Bebeklerde Kuru Cilt Tedavisi Çözümü

Bebeklerde Kuru Cilt Tedavisi Çözümü

Bebeklerde kuru cilt tedavisi çok önemlidir. Çünkü yetişkin insanların cildi kuru olsa da bir takım kremler ile hemen tedavi edilebilir. Ancak bebeklerin cildi daha hassas olduğu için tedavisi biraz farklılaşmaktadır. Bu nedenle sizlere bebeklerde kuru cilt tedavisi ve bunun çözümü ile alakalı bilgiler paylaşmak istiyorum.

Bebeklerde Kuru Cilt Tedavisi

Her ne kadar az görülen bir durum olsa bile cilt kuruluğu sorunu bebeklerde de oluşabilmektedir. Genellikle genetik nedenlerden kaynaklanan bu duruma erken tedbir alınmadığı takdir de ilerleyen zamanlarda sorun çok daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir.

Bebeklerde Kuru Cilt Tedavisi

Bu sebeple ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli olmaları ve uzmanların kapılarını çalmadan kesinlikle bilinçsiz hareket etmemeleri önerilmektedir. Bebekler de görülen cilt kuruluğunun nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Anne ve baba da cilt kuruluğu olması ve bebeklere genetik olarak geçmesi.
  • Cilt bakımında yanlış ürünlerin seçilmesi.
  • Kuru veya sıcak havalar.
  • Tuzlu su veya klorlu havuz suları.
  • Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri.
  • Banyo sürelerini gereğinden fazla tutmak.
  • Bebeklere çok fazla banyo yaptırmak.

Bu etkenler cilt kuruluğunun yetişkinlerde de görülmesine neden olabilmektedir. Özellikle ilerleyen zamanlar da kaşıntılara hatta yaralara dahi neden olabilmekte olan bu durum kesinlikle erken tedbir alınması gereken bir sağlık sorunudur.

Bebeklerde Kuru Cilt Tedavisi Çözümü

Bu konuda yapılması gereken ilk iş öncelikle bir cilt uzmanı ile görüşmek olacaktır. Yapılan tetkiklerden sonra genellikle dünya genelinde kullanılmakta olan özel cilt losyonları, kremleri ve benzeri ürünler ile çözülebilen bu sorunlar aynı zamanda bazı bitkisel ürünler ile de tedavi edilebilmektedir. Halk arasında bu konuda birçok farklı doğal ürün kullanıldığı bilinmektedir. Bunların başında da zeytinyağı gelmektedir. Günümüzde cilt bakımında kullanılmakta olan birçok ürünün de ham maddesi olan zeytinyağı hem bebeklerin hem de yetişkinlerin ciltlerinde oluşan kurumanın yok olmasını sağlayabilmektedir.

Bebek Cilt Kuruluğu Tedavisinde Yapılan Hatalar

Günümüzde bu sorunların giderilmesi için birçok farklı ürün olması sebebi ile kararsız kalabilen anne babaların yaptıkları en ciddi hataların başında bu ürünleri bilinçsiz bir şekilde kullanmak gelmektedir. Özellikle kulaktan dolma bilgiler ile veya ürünü üreten firmanın ismine göre yapılan seçimler her zaman çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Bebeklerde Kuru Cilt

Herkesin cilt özellikleri farklı olur. Bunun için bir kişiye iyi gelen bir ürün diğer bir kişi de çok ciddi sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle bebek ciltleri için çok daha hassas olmak ve mutlaka uzman hekimlerin görüşlerini almak gerekmektedir. Özellikle 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırıp banyodan sonra bebeklerin cildine sürmek çok yaygın kullanılan bir uygulamadır.

Uzmanlar bebekler de görülen cilt kuruluğu sorunlarının ilerleyen zamanlar da egzama ve benzeri sorunlara da neden olabileceğini belirtmektedirler. Bu sebeple erken tedbir almak her zaman için ilerleyen zamanlar da yaşanacak çok daha ciddi sorunların önüne geçmek için çok önemli olabilmektedir. Bebeklere her zaman pamuklu ürünlerin giydirilmesini de öneren uzmanlar özellikle banyo sürelerine ve sıklığına çok daha dikkat edilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Hatta buhar makinesi temin etmek ve bebeklerin bulunduğu ortamlar da bu cihazları sık sık çalıştırmakta önerilen tedbirlerden biridir.

Bebekler de Cilt Bakımı

Yeni doğan bebekler de özellikle ilk 1 veya 2 hafta içinde sık sık ortam değişikliği olması sebebi ile cildin pul pul dökülmesi ve kuruması yaygın bir şekilde görülmektedir. Özellikle bu dönemlerde olan bebeklerin ciltlerinin son derece hassas olacağını bilmek ve bu dönemde kesinlikle kimyasal içerikleri olan ürünleri bebeklerin cildinden uzak tutmak gerektiğini unutmamak gerekmektedir.

Aşırı panik olan anne babaların yaptıkları bu hata bebeğin çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple cilt kuruluğu olan bebekleri tedavilerinde kesinlikle hekim yardımı ile hareket etmek gerekmektedir.

Bebeklerde kuru cilt tedavisi hakkında bildiğim her şeyi sizlere anlatmaya çalıştım. Eğer kuru cilt ile daha fazla yazımızı okumak isterseniz lütfen kuru cilt sayfamızı ziyaret edin ve çözüm yollarını bulun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?