Boğaz Ağrısı için 7 Doğal Çözüm

Boğaz ağrısı için sizlere bir kaç doğal yöntemden bahsetmek istiyorum. Boğaz ağrısı için hemen ilaca sarılmak yerine doğal ve bitkisel çözümler ile boğaz ağrınızı geçirebilirsiniz. Herkesin bildiği sıcak limonlu çay dışında ve bundanda etkili tariflerim var.

Boğaz Ağrısı için 7 Doğal Çözüm

Boğaz ağrısı genel olarak boğazda kaşıntı, tahriş ve ağrı ile geçer. Bu sırada yediğiniz yiyecekler hatta içecekler bile boğazınızdan geçerken canınızı yakar. Boğaz ağrısı daha da çoğalınca yutkunmak bile zorlaşır. Bu belirtiler boğaz ağrısının ilk evreleridir.

Boğaz ağrısı gün ortasında pek fazla anlaşılmasa da aynı diş gibi geceleri daha çok rahatsız eder. Bazı durumlarda sizi uykudan bile uyandırır. Neyse ki, boğaz ağrısı için evde uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri var.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Boğaz ağrısı bir çok nedenden dolayı olabilir. Alerjik, kuru hava, hava kirliliği, soğuk algınlık, grip, bir hastalık nedeni, kızamık, su çiçeği gibi durumlar boğaz ağrısına neden olabilir.

Boğaz ağrısı çok büyütülecek bir durum değildir. Ancak ateşlenme, aşırı şişmiş bir boğaz söz konusu ise ilk önce doktora başvurmanızda fayda var.

Boğaz Ağrısı için

Şimdi sizlere boğaz ağrısı için evde kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. Eğer evinizde bu malzemeler ve bitkiler varsa saatler içerisinde boğaz ağrınızı geçirebilir yada en azından rahatlatabilirsiniz.

Boğaz Ağrısı için Meyan Kökü

2009 yılında yapılan tıbbi araştırmalar sonucunda meyan kökünün boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabileceği açıklanmıştır. Bir miktar su ile meyan kökü kaynatılır ve gargara olarak uygulanır. Hatta bir çok hekim boğaz ameliyatı sonrasında hastalarına bu karışımı önerir. Meyan kökü aynı zamanda öksürüğü azaltacak etkilere sahiptir.

Boğaz Ağrısı için Kaygan Karaağaç

Uzun senelerdir boğaz ağrısı için kaygan karaağaç bitkisi Anadolu’da kullanılır. Artık bu bitki boğaz ağrısı için geleneksel bir ilaç olmuştur. Bu bitki aktarlarda satılmaktadır. Kaygan karaağac bitkisini toz olarakta bulabilirsiniz.

Eğer yaprak halinde bulursanız çok daha iyidir. Her iki şekilde de kaynar su içerisine atıyorsunuz ve biraz kagan bir jel kıvamına geliyor. Bunu içtiğinizde boğaz ağrınız anında kesiliyor.

Bal

Halk arasında en çok tercih edilen ve boğaz ağrısı için evde kullanılan en iyi ilaçtır. Ballı çay yaparak evde boğaz ağrısını geöirmek en iyisidir. Aynı zamanda bal öksürüğü de geçirmektedir. Anadolu’da yüzyıllardır boğaz ağrısı ve öksürük için ballı çay yapılır.

Tuzlu Su

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısı için bilinen en iyi tedavi yoludur. Yurt dışında Connecticut Üniversite’nin yaptığı bir araştırmaya göre ılık su ile tuzlu gargara yapmak boğaz ağrısını yatıştırdığı resmen kanıtlanmıştır.

Aynı zamanda tuzlu gargara, boğazda biriken bakterileri yok eder ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bunun için bir bardak su içerisine 1/2 çay kaşığı tuz atılır ve boğaz gargara yapılır. Bu uygulama her üç saatte bir yapılabilir.

Boğaz Ağrısı için Hatmi Kökü

Hatmi kökü de aktarda bulabileceğiniz bir bitkidir. Boğazı yatıştırır ve boğaz ağrısını geçirir. Hatmi kökünü evde tıpkı çay demler gibi demleyip tüketebilirsiniz. Gün içerisinde 2 veya 3 kere yudumlayarak içerseniz boğaz ağrınız kısa sürede geçecektir.

Boğaz Ağrısı için 7 Doğal Çözüm

Nane ile Boğaz Ağrısı Tedavisi

Nane,nefes tazeleyen bir bitki olarak bilinir. Bunun dışında eczanelerde bitkisel spreyler de satılmaktadır. Boğaz ağrısı için nane kullanabilirsiniz. Son derece etkili ve her evde bulunan bir bitkidir.

Nane aynı zamanda anti-bakteriyel bir özelliğe sahip olduğundan dolayı boğazdaki tüm bakterileri öldürür ve boğaz ağrısını hızla geçirir.

Karbonat ile Boğaz Gargarası

Tuzlu su gargarasından sonra boğaz ağrısı için evde yapılabilecek en iyi çözüm karbonatlı sudur. Karbonatlı su ile yapacağınız gargara sonrasında boğazınızın ağrısı yatışacak ve bununla beraber boğazdaki mikroplar temizlenecektir.

Boğaz Ağrısı için Çemen

Çemenin sağlığa faydaları tartışılamaz. Aynı zamanda boğaz ağrısını da geçiren çemen, boğaz ağrısı için doğal bir çözümdür.

Yüzlerce tıbbi çalışma sonrasında boğaz ağrısını iyileştirici güçleri kesinleşen çemen aynı zamanda boğaz ağrısını keserken antibakteriyel özelliği sayesinde de tahriş ve iltihabı durdurur.

Papatya Çayı

Evde bulabileceğiniz boğaz ağrısı tedavisi için bitki çaylarından olan papatya çayı son derece etkilidir. Boğaz ağrısını doğal olarak yatıştıran ve çok eski nesillerden beridir kullanılan papatya çayı tam bir ilaç niteliğindedir.

Papatya Çayı

Boğaz ağrısı ile beraber nefes almakta zorlananlar için papatya çayının buharını çekmek nefes yollarını da açacaktır. Özellikle soluk algınlığı dolayısı ile boğaz ağrısı çekenlere papatya çayı birebirdir. Bunların dışında bağışıklık sistemini düzenleyen papatya çayı boğaz ağrısı için kullanılan doğal yöntemlerden birisidir.

Bebek ve Çocuklar için Boğaz Ağrısı İlaçları

Bebek ve çocuklarda boğaz ağrısı olduğunda hiç bir şekilde ilaç kullanmaları taraftarı değiliz. İlaç dışında yapabileceğiniz bir çok şey var.

  • Çocukların boğaz ağrısı çektiği zamanlarda boğazı çok kurur. Bu nedenle çocuk odasına havayı nemlendirecek bir takım ekipmanlar koymanızda yarar var. Havaya sağlayacağınız nem boğaz ağrısını ve kurumasını giderecektir.
  • Çocuklara boğaz ağrısı için bal verilebilir. Ancak çocuğun 1 yaşından büyük olması gerekir.
  • Mümkün olduğu kadar çok su içirin. Bunun dışında boğazını tahriş edebilecek ve gıcık tutturacak hiç bir şey içirmeyin.

Boğaz Ağrısı Nasıl Önlenir?

Boğaz ağrısını önlemek için grip ve boğaz ağrısı olan kişilerden uzak durun. Sık sık ellerinizi yıkayın. Ayrıca baharatlı ve asitli içeceklerden uzak durun. Eğer sigara kullanıyorsanız boğaz ağrısı geççene kadar içmeyin ve sigara dumanı solumayın.

Boğaz Ağrısı için Diğer Seçenekler

Tüm seçenekleri denemeden bu kısma geçmenizi istemem ancak illaki ilaç almanız gerekiyorsa da okaliptüs içeren şurup veya pastil almaya özen gösterin.

Boğaz ağrısında doğal tedaviler denemek, bol su tüketmek ve dinlenmek en iyisidir. Her şeyden önemlisi ise doktora gözükmektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı