Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri her anne ve baba tarafından bilinmesi gerekir. Bu nedenle özellikle anne ve babaların bu yazımızı mutlaka okumasını ve bu yöntemleri bilmesini istedik. Ateş düşürme yöntemleri tamamen doğal ve tüm doktorların tavsiye ettiği yöntemlerdir.

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri

Bebekler sık sık ateşlenir. Aslında ateşlenmeden korkmayın. Çünkü ateşlenme bir nevi iyidir. Böyle dememin nedeni ateşlenme ile bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir.

En sağlıklı bebeklerde bile ateşlenme 3 ile 5 gün arasında sürebilir. Bebeklerin ateşlenme nedeni de genel olarak diş çıkarmadan dolayı olur. Bebekler diş çıkarma evresinde sık sık ateşlenir. Ancak bazen ateşlenme sadece diş çıkarmadan değil, bir enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Bebek ateşlendiğinde anne ve babalar bir paniğe kapılır ve endişe içerisine düşer. Aslında en iyi çözüm doktordur. Ancak sizlere bahsedeceğim bebeklerde ateş düşürme yöntemleri de sizlere yardımcı olacak.

Bebeklerde Ateş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 0 ile 3 ay arasındaki bebeklerin ateşi en fazla 38 santigrat derece olmalıdır. Bu dereceden daha fazla yükselirse doktorunuza başvurun.
 • 3 ay ile 6 ay arasındaki bebeklerin ateşi en fazla 38.3 santigrat derece olmalıdır. Aksi halde doktora başvurmalısınız.
 • 6 aydan büyük bebeklerin ateşi en fazla 39.4 santigrat derece olabilir. Aksi halde doktora başvurmalısınız.

Eğer bebekte ateşle beraber öksürük, kusma ve ishal gibi problemler varsa yine doktora başvurmanızı tavsiye ederim. Bu durumlar karşısında doktorunuz, bebeğiniz için bir reçete yazacaktır.

Bu bilgileri de size verdiğime göre artık bebeklerde ateş düşürme yöntemleri hakkında bilgi vermeye başlayabilirim.

Islak Bez ile Bebeklerde Ateş Düşürme

Bebeğinizin ateşini en kısa sürede düşürecek şeylerden biri soğuk ve ıslak bir bezdir. Tek yapmanız gereken şey bebeğinizin alnına soğuk ve ıslak bir bez koyun ve ateşin düşmesini bekleyin. Peki nasıl yapacağız?

 1. Bir kap içerisine soğuk su doldurun ve içine temiz bir bez daldırın.
 2. Bezden aşırı suyu sıkın ve bebeğinizin alnına koyun.
 3. Bez ısındıkça bezi alın ve tekrar aynı işlemi yapın.
 4. Ateş düşene kadar bu işlemi yapabilirsiniz.

Not: Ayrıca bebeğinizin koltuk altına, ayaklarına, ellerine ve kasıklarına nemli sünger tutabilirsiniz. Bunun dışında kesinlikle buzlu su veya çok soğuk su kullanmayın.

Ilık Banyo ile Bebeklerde Ateş Düşürme

Ilık bir banyo, bebeklerin vücut sıcaklığını dengelemeye yardımcı olur. Hatta iyileşmek için gerekli uykuyu verir. Bu nedenle bebeklerde ateş düşürme yöntemleri arasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.

 • 6 aydan küçük bir bebekse ılık bir suya süngeri batırın ve sadece vücudunu silin. Bu işlemi günde 2 veya 3 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Eğer bebek 6 aydan büyükse günde bir kere ılık su banyosu yaptırılabilir.

Not: Banyo öncesi bebeğin üşümemesi için elbiselerini hazırlamayı unutmayın. Ayrıca suyun ılık olmasına dikkat edin. Su kesinlikle sıcak veya soğuk olmamalıdır.

Anne Sütü

6 aydan küçük bebekler için anne sütü çok önemlidir. Anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve bebeğin hastalıklara karşı mücadele etmesini sağlayan mucizeler içerir. Ayrıca anne sütü çabuk ve kolay sindirilen bir şeydir. Hatta hızla iyileşmesini bile sağlar. Bu nedenle,

 • Bebeğinizin ateşi varsa onu sık sık emzirin.
 • Bebek ateşlendiğinde bazen emmeyi reddeder. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, sütü pompalayın ve bir kaşık veya biberon ile beslemeye çalışın.

Sıvı Tükettirin

Hasta olan bebek için sıvı tüketimi önemlidir. Sıvı, bebeklerin ateşlenmesinde kaybettiği sıvıların tekrar vücuduna girmesini sağlayacaktır. Bu işleme tıp dilinde dehidrasyon denir.

Bununla beraber bebekler ateşlendiği zaman sıvı almayı pek istemezler. Ancak ne olursa olsun sizin sıvı vermeniz gerekir.

 • 6 ayda küçük bebekler için ılık su ile beraber eczanelerde satılan oral rehidrasyon takviyeleri verilebilir. Hiç olmazsa önceden kaynatılmış su bile tek başına verilmesi gerekir.
 • 6 aydan büyük bebekler için soğuk süt, meyve suyu veya hafif soğutulmuş yoğurtta yedirilebilir.

Bebek Ateşlenmesinde Oda Sıcaklığı

Bebeğiniz ateşlendiğinde oda sıcaklığı kontrol altına alınmalıdır. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Mümkünse 21.1 ° C ile 23.3 ° C arasında olması gerekir.

 • Eğer bir fan varsa bu ayarlara getirmeli ve bebeğin bu fan altında olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Eğer evinizde klima varsa bu işlem otomatik olarak daha rahat olacaktır. Bu esnada bebeğin titremediği ve üşümediğini de kontrol etmelisiniz.
 • Eğer evinizin oda sıcaklığı bu sıcaklığın üstündeyse bebeğin o odada durmaması gerekir.

Bebeğinizi Rahat Giydirin

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri arasında önemli bir olayda bebeğin rahat giydirilmesidir. Eğer bebeğinizin üstünü  battaniye gibi kalın şeylerle örterseniz hata yapmış olursunuz. Aynı zamanda üzerinde giydiği elbiselerde rahat olmalıdır.

Ayak Masajı

Bebeklerde ateş düşürmek için ılık yağlar ile ayak tabanlarına masaj yapılır. Bu masaj aynı zamanda bebeğin telaşını alacak ve bebeği sakinleştirecektir. Bebek ayak masajı sonrasında gevşeyecek, daha hızlı iyileşecek ve uykusu gelecektir.

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri

Peki bebeklere ayak masajı nasıl yapılır?

 • Bebeğinizin ayak diplerine hafif ılık zeytinyağı sürün.
 • Aynı zamanda baş parmaklarınızla ayak tabanlarına hafifçe masaj yapın.
 • Ayak masajını bir kaç dakika yapmanız yeterli olacaktır.

Not: Ayak masajı çok fazla yapılmamalıdır.

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri (Sirke)

1 yaş üstü bebeklerde ateş düşürmek için elma sirkesi denenebilir. Elma sirkesi, sıcaklığın vücuttan dışarı çekilmesine yardımcı olur. Peki bebek ateşlenmesinde elma sirkesi nasıl kullanılır?

 1. Büyük bir kase içerisine ılık su koyun ve koyduğunuz su içerisine çeyrek fincan elma sirkesi katın.
 2. Sirkeli su içerisine temiz bir bezi daldırın ve hafifçe sıkın.
 3. Bu bez ile bebeğinizi silin. Özellikle gövde bölgesine özen gösterin.
 4. Ateş düşene kadar günde 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Fesleğen

Bebeklerde ateş düşürmek için fesleğen içi bir çaredir. Ancak bu yöntem için bebeğin 1 yaşından büyük olması gerekir. Fesleğen bitkisi, vücuttaki ateşin düşmesini sağlar. Aynı zamanda bağışıklık güçlendirici doğal bir antibiyotiktir.

 • 2 bardak su içerisine fesleğen yapraklarını atın ve kaynatın. Kaynamış karışımı süzün ve içerisine çok az şeker atarak bebeğe içirin.
 • Eğer bebeğiniz fesleğen yapraklarını çiğneyecek kadar büyük değilse, yaprakları tükettiği gıdaların içerisinde kullanabilirsiniz.

Ateşini Devamlı Ölçün

Bebeğinizin ateşini sürekli ölçmeyi lütfen unutmayın. Yukarıda sizlere bebeğin yaşına göre ateş durumlarını yazmıştım. Bu arada en çok yapılan hatalardan birisi el yöntemi ile ateş ölçmektir. Bu nedenle ateş ölçmek için ellerinize güvenmeyin.

Bebeklerde Ateş Düşürme

Bebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri için İpuçları

 • Bebeğinizin gece boyunca zaman zaman ateşini ölçmeyi unutmayın.
 • Bebeğinizin aşırı su kaybettiğini hissediyorsanız doktora götürün.
 • Bebeğin en az 4 saatte bir idrar yapması gerekir. Aynı zamanda idrar rengi açık olmalıdır.
 • Eğer bebeğiniz kreşe gidiyorsa iyileşene kadar göndermeyin.
 • Ateşli bebeği uzun süre tek başına bırakmayın.
 • Bebeğiniz ateşlendiğinde katı gıdalar verilebilir. Ancak yemiyorsa zorlamayın. Daha çok sıvı tüketsin.

Bebeklerde ateş düşürme yöntemleri ile alakalı tüm bildiklerimi sizlere yazdım. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Şimdiden geçmiş olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı