Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çileğin cilde faydaları gerçekten çok fazladır. Sanki cilt bakımı ve güzellik için yaratılmış bu sağlıklı meyve C vitamini, antioksidan ve vücuda kattığı genel sağlık ile ciltte şaşırtıcı etkiler bırakır. Bir çok insan cilt bakım rutinine bir fincan çilek yemeyi dahil eder.

Çileğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Çileğin cilde faydaları için anlatacaklarımız arasında çilek maskesi, çilek peelingi gibi değişik tarifler vereceğiz. Aşağıda sizlere vereceğimiz tarifler düzenli kullanıldığında cilt üzerinde büyük etkiler yaratmaktadır.

Sivilcelere Karşı Çilek Maskesi

Çileğin cilde faydaları arasında sivilce kurutucu özelliği yabana atılamaz. Çileği sivilce ve akne üzerinde kurutucu etkisi vardır. Dilerseniz malzemeleri verelim ve maskeyi hazırlamaya başlayalım.

Malzemeler:

  • 4-5 adet çilek
  • Yarım su bardağı ekşi krema

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

İlk olarak çileklerin hepsini temizleyin ve püre kıvamına getirin. Püre haline getirdiğiniz çilekleri cam bir kaseye alın ve üzerine ekşi kremayı dökün ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı özellikle sivilceler üzerine ve tüm yüzünüze sürün.

Bir kaç dakika yüzünüzde durduktan sonra temizleyebilirsiniz. Çileğin cilde faydaları arasında aynı zamanda cildi temizleme etkisini de göreceksiniz. Cildiniz her zamankinden daha duru olacak ve cildinizdeki ölü hücreler temizlenecektir.

Sivilce

Çileğin Cildi Parlatma Etkisi

Cilt lekesi, sivilce izi gibi cilt sorunlarını çilek ile tedavi edebilirsiniz. Çilek cilt rengini açar ve parlaklık verir. Bunun için çileğin suyundan yararlanabilirsiniz. Bir kaç çileği rondoya atın ve suyunu çıkartın. Taze çilek suyunu cilt lekelerinin ve sivilce izlerinin üzerine sürün. Çilek suyu kuruduktan sonra bölgeyi temizleyin.

Çileğin Cildi Koruma Etkisi

Çileğin cilde faydaları arasında güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarına karşı cildi koruması da vardır. Çilek maskesi sonrasında cilde yer eden vitamin ve mineraller cildi korur ve cilt üzerindeki bir çok cilt problemini tedavi eder.

Çilek Peelingi

Çileğin cilde faydaları arasında en yararlı olanı peelingidir. Çilek peelingi ile hem ciltteki ölü hücrelerden kurtulur hemde cildi derinlemesine temizlemiş olursunuz.

Malzemeler:

  • 4-5 adet çilek
  • 1 çay kaşığı bal

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Çilek peelingi cilde yapıldığı gibi ayaklara da yapılmaktadır. Bu nedenle bu hazırlayacağınız tarif ile hem ayaklarınıza hemde cildinize peeling yapabilirsiniz.

Cam bir kase içerisine öncesinde temizlediğimiz çilekleri püre haline getirin koyalım. Ardından üzerine balı ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Elde ettiğimiz karışım ile cildimizi ovalım. İşlem sonunda cildimizi temizleyebiliriz.

Çilek Peelingi

Çilek ölü hücreleri temizleyip cildi derinlemesine temizlerken balda gözenekleri açar ve mükemmel bir şekilde nemlendirir .Haftada üç defa çilek peelingi yapılabilir. Cildiniz bu peeling sonrasında sağlıklı ve güzel görünümlü bir hale gelecektir.

Çilek ile Cilt Toniği Yapımı

Çileğin cilde faydaları arasında derinlemesine temizleme özelliği olduğundan dolayı çileğin suyundan faydalanarak doğal bir cilt toniği yapabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 10-15 adet çilek
  • Gül suyu

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Önce çilekleri güzel bir şekilde temizleyin ve rondoya atıp suyunu çıkartın. Çilek suyunu bir kavanoza koyun ve üstüne eşit miktarda gül suyu ilave edin. Bu karışımı bir ay boyunca kullanın. Hem cildiniz canlı kanlı olacak hemde güzelliğinize güzellik katacaktır. Çilek toniği buzdolabında saklanabilir. Dilediğiniz zaman çıkartıp kullanabilirsiniz.

Çileğin Cilde Anti-Aging Faydası

Çileğin cilde faydaları arasında cilde anti-aging faydası da vardır. Cildi gençleştirir ve kırışıklıkları azaltır. Çilek içinde bulunan asitler sayesinde kolajen üretimi artar. Böylece cilt gençleşir.

Çileğin Cilde Faydaları

Bunun için çilek ile cildinize bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda çilek suyunu direk olarak yüzünüze sürdüğünüzde de aynı etkiyi görebilirsiniz.

Ciltteki Yağı Dengeler

Çileğin faydaları arasında ciltteki yağı dengelemesi de oldukça faydalı özelliklerinden birisidir. Eğer cildinizde aşırı yağ varsa uygulayacağınız çilek maskesi sonrasında ciltteki yağ oranı dengelenir ve yüzünüz daha güzel görünür.

Bunun için temizlenmiş çilekleri püre haline getirin ve yüzünüzdeki yağlı bölgelere sürüp 20 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda su ile yüzünüzü temizleyin. Çilek içerisinde bulunan C vitamini ve zengin besin değerleri ile cildinizdeki fazla yağı alır.

Çileğin Göz Şişkinliğine Faydaları

Çileğin cilde faydalarından biriside göz şişkinliğini almasıdır. Göz altı şişlikleri ve koyu halkaları tedavi eder. Cilde daha taze bir görünüm sağlar. Özellikle geceleri geç uyuyan ve uykusunu tam almayanlarda çok sık görülen göz şişliği çilek ile son buluyor.

Temizlediğiniz çileği şişmiş göz torbalarına veya göz kapaklarında bir kaç dakika bekletin. Çileği uygulamadan önce buzdolabında ve soğuk olması etkisini daha da çok arttıracaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı