Çil Lekeleri için Bitkisel Çil Tedavisi

Çil lekeleri nasıl geçer? Eğer bir çözüm yolunuz yok veya satın aldığınız kremler size çözüm olmuyorsa birde çil tedavisi için bitkisel yolları deneyin. Cildinde çil lekesi olan bir çok kişinin çil lekelerini yok eden bitkisel maskeler yazımızın devamında olacak.

Çil Lekeleri Nasıl Geçer? Bitkisel Çil Tedavisi

Çil lekeleri genel olarak yaz aylarında sarışın ve beyaz tenli kişilerin kabusu olurlar. Bunun nedeni ise açık tenli kişilerin ciltleri çil lekelerine çok müsaittir ve çok daha fazla göze çarpar. Özellikle daha önceden çil lekesi üstüne birde güneşlendiyseniz çil lekeleri daha da koyulaşır ve iki kat daha fazla görülür.

Çil lekeleri, minik ve kahverengi olarak vücudun her yerinde karşınıza çıkabilir. Başta yüz olmak üzere, omuz, sırt ve boyun bölgesinde daha çok görülür. Sizlere çil lekeleri için bitkisel çözümlere geçmeden önce youtube.com’da izlediğim ve Ebru Şallı’nın anlattığı çil lekeleri için tonik tarifini izletmek istiyorum. İlk olarak bu çözüm yolu denenebilir. Ardından yazımızın devamında olan bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz.

Ciltte melanin denen bir pigment vardır. Cildimizin rengini sağlayan pigmentler içerisindeki koyu olan pigmentlerdir. Bu pigmentler güneş ışına maruz kaldığında daha da koyulaşır ve çil lekelerini oluştururlar. İşte bu kahverengi lekelerden kurtulmak için bu pigmenlerin rengini değiştirmeli veya rengini açarak normal cilt rengi ile aynı tona getirmeliyiz.

Çil lekeleri küçük çocuklarda şirin gözükse de ilerleyen yaşlarda tam bir kabusa dönüşebiliyor. Sizlere çil lekeleri için bir kaç çil kremi önermek istiyorum. Ardından bitkisel çözüm tariflerine geçebiliriz.

Sinoz Leke Kremi

Cildinizde güneşten dolayı kaynaklanan her cilt lekesini dolayısıyla çil lekesini de gideren muhteşem bir kremdir. Ciltte sivilce lekesi, siyah nokta, sivilce, ağda veya epilasyon lekesi, renk tonu bozuklukları gibi lekeleri geçirir.

Sinoz Leke Kremi

Sinoz leke kremini bir çok ünlüde kullanmaktadır. Ece Erken, Özge Ulusoy, Deniz Akkaya, Ece Vahapoğlu, Nergis Kumbasar, Işıl Reçber, Saba Tümer, Nurcan Şencan gibi ünlüler sinoz leke kremini kullanan ünlüler arasındadır.

İbrahim Saraçoğlu’nun Çil Lekesi Maskesi

İbrahim Saraçoğlu’nun çil lekeleri için verdiği muhteşem bir tarif var. Bu tarif sayesinde çil lekelerine sonsuza kadar elveda diyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • 2 su bardağı su
  • 2 çorba kaşığı lavanta
  • 1 çorba kaşığı testere dişli aslan pençesi otu

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Bir tencere veya cezve içerisine lavantayı ve 1 çorba kaşığı testere dişli aslan pençesi otunu atıp kaynatın. Kaynama sonrası cam bir bor cama karışımı boşaltın ve yüzünüze sürebilecek ısıya geldiğinde bir kaç parça pamuk ile yüzünüze sürün. Özellikle çil lekeleri üzerine bol bol uygulayın.

Çil Lekeleri

NOT: Testere dişli aslan pençesi otunu aktardan temin edebilirsiniz. Ancak temin ederken düz yapraklı olanlarından almayın. Aktara mutlaka testere dişli olanlarından almak istediğinizi belirtin. Yaprakların uçları tıpkı testere dişleri gibi girintili ve çıkıntılıdır.

Çil Tedavisi için Bitkisel Kür

Çil lekelerinden kurtulmak için mükemmel bir kür tarifi daha vermek istiyorum. Çil lekeleri için bu bitkisel kür için bazı malzemeler gerekmektedir. İlk olarak malzemeleri yazayım.

Malzemeler:

  • 1/2 su bardağı süt
  • 1/2 su bardağı maydanoz suyu

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak taze maydanozlar ile yarım su bardağı taze maydanoz suyunu elde edin. Bunun için rondoya maydanozları atın ve suyunu çıkartın. Elde ettiğiniz maydanoz suyunun üstüne yarım su bardağı sütü ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız doğal karışımı yüzünüze veya çil lekelerinin bulunduğu yere maske olarak uygulayın.

Çil Lekeleri için Gül Suyu Maskesi

Çil lekeleri için gül suyu, badem ve yumurta akından yararlanabiliriz. Bunun için bir maske yapacağız. Önce malzemeleri yazayım.

Malzemeler:

  • 1 adet yumurtanın akı
  • 1/4 çay bardağı gül suyu
  • 1/2 su bardağı badem

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak bir havan içerisine bademleri dökün ve toz haline gelene kadar ezin. Toz haline gelmiş bademlerin üstüne 1 adet yumurta akını ve son olarak 1/4 çay bardağı gül suyunu ekleyip karıştırın. Karışımın çamur kıvamına gelmesi gerekiyor. Buna göre malzeme ekleyebilir veya eksiltin.

Çil Lekeleri Öncesi ve Sonrası

Çil lekeleri için elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze uygulayın. Bu maskenin cildinizde 20 dakika kalması gerekiyor. Süre bitiminde cildinizi temizleyin.

Çil Lekeleri için Limon Uygulaması

Bildiğiniz gibi limonun cilt lekelerini açma özelliği var. Çil lekelerinin geçmesi içinde melanin pigmentlerinin rengini açmak gerekiyor. İşte tam olarak denk gelmiş bir bitki olan limon çil lekelerinin rengini açacak ve tedavi edecektir. Bunun için 2 günde bir yarım limonu çil lekeleri üzerine sürün. İlk uygulamadan sonra bile çil lekelerinin solduğunu göreceksiniz.

Çil Lekeleri için Domates

Çil lekelerinin rengini açan diğer bir bitki ise domatestir. Bunun için bir adet domatesi güzelce temizleyin ve halka halka kesip, çil lekelerinin üstüne yerleştirin. Bu şekilde bir koltuğa uzanın ve 30 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda cildinizi yıkayın.

Çil Lekeleri için Maydanoz Kürü

Maydanoz suyu ve limon suyunun cilt lekeleri üzerinde beyazlatma etkilerini bilmeyen yoktur. Bunun için mükemmel bir kür tarifi vereceğim. Bu kürü bir sprey şişesine doldurup her gün bir parça pamuk ile silerseniz çil lekelerinden eser kalmayacaktır.

Malzemeler:

  • 1 adet limon
  • 1 demet maydanoz

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak rondo ile maydnoz suyunu halledin. Maydanoz suyunu sprey şişesine boşaltın ve üstüne 1 adet limon suyunu sıkıp ağzını kapatın. Bol çalkalamadan sonra çil üzerine sıkın ve bir parça pamuk ile bölgeyi temizleyin. Göreceksiniz çok kısa süre içerisinde çil lekeleri uçup gidecek.

Çil Lekesi için Mikrodermabrazyon Tedavisi

Bir çok güzellik merkezinde çil lekesi tedavisi olarak adlandırılan bu uygulama cilt yüzeyindeki tabakayı aşındırarak tedavi etmektedir. Ücretleri her şehre göre değişmekle beraber seans İstanbul’da 150 TL civarındadır. Ancak bu uygulama cilt bakım uzmanı tarafından ve profesyonel yerlerde yapılmalıdır.

Bu nedenle her gördüğünüz güzellik merkezinde bu uygulama ucuz diye yaptırmayın. Mutlaka araştırma yapın ve cilt bakım uzmanınızı tanıyın.

Çil lekeleri nasıl geçer ve bitkisel çil tedavisi hakkında tüm bilgileri verdiğimi düşünüyorum. Eğer cilt lekeleri hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız menüdeki cilt lekeleri kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı