve sık sık bu kremi kullanmalısınız. Eğer kızarıklık çok ileri safhada ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

4. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Diş)

Bebeğiniz 6 ay ile 8 aydan sonra diş çıkartabilir. Bebeklerde diş çıkartma oldukça sorunlu geçebilir. Bu nedenden dolayı bebeğiniz ağlama krizlerine girebilir.

Böyle bir durumda hijyenini sağladığınız parmaklarınız ile bebeğinizin diş etlerini kontrol edin. Eğer şişlik veya elinize takılan küçük bir diş parçacığı varsa bebeğiniz diş çıkartıyor demektir.

Bebek Ağlamasının Nedenleri

Bu durumda bebeğinizin diş etlerine soğuk havuç veya soğuk pırasa sürebilirsiniz. Oldukça nazik sürtmeler ile bebeğiniz rahatlayacak ve derin bir uykuya dalacaktır. Bu şekilde en kısa sürede bebeğiniz diş çıkartır ve her şey normale döner.

5. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Yorgunluk)

Bazı bebekler uykusunu almadığında veya sağa sola dönmekten yorulduğunda rahat bir uyku çekmek ister. Ancak bu uykuyu çekemezler ve uyuyamazlar ise ağlama krizine girebilirler.

Bu durumda bebeğinizin size ihtiyacı vardır. Bebeğinizi kucağınıza almalı ve sallamalısınız. Bebeğiniz sizi duyacaktır. Ona güzel şeyler söyleyin ve onu rahatlatıcı şarkılar, sözler iletin.

6. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Gaz veya Kolik)

Bebeğinizin ağlama nedenlerinden birisi gaz veya kolik olabilir. Kolik bebekler saatlerce ağlar ve anne baba bu duruma çok üzülürler. Kolik bebeklerin ağlama nedenleri genel olarak midelerinde sıkışan gazdır. Kolik bebekler çok gazlı olur.

Bu durumda bebeğinize sıcak bir banyo yaptırın. Ardından karnına masajlar yapın. Bacaklarını indirip, kaldırın. Bu işlemler bebeğin gazını çıkartacak ve bebek rahatlayacaktır. Bunun dışında alternatif olarak bebeğin karnına sıcak bir bez koyabilirsiniz. Bu işlemde bebeğin ağlamasını geçirecektir.

Gazlı bebekler özellikle mamadan sonra mutlaka gazları çıkartılmalıdır. Bunun dışında bitkisel gaz ilaçları temin edilebilir. Ancak mide egzersizleri ve masajları düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Dikkat Çekmek)

Bebekler her daim annesinin yanı başında ve onunla olmasını isterler. Bebeklerin genel ağlama nedenlerinden biriside annesinin veya babasının yanında olmamasıdır.

Aslında bebekler çok hassastır. Bebeğin tek ihtiyacı olan onu kucağınıza almanız ve ona sarılmanızdır. Bebeğiniz size yakın oldukça ve sevildiğini hissettikçe ağlama krizleri geçecektir. Bir çok bebek dokunma, duyusal hisleri çok gelişmiş doğarlar. Bebeğinizi kucağınıza alın ve ona sarılın.

Bebekler, annesinin kalp atma ritmine ve vücut kokusuna alıştır. Bu nedenle bebeğiniz bu ritmi ve kokuyu hissetmelidir.

8. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Gaz Sorunu)

Bebekler için gaz çıkartmak doğal bir ihtiyaçtır. Emzirme sonrası veya mama yemesi sonrasında mutlaka gazı çıkartılmalıdır. Bunun için emzirme ve mama sonrasında bir kaç dakika sırtı sıvazlanmalı ve gazı çıkana kadar bırakılmamalıdır.

Bebeğiniz emerken veya mama içerken hava yutabilir. Bu hava bebeği fazlasıyla rahatsız eder. Bunu gidermek için emzirdikten sonra sırt sıvazlanmalı eğer biberona geçtiyse gaz alıcı özel biberonlar kullanılmalıdır.

10. Bebek Ağlamasının Nedenleri (Hava Sıcaklığı)

Bebekler sıcağa ve soğuğa çok duyarlıdır. Eğer bebek terliyor veya üşüyorsa ağlar. Bu nedenle oda sıcaklığını iyi bilmeli ve buna göre düzenleme yapmalısınız.

Örneğin bebeğiniz bir yaz günü çok kalın giydirirseniz veya soğuk bir kış günü çok açık giydirirseniz bu problemlerle karşılaşmanız ve bebeğinizin ağlamasına neden olabilirsiniz.

Sizlere bebek ağlamasının 10 nedenini açıklamış olduk. Eğer diğer sağlık ile alakalı yazlarımızı merak ediyorsanız mutlaka sağlık kategorimizi ziyaret edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı