Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan bel ağrısına hangi bölüm bakar bel ağrısı hemen her yaşta görülebiliyor.Tedavi edilebilir bir rahatsızlık olan bel ağrısı, özellikle ileri safhalara eriştiğinde yaşam kalitesini ciddi anlamda olumsuz etkileyebiliyor.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen bel ağrısı, ciddi durumlarda erken zamanlı tanı ve tedavi edilemediği takdirde bel fıtığı ve bel bölgesinde sakatlanmaya kadar varabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından en önemli hastalıklar listesinde de yer alan bel ağrısı problemi ayrıca yoğun iş tempolu alanlarda da sıklıkla görülebiliyor.

Bel Ağrısı Nedir?

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Daha çok 20 ila 40 yaş aralığında etkin olup, 45 ila 60 yaşları aralığında görülme sıklığı olan bel ağrısı, bel bölgesinde yer alan omurga bölümünde çeşitli sebepler sonucunda oluşan ağrılardır. Dünya çapında nezle ve grip hastalığından sonra en fazla iş kaybına neden olan sağlık sorunları listesinde yer alan bel ağrısı, tüm romatizmal vakaların yaklaşık olarak üçte birini oluşturuyor ve toplumun yaklaşık olarak %80’inin hayatının bazın süreçlerinde etkisini gösterebiliyor.

Bel ağrısı rahatsızlığına maruz kalan bireylerin %70’i 30 gün, %90’i 60 ila 90 günlük zaman dilimi içerisinde iyileşebiliyor, ileriki safhalarda ise yaklaşık olarak %70’inde 90 gün veya daha fazla zaman dilimi sonrasında iyileşme gözlemlenebiliyor.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bel ağrısı problemi daha çok stres, hatalı vücut duruşu, gün boyu uzun süreçli olarak ayakta kalınması, hareketsiz yaşam tarzı, bel fıtığı, kalitesiz ofis koltuğu kullanımı, konforsuz yatak, aşırı kilolar, bel kayması, büyük göğüsler, kireçlenme, kas kaynaklı ağrılar, ağır eşyaların kaldırılması, ani bir şekilde hareket edilmesi gibi birçok etkenler sonucunda bel ağrısı meydana gelebiliyor. Ayrıca, tüberküloz, bruselli, kemik erimesi, farklı bir bölüm üzerinden yayılmış ve omurga alanından kaynaklı olabilen kanser problemleri, omurgada kayma veya kırılmalar, doğumsal anomaliler, bel bölgesinde zorlanma, bel fıtığı, osteopoz, mide, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına bağlı ağrıların bel bölgesine kadar etkili olabilmesi, kemik yumuşaması, başarısız bel ağrısı cerrahi müdahale işlemi, psikojenik bel ağrısı, kadınlarda çikolata kistleri, zona hastalığı, uzun süreli olarak dik bir vücut pozisyonunda kalınması, yoğun sigara ve alkol kullanılması, siyatik hastalığı ve uyku sorunları gibi birçok farklı etkenler de bel ağrısı meydana gelmesine önemli rol üstlenebiliyor.

Bel Ağrısı Belirtileri

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısı probleminde birden fazla belirti görülebilir. Bağırsak ve mesane rahatsızlığı söz konusu olduğunda, ateşin yükselmesi veya düşmesi, bel bölgesinde hafif veya şiddetli ağrılar, istirahat edildiği halde ağrıların devam etmesi, ağrıların özellikle de bacak ve diz altı bölgesine yayılması, tek veya her iki bacakta da kuvvet kaybı, karıncalanma, açıklanamayan kilo kaybı gibi belirtiler görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.

Bel Ağrısı Tedavisi

Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan bel ağrısına hangi bölüm bakar bel ağrısı şikayetinde birden fazla etkili tedavi uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Etkili ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, tropikal ağrı kesiciler, narkotik, antidepresanlar, enjeksiyonlar, fizik tedavi ve egzersiz hareketleri ve son tedavi seçeneği olarak cerrahi müdahale tedavisi bel ağrısı tedavisinde uygulanabilir. Ayrıca, alternatif tıp, karyopraktif bakım, masaj, yoga, akupuntur, algı değişimi ve bioenerji gibi etkili doğal tedavi yöntemleri de bel ağrısında uygulanabiliyor.

Başarılı bir tedavi için mutlaka erken zamanlı tanı ve tedavi edilmesi gereken bel ağrısı problemi hafif düzeyli olduğunda tedavisi genellikle 48 saat sürebiliyor, fakat ciddi boyutlara ulaştığında tedavi süreci boyunca hastanın hastane ortamında yakın takip altına alınması söz konusu olabiliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Geliştirilen etkili tedavi yöntemleri sayesinde artık daha kolay ve kısa sürede tedavi edilen bel ağrısı başarılı bir tedavi sürecinden sonra, bireyin birkaç günlük ev istirahati sonrasında günlük aktivitelere geri dönüş sağlayabilir.

Bel Ağrısı Bitkisel Tedavi

Özellikle hafif düzeyli bel ağrısı vakalarında etkili bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Zeytinyağı bitkisel tedavi, bir su bardağı oranında zeytinyağı ısıtılarak birkaç dakika sonrasında ılıdıktan sonra ağrı duyulan kısım üzerine hafif düzeyde ovalanmak suretiyle uygulanabilir. Sonrasında ilgili bölgenin üzeri bezle kapatılarak dinlenme sürecine geçilir.

Meşe kabuğu, 4 su bardağı suyun içerisine 2 su bardağı oranında taze meşe kabuğu ilave edilerek yaklaşık 20 dakika kadar kaynaması beklenir, sonrasında kaynamış suya batırılan temiz bir bez sayesinde bel bölgesine sıkı bir biçimde sarılarak dinlenme sürecine geçilir.

Doğal bir ağrı kesici olması sayesinde bel ağrısı rahatsızlığı tedavisinde de tavsiye edilen lahana yapraklarından birkaç adet tencere içerisine atıldıktan sonra 15 dakika kadar kaynatılmalıdır, hemen akabinde yaprakların suyu süzülerek temiz bir bez üzerinden ağrı duyulan kısıma kompress uygulanmalıdır.

Bel ağrısında uygulanabilecek doğal uygulamalardan biri de doğranmış lahana yapraklarının yarım bardak süt içerisinde kaynatılmalı, yaklaşık olarak 10 dakikalık zaman dilimi sonrasında macun kıvamına ulaştığında ağrı duyulan bölgeye uygulandıktan sonra 30 dakika kadar beklenmelidir. Ayrıca, bu etkili doğal tedavi seçeneğinin haftalık olarak 2-3 kez uygulanmasında bir sakınca söz konusu değildir.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısının doğal tedavi yöntemlerinden en etkili olanlardan biri de zencefildir. İçeriğinde yer alan etkin ağrı kesici öğeler sayesinde bel ağrısının kısa zamanda hafiflemesini sağlayabiliyor. Bunun için, zencefil köklerinin sıcak kompress durumuna dönüştürüldükten hemen sonrasında ağrı duyulan alan üzerinde uygulanması yeterlidir. Ayrıca, zencefil bitkisel yağı ile de ağrı duyulan bölgeye sürülmesi tavsiye edilebilir.

Bel ağrısında güvenle uygulanabilecek etkili doğal tedavi yöntemlerinden biriside, hindistan cevizi yağıdır. Özellikle son birkaç yılda en çok tercih edilen doğal ağrı kesici uygulamalar arasında yer alan Hindistan cevizi yağı, içeriğinde barındırdığı yağlı asitler ve etkili iltihap önleyici maddeler sayesinde bel ağrısı hafiflemesine yardımcı olabiliyor. Ayrıca, bağ dokularını rahatlatan ve kaslardaki ağrıların hafiflemesine de yardımcı olan hindistan cevizi yağından faydalanmak istenildiğinde sadece 2 yemek kaşığı miktarınca hindistan cevizi yağının ılıdıktan sonra ağrı duyulan bölge üzerinde 10 dakika kadar masaj yapılarak uygulanması yeterlidir. Sonrasında derinin ılık su ile temizlenmesi yeterlidir.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısı tanı ve tedavisi için Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümüne başvurulmalıdır. İlgili bölüme başvurulduktan sonra ilgili doktor tarafından bel ağrısının tam tanısı konulabilmesi açısından röntgen, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme yöntemi üzerinden rahatsızlığın neden veya nedenleri saptanabilir.

Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?
Bel Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Maruz kalınan durum bel ağrısı değil de bel fıtığı, bel kayması veyahut dar kanal rahatsızlığı ise, beyin ve sinir cerrahi bölümüne başvurulması gerekir. Ayrıca, bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal problemi her ne kadar kolay bir şekilde tedavi edilse de, mutlaka alanında deneyimli doktor tarafından tedavi edilmesi gerekiyor.

Özellikle de, bel fıtığı, bel kayması, dar kanal rahatsızlıklarına bağlı olarak meydana gelen bel ağrısı erken zamanlı tedavi edilemediği takdirde, günlük iş ve sosyal aktiviteler ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine sebep olmasının yanı sıra ruhsal yönden huzursuzluk, rahatsızlık, vücut hareket ettirilmesi sırasında ağrılar, genel sağlığın riske girmesi gibi pek çok olumsuzlukları da beraberinde getirebilir, bu sebeple bel ağrısı problemi önemsenmeli ve belirtileri görüldüğünde vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM