Buhar Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Buhar maskesi aslında cilde mutlaka belirli periyotlarla uygulanması gereken bir cilt bakım uygulamasıdır. Uygulanmadığında neler olacağını yada buhar maskesini uyguladıktan sonra cildinizde nelerin değişeceğini gelin hep beraber görelim.

Buhar Maskesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Cildimiz aslında çok nankördür. Cilde bakıldığı zaman karşılığını alırken bakılmadığında ise hemen size küser. Bildiğiniz gibi hava koşulları, sigara, alkol, makyaj gibi tüm faktörler cildimizde bulunan ve cildimizin hava almasını sağlayan delikleri kapatırlar. Bu delikler kapandığında cildimiz rahat bir nefes alamaz ve bu delikler kir, makyaj malzemesi kalıntıları ile dolar. Bu durumda cildimize bakım yapmazsak ciltte kısa süre içerisinde sivilce, akne, siyah nokta gibi bir çok problem meydana gelir.

İşte bu noktada çok önemli olan buhar maskesinin imdadımıza yetiştiğini göreceksiniz. Üç haftada bir defa uygulamamız gereken bu uygulama, cildinizdeki gözenekleri açar ve cildin daha rahat nefes almasını sağlar.

Buhar Maskesi Nasıl Yapılır?

Buhar maskesi sayesinde yüzünüz hem rahatlamış olacak, hem siyah noktalardan kurtulacak ve yüzünüzde bulunan toksinlerden arınmış olacaksınız.

1 – Buhar maskesi yapmak için öncelikle bir tencereye yaklaşık 1 litre su koyun ve kaynatın.

Buhar Maskesi

2 – Suratınızı iyicene temizleyin. Sabun ve su kullanarak gerektiğinden fazla bir şekilde bol sabunla yıkayın.

Buhar Maskesi

3 – Ocakta kaynamış olan tencere ile veya o tenceredeki suyu bir kaba boşaltın. Buharı üzerinde olacaktır. Lütfen dikkat edin. Dilerseniz suya lavanta kullanabilirsiniz. Tercihen okaliptus olabilir.

OKaliptus

4 – Eğer uzun bir saçınız varsa saçlarınızı tepeden toplayın ve yüzünüz açık olacak şekilde kafanızın üstüne bir bez veya havlu örterek, tenceredeki buharın yüzünüze gelmesi sağlayacak şekilde pozisyon alın.

Buhar Banyosu

5 – Buhar maskesinde yaklaşık olarak 10 dakika durmaya çalışın. Yüzünüzü çok yakmaması için yaklaşık olarak 23-30cm yukarıda durmanızda yarar vardır. Aksi taktirde cildinizi tahriş edebilir. Aynı zamanda göz kapaklarınızı muhakkak kapatın.

6 – Buhar maskesi bittikten sonra duş almayın. Mümkünse 1 veya 2 saat sürecek şekilde nemlendirici krem yardımıyla yüzünüze masaj yapın ve ardından duş alın.

DİKKAT: Üç haftada 1 kere uygulandığı taktirde hem daha sağlıklı hemde yeterli olacaktır. Fazla buhar maskesi yapmanız cildinizi tahriş edebilir. Aynı zamanda sıcak suyun buharını çok fazla yüzünüze yaklaştırmayın. Aksi halde cildinizi yakabilir ve tahriş edebilirsiniz.

Buhar maskesi ile anlatacaklarım burada sona erdi. Eğer cilt bakımı konusunda merak ettikleriniz varsa mutlaka cilt bakımı kategorimize bakmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı