Biyolojik Saatlerinizi Biliyor Musunuz?

Biyolojik Saatlerinizi Biliyor Musunuz?

 

Günlük hayatta yapacağımız aktivitelerin bütünün vücudumuz üzerinde belli bir saati bulunmaktadır. Halk arasında ise bu saatlere eşref saati veya eşref vakti denilebilmektedir. Bu saatlerimiz tamamı ile organlarımızın yaptığı faaliyetler ile alakalıdır. Günlük olarak aktivitelerimizi yemek yememizi, uyumamızı veya sosyal yaşam biçimimizi belirliyorken organlarımızı dikkate almalıyız ve organlarımızı dikkate alarak davranmalıyız. Ancak bu şekilde günlük hayatta çok daha mutlu ve rahat oluruz.

 

Yataktan Aniden Kalkmayın!

 

Eğer sabah saatlerinde çok erken bir şekilde uyanıyorsanız yataktan bir anda kalkmamalısınız. Kısacası yatak keyfi yaparak kalkmalısınız. Sabahın ilerleyen vakitlerinde ise vücudumuzda bulunan organlarımız çalışmalarını daha da hızlandırmaya başlamaktadırlar ve vücudumuz sıcaklığımızı arttırmaktadır. Bu vakitlerde vücudumuz için tehlikeli vakitler olabilmektedir. Özellikle belirtmek gerekirse sigara, alkol kullanmakta olan veya kolesterolü oldukça fazla olan bireyler yani vücudu son derece yıpranmış olan bireyler bu saat vakitlerinde çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sabah ilk kalktıktan sonra 3 ve 4 saat geçmiş olan bireylerin beyinleri bu saat oldukça yükselmektedir ve algılama yetenekleri son derece yükselir.

 

Öğle Saatlerine Dikkat!

 

Öğle saatlerini senelerdir insanların mola saatleri olarak hayatımızda yer almışlardır. Aynı anda da vücudumuz için de bu saatler birer mola saatleridir ve vücudumuz kendisini kısa bir süreliğine dinlendirir. Akabinde vücudumuzun beslenme saatleri olarak da bilinmektedir. Günlük beslenmemizi fazla aksatmayarak beslenmemiz vücudumuzun sindirime başlaması için son derece önem arz etmektedir.

Gece saatleri ise bütün günün yorgunluğunu ve bütün stresini atmamızı sağlayan saatlerdir. Bütün gün yermiş olduğumuz bazı besinler nedeni ile bağışıklık sistemimizin oldukça güçlü olduğu vakitlerdir. Beynimiz ise bu vakitlerde günlük olarak bütün yorgunluktan dolayı kaynaklanmakta olan bir uyku hormonunu salgılamaktadır. Vücudumuzun pineal bezinden sunulmuş olan melatonin hormonu ise dinlenme, zinde hissetme, gelişme gibi unsurları sağlayan bir çeşit en önemli hormonlardan birisidir. Bu hormon sadece gece vakti salgılanmaktadır. Gece vakti olarak da zifiri karanlıkta salgılanır. Geceleri tamamen zifiri karanlıkta uyumamız vücudumuzun tamamen dinlenmesi açısından oldukça önem arz eder. Uyuduğumuz bölgede gece lambaları kesinlikle bulunmamalıdır. Özellikle de gelişme çağında büyüme hormonu bu vakitlerde oldukça yüksek oranlarda salgılanmaktadır. Yani bu demek oluyor ki özellikle de gelişme çağında olan bireylerin bu vakitlerde zifiri karanlık ortamlarda uyumaları gerekmektedir. Eğer çocuğunuz karanlıkta uyumaya alışkın değil ise ve sürekli olarak gündüz gibi ışıklı ortamlarda uyumayı tercih ediyorsa bu alışkanlığından bir an önce vazgeçirmeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı