Biberiye Yağının Faydaları ve Yan Etkileri

Biberiye Yağının Faydaları ve Yan Etkileri

Biberiye esansiyel ailesine bağlı olup, çalı ailesine mensup bir bitkidir. Biberiye bitkisinden buhar yoluyla damıtma yapılarak yağ elde edilir. Ne kadar çok az duymuş olsanız bile faydaları çok yüksektir. Sık sık gündeme gelmeyen bir bitkidir.

İyi kalitede olan bir biberiye yağı dezenfektan, antibakteriyel özelliğe sahiptir. Biberiye yağının bağışıklık sistemi ve solunum yollarını etkilediği görülmüştür. Saçkıran için etkili bir bitki olduğu biliniyor.

 

Biberiye Yağı Nasıl Kullanılmalı

Biberiye yağının yaygın kullanım nedenleri masaj yolu ve solunum yolu olduğu görülüyor. Zaten biberiye yağının faydalarını incelediğimiz zaman kan dolaşım hızını, rahatlatıcı hissini, kas gevşetici olarak kullanıldığını görmemek elde değil. Diğer türlü kullanımlarda ise yan etkileri çok risklidir.

Konu zihninizi açmak gibi bir durum olduğunda ise, mendile bir iki damla bu yağı damlatıp koklamanız sizin zihninizi tok tutacaktır.

Biberiye Yağı Ne Gibi Durumlara İyi Geliyor

Gelelim biberiye yağının bize yararlı kısımlarına. İşte biberiye yağının kullanım alanlarını örnekleri;

  • Akne problemi; Biberiye yağı elma sirkesi kullanılarak karışım elde ediltikten sonra, pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Ancak öncesinden edilmektedir. Eğer bir etkileşim hissetmiyorsanız kullanabilirsiniz.
  • Antioksidan; Etkilerin en iyi olanı bu olsa gerek ki bu nedenle ayaklara yağ ile masaj yapılabilir, ayrıca koklayarak rahatlayabilirsiniz.
  • Artrit; Sorunlu ağrılı bölgeye bir kaç gün boyunca masaj yaptığınızda, sonuca kavuşabilirsiniz.
  • Baş ağrısı; Yağı avuç içinizde bir kaç damla koklayıp burun üstüne sürmeniz yararlı olacaktır.
  • Kabızlık; 1-2 damla biberiye yağını alt karın bölgesinin ortasından oval bir şekilde her saat başı masaj yaparak ovarsanız iyileşeceğiniz düşünülüyor. (Kesin bir bilgi değildir.)

 

Biberiye Yağının Oluşan Yan Etkileri

Biberiye yağını hamileler, epilepsi hastaları ve yüksek tansiyon sorunu olanların tedavi yöntemi olarak kullanmamalıdırlar.

Ciltte kızarıklık oluşturduğu gibi, uygulama öncesi bir küçük deri parçanızda denemenizi tavsiye ederiz.

Biberiye yağı ağızdan alınmamalı ve kesinlikle içilmemelidir. Ağız bakımı için biberiye yağını kullanabilirsiniz.

Oldukça güçlü ve toksit içerecek bir madde olduğundan dolayı, kullanımı sırasında bilen kişilerden yardım almanız öneriliyor. Ciddi problemlerde bitkisel çözümler yerine uzmanları tavsiye etmeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close