Çam Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çam yağı veya diğer adı olan çam fıstığı yağı, çam ağaçlarında bulunan fıstıklardan elde edilir. Çam yağı temizlikte, ağrılar için tedavide ve cilt için bazı tedavilerde olmak üzere bir çok rahatsızlığını giderilmesinde kullanılır. Şişkinlikleri, gerginlikleri ve ağrıları azaltan, kan akışını iyileştiren çam yağının faydaları arasında alerjileri azaltması, kas ağrılarına iyi gelmesi, bakteri, mantar ve patojenlere karşı koruma sağlaması, havayı temizlemesi, inflamasyonları azaltması gibi bir çok faydası vardır.

Çam yağı, çok iyi bir hava temizleyicidir. Havadaki toksinleri azaltabilmesi sebebiyle baş ağrılarına da çözüm olabilmektedir. Çam yağının en önemli faydalarından bir tanesi de cilt bakımına olan katkısıdır. Çam yağı kullanımı, bakteri ve mantarlar ile etkili bir mücadele göstermesinden dolayı sivilce tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir. Yine çam yağı, sadece sivilce tedavisinde değil bir çok cilt rahatsızlığına karşı da iyi gelmektedir.

Çam Yağı Nasıl Kullanılır?

Çam yağı nasıl kullanılır?

Örneğin saçlarda oluşan kepek sorununa karşı çam yağı kullanımı oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca saçların uzamasına da katkıda bulunur. Saçın doğal bakımını üstlenerek saçların daha parlak ve bakımlı gözükmesini sağlar. Saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saçların dökülmesini önler. Saç için çam yağının kullanımı ise oldukça basittir. Kullandığınız şampuana bir miktar çam yağı dökerek iyice şampuan karışmasını sağlayın ve saçlarınızı bu karışımla yıkayın. Şampuanınıza karıştırırken çok fazla eklememeye özen gösterin. Çok fazla eklediğiniz taktirde saçınıza zarar verebilir veya duş sırasında gözünüzün yanmasına sebep olabilir.

Bir başka yöntem ise, çam yağını bir pamuğa damlatarak pamuğu saç diplerinize sürerek masaj yapın. Üstelik çam yağının içerisini küçük bir miktar da zeytinyağı veya badem yağı da karıştırabilirsiniz. Bu masajın ardından bir müddet bekleyin ve saçınızı suyla yıkayarak durulayın.

Tüm bunları yapmadan önce dikkat edilmesi gereken bir nokta ise çam yağı kuvvetli bir yağ olduğundan bu yağa alerjinizin olup olmadığını öğrenmektir. Bunu öğrenmek için elinize bir miktar çam yağı dökün ve bir müddet bekleyin. Eğer döktüğünüz yerde kızarma ve yanma gibi bir reaksiyon olursa çam yağına karşı alerjiniz var demektir ve yukarıdaki yöntemleri uygulamanız cilt sağlığınız için zararlı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı