Bitkisel El Kremi Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel el kremi ile kozmetik reyonlardan satın aldığınız el kremleri arasında dünyalar kadar fark var. Her şeyden önce sizlere bahsedeceğim el kremi, doğal ve kışın ellerinizi %100 koruyacak cinsten bir tarif olacak.

Bitkisel El Kremi Nasıl Hazırlanır?

Kadın erkek kim olursa olsun cildine önem veren herkes krem kullanarak cildini nemlendirmesi gerektiğinin farkında. Özellikle kış mevsiminin yoğun soğuğu veya yaz mevsiminin kavurucu sıcağında kremler cildimizi kendine getiren ürünler olarak öne çıkıyor.

Krem yapımında kullanılan yağlar özellikle uygulanan bölgeyi genç ve parlak gösterdiği için krem ne kadar kaliteli bir içeriğe sahipse alınan verim o kadar üst düzeyde olmaktadır. Bu durum da maddi açıdan bizleri biraz sıkıntıya sokabilir.

Bitkisel El Kremi Nasıl Yapılır?

Ne kadar iyi içerik o kadar fiyat artışı mantığı ile işleyen krem sektörünün önüne geçecek tek çözüm evde bitkisel kremleri kendimizin yapmasıdır.

Eczanelerden veya kozmetik mağazalarından alınan kremlerin içinde her ne kadar cildimizi genç ve parlak gösterecek yağlar ve faydalı başka içerikler olsa da başka kimyasalları da içinde barındırıyor. Ancak evde kendimizin yaptığı doğal kremler ile hem içine ne koyduğumuzu biliyoruz hem de içeriğini tamamı ile biz yönlendiriyoruz.

Örneğin eczane veya kozmetik mağazalarından alınan kremlerin kokularından hoşlanmıyorsanız istediğiniz miktarda aromatik yağ ekleyebilirsiniz, daha çok nemlendirsin istiyorsanız daha fazla yağ ve onu destekleyen doğal ürünlerden ekleyerek piyasadaki diğer kremlerden daha iyi nemlendiren bir kreme sahip olabilirsiniz. Her şeyin kontrolü sizin elinizde olduğundan istediğiniz özellikte doğal kremler yapmak elinizde. Dahası paranızın büyük bir kısmı da cebinizde kalmış olacak.

Evde Bitkisel El Kremi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde bitkisel ek kremi yaparken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli nokta nasıl ki eczaneden veya kozmetik mağazalarından krem alırken cilt tipinizi göz önünde bulunduruyorsunuz aynı şeye evde doğal krem yaparken de dikkat etmeniz gerekiyor.

bitkisel el kremi

Eğer normal bir cilt tipine sahipseniz yağların cildinize zarar vermemesi için mutlaka birkaç damla gül suyu kullanmanız gereklidir. Gül suyunun bu hali seyreltilerek bu şekilde kullanılması ile hem cildiniz zarar görmeyecek hem gül suyunun temizleme özelliğinden dolayı cildiniz kirlerden arınmış olacak.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz nemlendirme özelliği yoğun olan bir kreme ihtiyacınız var demektir bunun için de kakao yağı kullanmalısınız. Kakao yağının yoğun nemlendirme gibi bir özelliği vardır. Eğer yağlı bir cildiniz varsa kreminizin yapım aşamasında kreme ekleyeceğiniz aloe vera jeli ile cildiniz daha fazla yağlanmadan nemlendirebilirsiniz.

Genel olarak ise kremin ana malzemesi E vitamini ve hindistan cevizi yağı olabilir. E vitamini çok hızlı emilir, cilde nem sağlar,hindistan cevizi ise hem güzel ve hafif kokusu hem güçlü antioksidan özelliği ve yoğun nemlendirme yapması ile bir kremde bulunması gereken özelliklere sahiptir. Bundan dolayı krem yaparken ana malzeme olarak bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilir istediğiniz diğer özellikler için ise bu malzemelerin içine ekleyeceğiniz diğer ürünlerden faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı aldığınızda katı olabilir ancak oda sıcaklığında eriyebilen bir yapısı vardır. Bundan dolayı kreminizi yaparken hindistan cevizi yağını biraz ısıtmanızda fayda var.

Çeşit Çeşit Kremler

Göz çevreniz için krem yapmak istiyorsanız göz çevrenizin yüzünüzde en hassas ve bakım esnasında en dikkat edilmesi gereken yer olduğunu bilmelisiniz. Eğer göz çevrenizde çok fazla kırışıklık varsa bu demek oluyor ki o bölge nemlendirilmemiş. Kreminize ekleyeceğiniz badem yağı göz çevreniz için en iyi nemi verecektir. Bunları bilerek hazırlayacağınız nemlendirici ile göz çevrenizdeki sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Cildinizin her yerinde kullanabileceğiniz oluşturduğu tazelik etkisi ile vazgeçilmez olan elma kremi de diğer kremler gibi kolay hazırlanmaktadır. Elmanın içinde bulunan bileşenler ve vitaminler cildinizdeki yorgun görüntüyü ortadan kaldırırken cildinize esneklik de sağlamaktadır.

Bitkisel el kremi ile alakalı sizlere verdiğimiz bilgilerin sonuna geldik. Eğer buna benzer el bakımı ile alakalı bilgiler edinmek isterseniz el bakımı sayfamıza göz atmanızda fayda var.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close