Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

Böbrek Kanseri Nedir? Böbrek Kanseri Evreleri Nelerdir?

 

Böbrek kanseri, hücreler içerisinde olan DNA’nın mutasyona uğraması ve çoğalması olayına denilebilmektedir. Sağlıklı olan bir çeşit hücre içerisine, bu hücrenin ne sıklıkla büyüyebileceği bilinmekteyken, mutasyon geçiren hücre kontrol dışı bir şekilde büyümektedir. Kontrol dışı büyüyen bu hücre de, tümör denilen yapıyı oluşturmaktadır. Tümörün, lenf ve kan beraberinde vücuda yayılması olayına da kanser hücrelerinin yayılması denilir.

Kanser hücreleri lenf ve kan yolu beraberinde insan vücuduna yayıldığından dolayı vücudumuzun herhangi bir çeşit organında kanser oluşabilmektedir. Günümüz çerçevesinde oldukça sık rastlanılmakta olan kanser çeşitlerinden bir tanesi de böbrek kanseridir.

Yetişkin kişilerde böbrek kanserinin çok sık bir şekilde gözüken türü renal hücreli karsinom olarak bilinir. Bebek ve çocuklarda Wilms tümörü olarak bilinen bir çeşit böbrek kanseri oluşması da ihtimaller içindedir. Böbrek kanseri özellikle de son senelerde yüzlerce ülkeye sıçramıştır. Bu sıçramanın nedenlerinden bir tanesi de tomografi benzeri görüntüleme yöntemlerinin çok daha sık bir şekilde kullanılıyor olmasıdır. Bu test çeşitleri doğru böbrek kanseri teşhisinin konulmasına da engel olmaktadır.

Böbreğin görevlerine geçecek olursak böbrekler karnın arka kısmında bulunurlar ve fasulyeye benzerler. Böbrekler, vücudumuzdaki çeşitli atıkları kanımızdan süzerek su ile vücuttan atarlar. Böbreklere etki etmekte olan çeşitli hastalıkları incelemekte olan bölüme de nefroloji denilir.

 

Böbreklerin Görevleri Nelerdir?

 

Böbrekler vücudumuzdaki baz-asit dengesini sağlamakla görevlidirler.

Kan sıvısını ve vücudumuzdaki farklı bölgelerde yer alan sıvıların yoğunluklarını düzenlemekle görevlidirler. Ayrıca, kan hacmini düzenleme ve kan basıncını ayarlamada da böbrekler başlıca rol oynarlar.

 

Böbrek Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

 

Böbrek kanseri aslında ilk evrelerde belirti göstermez fakat bu hastalığın ileri dönemlerinde çeşitli belirtilere rastlanmaktadır.

En sık görülen belirti idrarda kan görünmesi durumudur. Genel olarak idrar rengi vücudumuzun su ihtiyacına göre değişim gösteriyor olsa da idrar renginin normale göre koyu olması böbrek kanseri benzeri hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da kanser hastalığı akla gelmez ve daha farklı metotlar akla gelmektedir. Doktor kontrolü çerçevesinde bu renk değişikliği detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Böbreklerin kaburgalara verdiği ağrılarda en sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Bu sebeple de kaburga bölgesinde görülen bu ağrılar böbrek kanseri belirtileri arasına girmektedir. Kaburga bölgesinde oluşan ağrılar omurilik kayması gibi hastalıklara da etki edebilmektedir veya bu hastalıkların habercisi olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı