Cilt Bakım Tonikleri (Evde Doğal Tonik Yapımı)

Cilt bakım tonikleri ile cildinizde harikalar yaratmak mümkün. Sizler için doğal ve birbirinden farklı cilde etki eden cilt bakım tonikleri tarifi hazırladık. Sizde cilt bakım tonikleri ile mükemmel bir rutin hazırlayabilirsiniz.

Cilt Bakım Tonikleri

Cilt ile ilgili en önemli husus elbette rutin yapılması gereken bakımlardır. Düzenli olarak bakıma ihtiyacı olan ve bakımı yapılan cilt çok daha sağlıklı, pürüzsüz ve genç görünecektir. Cilt bakım ürünleri kozmetik alanında yer almaktadır ve Pazar payı oldukça yüksek bir alandır.

Cilt Bakım Tonikleri

Buna karşın günümüzde kadınlar gerek ekonomik açıdan gerekse de doğal ürünlerin kullanımı daha sağlıklı ve güvenilir olduğundan, bakım ürünlerini doğal bitki ve yağlarla kendileri hazırlayarak kullanmaktalar. Cilt bakım tonikleri de cildiniz için gerekli olan ürünlerden birisidir. Ve kolaylıkla evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Tıp alanında alternatif tıp ne kadar trend durumda ise kozmetik alanında da aynı pencereden bakmak mümkün olabilir. Neticede cildimiz, yediklerimiz, içtiklerimiz, günlük alışkanlıklarımız ve var ise kötü alışkanlıklarımız ile yıpranıyor. Bu da bir nevi hastalık sayılabilir elbette. Bu durumda alternatif tıp alanında olduğu gibi, bitki özleri sayesinde içeriğinde kimyasal olmayan ürünleri kullanabilmek için kendi cilt bakım ürünlerinizi oluşturabilirsiniz.

Cilt Bakımında Neden Tonik Kullanmalısınız?

Cilt bakımında en gerekli malzemelerden birisi de Cilt bakım tonikleridir. Bakım sonrasında cildinize uyguladığınız ürünlerin kalıntılarını tamamen temizler, gözenekleri sıkılaştırır ve cildinizin nemlenmesine olanak sağlar. Günlük olarak cildinizi temizledikten sonra mutlaka tonik ile bu temizliği desteklemeniz gerekecektir.

Cilt Bakım Tonikleri

Cilt temizliği denildiğinde akla çeşitli kozmetik ürünlerle yapılanlar gelse de tek bir sabunla yüzünüzü yıkamanız da cilt temizliğidir.  Anacak sabun yapı gereği kolaylıkla arındırılamayabilir. Sonrasında ne kadar yıkarsanız yıkayın cilt gözenekleriniz sabunla tıkanacaktır. Bu da ilerleyen süreçte gözeneklerin genişlemesine neden olacaktır. Dolayısı ile cildinizi sabunla aka yıkadıktan sonra mutlaka tonikle de temizlemeniz gerekmektedir.

Piyasada satılan kozmetik ürünlerin pahalı oluşu özellikle ekonomik sıkıntıda bulunanlar ve tasarruf yapanlar için büyük bir lüks gibi görünebilir. Hatta imkanları olmasına rağmen kimyasal içerikli ürünleri kullanmak istemeyenler de piyasadaki ürünleri ciltlerinde kullanmak istemeyebilirler. Tüm bu nedenlerle evlerinizde rahat bir biçimde hazırlayabileceğiniz kolay tonik tarifleri vereceğiz.

  • Salatalık Limon Toniği Tarifi

Tarife geçmeden önce salatalık ve limonun cildinize sağlayacağı etkiden bahsedelim.

  • Salatalık hücre yenileyici ve yüksek oranda nemlendirici özelliğe sahiptir. Ayrıca gözenekleri de derinlemesine temizlerken sıkılaşmasına da yardımcı olma özelliği bulunmaktadır.
  • Limon cildinizi ölü hücrelerden arındırmakta bire birdir. Asitli olma özelliği ile de cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmanızda etkili olacak ve tıkalı olan gözenekleri temizleyecektir.

Malzemeler:

1,5 bardak ölçüsünde dilimlenmiş salatalık

4/1 bardak oranında limon suyu

Yarım bardak kayısı yağı

4/1 oranında önceden kaynatılıp ılıtılmış su

Yapılışı:

Kayısı yağını bir kaba alın. Diğer taraftan da hazırlamış olduğunuz salatalık ve limon suyunu blender ile lapa haline gelene dek çekin. Hazırladığınız lapayı ince bir süzgeç veya tülbentle süzerek yağın olduğu kaba aktarın. Son olarak da suyu ekleyerek muhafaza edebileceğiniz bir cam kaba tüm karışımı aktarın.  Dayanıklı cilt bakım tonik arayışınız için doğru tarif bu olacaktır. Bu karışımı Uzun süre buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Sıkılaştırıcı Tonik Yapımı

Cildinizi temizlemenin yanı sıra sıkılaştırıcı tonik yapımına da ihtiyacınız varsa, size kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir tarif vereceğiz.

 

Öncelikle cam bir kavanozun içerisine yaklaşık 7 adet gül yapraklarını aktarın. Yaprakların üzerine beyaz sirkeyi gül yapraklarının üzerini kapayacak kadar ekleyin. Bir hafta serin ve güneş olmayan bir yerde ağzı sıkı kapatılmış şekilde bekletin. 1 hafta bekleyen sıkılaştırıcı toniği her gece yüzünüze sürün ve 1 saat sonra yıkayın. Hazırlanan karışımı kullanmadan önce süzerek ayrı bir cam kavanoza aktarabilirsiniz.

Yüz Temizleme Toniği Önerileri

Yüz temizleme toniği önerileri arasında en çok uygulananlardan birisi de doğal elma toniğidir.  Elma cildinizin ihtiyacı olan mineralleri sağlamanın yanı sıra güçlü etkisi olan bir temizleyicidir de. Ölü hücreleri arındırır, cilde canlılık verir, besleyicidir, yapımı kolay toniklerin başında gelir, cildinizin PH değeriniz dengeler, asidik yapısı sayesinde temizleyicidir ve çok az malzeme ile rahatlıkla hazırlanır.

Tek yapmanız gereken yarım çay bardağı doğal (ev yapımı) elma sirkesini bir su bardağı su ile karıştırıp günlük olarak kullanmanızdır. İlk kullanım itibari ile yarattığı etkiyi göreceksiniz.

Gözenek sıkılaştırıcı doğal tonik arayışınız için de bu tarifi kullanabilirsiniz. Kesinlikle memnun kalacağınız bu tarifteki toniği düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bu ve buna benzer bir çok yazımızı cilt bakım kategorisinden okuyabilir ve cildinize farklı farklı bakım sırlarını keşfedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. salataık ve limon ile yapılan toniği kullanmaya başladım. kolay ve etkili. yazınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı