Çene Kemiği Diş İmplantları İçin Neden Önemlidir ?

Dişleriniz sadece çiğnemenize ve yemek yemenize yardımcı olmaktan fazlasını yapar. Dişlerinizin kökleri çene kemiğinde doku büyümesini uyarır ve zamanla sağlıklı bir biçimde yenilenmesini sağlar. Bir dişi veya dişlerinizi kaybederseniz, bu stimülasyon kaybolur ve çene kemiği dokunuz bozulabilir veya küçülebilir.

Çene kemiği doku dejenerasyonu, Karşıyaka İmplant hastaları için dental implant sürecini zorlaştırabilecek ciddi bir durumdur. Nedeni ise diş implantlarınızın titanyum çubuk kısmının yerleştirilmesi ve implantlarınızın ömür boyu sürmesi için çene kemiği dokunuzla kaynaşmasının gerekmesidir. Yeterli çene kemiğiniz yoksa, aşağıdaki komplikasyonlardan biriyle karşılaşabilirsiniz:

  • -İmplantın yerleştirilmesi için çok az çene kemiği dokusu olabilir
  • -İmplant üst çene kemiğinize yerleştiriliyorsa, diş implantı çene kemiğinizden daha uzun olabilir ve sinüslerinize çarpabilir
  • -Çene kemiğiniz, implantın titanyum çubuk kısmı ile kaynaşamayabilir ve implantın gevşekleşmesine veya düşmesine neden olabilir, bu da implant başarısızlığı adı verilen nadir bir durumdur.

Tabii ki, doktorlarımız İzmir İmplant hastalarının bu gereksiz komplikasyonlardan herhangi birini yaşamasını istememektedir. Bu nedenle diş implant hastalarının çene kemiği dokusunu ölçer ve bazıları için implant yerleştirilmeden önce çene kemiği greft uygulaması gerekebilir.

 

Çene Kemiği Greft Uygulaması Nedir?

Çene kemiği greftleme, çenenizde daha fazla doku oluşturma sürecidir.  Adından kemik tozu diye de bahsedilir. Kemik tozu insan veya hayvan kaynaklı olabileceği gibi sentetik olarak da üretilebilir. Form olarak küçük parçalıklardan oluşan toz halinde veya blok şeklinde kullanıma sürülür. Diş hekiminiz gerek duyulan bölgelere çene greftini uygular. Bu şekilde çene kemiğinize ihtiyaç duyduğu ek hacmi kazandırır. Yerleştirilmiş olan greft yıllar boyunca oluşmuş hasarları onarır. Çene grefti uygulaması dişiniz çekildiğinde aynı seansta implant uygulaması yapılacak ise uygulanabilir. Bunun yanı sıra implant öncesi sinüs tabanını yükseltmek için de kullanılabilir.

Karşıyaka İmplant, Türkiye’de implant uygulaması alanında uzman hekimleriyle beraber güvenilir ve oldukça başarılı bir hizmet sunmaktadır. Alanında en iyi ve yenilikçi hizmetleri sunan İzmir İmplant Polikiniliği sizlerin sağlığı ve konforu için son teknoloji ürünler ile çalışmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için  www.izmir-implant.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı