Brokoli İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Lahanagiller familyasından olan brokoli günümüzde yaz, kış bulunabilmektedir. Pek çok kişi tarafından pek sevilmese de yapılan araştırmalarda brokolinin, bir çok sebzeden daha faydalı olduğu saptanmıştır. Örneğin havuçtan çok daha fazla karoten içermektedir. Brokolide kükürt, potasyum, selenyum, B1 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Brokolinin bilinen en büyük faydalarından birisi mide, bağırsak ve yemek borusu kanseri riskini çok büyük ölçüde azaltmasıdır. Ayrıca tok tutucu özelliğiyle de kilo sorunu yaşayanlar için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Tüm bunların yanında brokoli, cilt bakımı için de oldukça gerekli bir besindir. İçerisinde bulunan A, B1, C ve E vitaminleri sayesinde cildin hücre zarlarını korur ve ciltte güneşten dolayı meydana gelen hasarları önler. Bu sayede ciltte oluşabilecek hasarları önleyerek cildin yaşlanmasını engeller ve sağlıklık bir cilde sahip olmamızda katkıda bulunur. Ayrıca brokoli suyu içerek de cildin daha hızlı yenilenmesini sağlamak mümkündür.

Brokoli İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt sağlığımız için vücudun bir çok vitamini temin etmesi gerekmektedir. Bu sayede cildin doğal nem dengesini koruyarak kırışıklıkların önlenmesi ve ciltte oluşan renk tonu dengesizliğinin azalması sağlanabilir. Brokolide bulunan beta karoten ve E vitamini cilde doğal bir parlaklık kazandırır.

Cilt sağlığınız için brokoliyi direk tüketmenin yanında maske gibi uygulamalarla da cilt bakımı yapabilirsiniz. Brokoli maskesi özellikle ciltteki yağlanmaları engelleyerek gözeneklerin hava almasını sağlar. Brokoli maskesi için size gereken malzemeler sadece brokoli, su ve yoğurttur. Bir miktar brokoliyi katı meyve sıkacağında sıkarak suyunu elde edin. Ardından bir kap içinde brokoli suyu ile birlikte bir miktar yoğurdu karıştırın. Yarım çay bardağı su ilave edin. Krem kıvamına gelen karışımı cildinize uygulamadan önce süreceğiniz bölgeyi su ile temizleyin. Daha sonra hazırlamış olduğunuz maskeyi elinizde cildinize uygulayın. Maskeyi cildinize uyguladıktan yaklaşık yarım saat sonra cildinizi su ile yıkayarak durulayın.

Bu maskeyi belirli aralıklarla uygulayarak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Brokoli deri altındaki yağ liflerinin sertleşmesini engelleyerek deri altında oluşan yağların yok edilmesine yardımcı olacaktır.

Eğer brokoliye karşı bir alerjiniz varsa bu maske sizin için zararlı bir uygulama olabilir. Bunu anlamak için elinize bir miktar brokoliyi sürerek biraz bekleyin ve elinizde bir kızarıklık veya kaşıma oluşursa doktorunuza danışmalısınız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close