Cilt Bakımı Sonrası Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Cilt bakımı sonrası mutlaka yapılması gerekenler listesi vardır. Eğer cildinize bir cilt bakımı yaptıysanız veya güzellik merkezinden cilt bakımı yaptırarak yeni çıktıysanız, aşağıdaki bilgileri okumalı ve cilt bakımı sonrasında yapılması ve uygulanması gereken her şeyi bilmeniz gerekiyor.

Cilt Bakımı Sonrası Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Cildimizin canlı ve temiz olması, buna bağlı olarak da daha genç görünmesi, cildimizin ne kadar sağlıklı olduğu ile doğru orantılıdır. Hiç şüphesiz, sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Gerek genetik faktörler, gerek beslenme alışkanlıklarımız, gerekse de duygusal açıdan yaşadığımız iniş çıkışlar, cildimizin görüntüsünü her zaman etkilemektedir.

Cilt Bakımı Sonrası Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler

Olumsuz anlamda yaşadıklarımız cildimizi kötü etkileyince de, cilt bakımı yapmamız da kaçınılmaz olmaktadır. Ancak cildimize verdiğimiz değer, yalnızca cilt bakımı ile sınırlı olmamaktadır. Buna bağlı olarak da, cilt bakımı sonrası yapılması ve bilinmesi gerekenler hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Cilt bakımı, kişilerin cildinde yer alan birtakım sorunları gidermek için mutlaka belli aralıklarla yapılmalıdır. Bunun için peeling, maske yöntemi de kullanılabilir, cildin nemlendirilmesi ya da yağlandırılması yolu da seçilebilir. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli konu ise kişiler, cilt tipine en uygun bakımları yapmalıdır.

Cilt Bakımı Sonrası

Cilt tipine uygun yapılmayan her bakım, ciltte geri dönüşü olmayan sıkıntılı durumlara yol açabilir. Cilt bakımı yapıldıktan sonra yapılması gereken birtakım durumlar da mevcuttur. Onları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Cilt bakımından sonra cildin yağ dengesinin eşitlenmesi ve deri çatlaklarının önlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, cilt bakımından sonra mutlaka cilt tipine uygun kremler tercih edilmelidir.
  • Cilt bakımından sonra yüzde, fazla oranda su ve birtakım atıklar oluşmaktadır. Bu durumda ise, havlu kullanmamak gerekmektedir. Onun yerine kağıt havlu tercih edilirse, cildin kirlenmesi önlenmiş olur.
  • Ciltteki gözenekler, cilt bakımından sonra tamamen açık olmaktadır. Bu durumda, ilk 2 saat gözeneklerin açık olduğu yerlere hiçbir şey sürülmemelidir. Asla makyaj da yapılmamalıdır.
  • Cilt bakımından sonra cilt, son derece arınmış olduğundan, hava kirliliğinin olduğu yerlerden uzak durulmalıdır. Mümkün olduğunca birkaç saat dışarı çıkılmamalıdır.
  • Cilt bakımından sonra dudaklar da unutulmamalıdır. Dudaklara sürülecek kremler, cildin dinlenmesine neden olacaktır. Ayrıca, cilde masaj şeklinde uygulanarak sürülen bir salatalık içi de, son derece fayda sağlamaktadır.

Cilt Bakımı Sonrası Yaralar                        

Cilt bakımından sonra cildimize, son derece önem göstermemiz gerekmektedir. Çünkü, sıkılan her gözenek, yara demektir. Bu nedenle cilt bakımı sonrası yaralar da kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle,” o yaraların mutlaka kapanması gerekmektedir. Şayet kapanmazsa, dışarıdan gelebilecek her türlü mikroorganizma ile karşı karşıya kalınabilir. Eğer, uzman kişiler gözetiminde cilt bakımı yaptırıyorsanız, zaten cihazlar yaraları belli oranda kapatmaktadır. Ancak kesinlikle hepsi kapanıyor diyemeyiz. Kapanmayan yaralar da olmaktadır. O yüzden cilt bakımından sonraki birkaç günlük süreç çok önemlidir. Temiz ortamlarda bulunmaya, yüzümüzü temiz havlu kağıtlar ile silmeye ve kimseyle de tokalaşmamaya özen göstermemiz gerekmektedir.

Cilt Bakımı Sonrası Kızarıklık

Cilt bakımı sonrası kızarıklık, en çok rastladığımız durumlar arasında yer almaktadır. Kızarıklığın azalması ve cildinizin de doğal görüntüsüne sahip olması, aslında hiç de zor değildir. Kızarıklığı azaltmamız için yapmamız gerekenleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kızarıklığın geçmesi için muhakkak güneşten uzak durmanız gerekmektedir. Bu durumda, şapka takmanız size yarar sağlayacaktır.
  • Yulaf ezmesi içeren ürünler de, size yarar sağlayacak besinlerin başında gelmektedir. Yulaf, tahriş olmuş ciltlere büyük yarar sağlamaktadır.
  • Bunun yanında kızarıklığın geçmesi adına, cilt tipinize uygun nemlendiriciler de kullanabilirsiniz.

Cilt Bakımı Sonrası Sivilcelenme

Cilt bakımı, ciltte yer alan sivilce, siyah nokta, yağ bezesi gibi birtakım sorunlardan kurtulmak için yapılmaktadır. Dolayısıyla cilt bakımı, cildin sağlığı için çok önemlidir. Ancak cilt bakımlarının doğru yapılmaması, istenmeyen sonuçlara da neden olmaktadır. Bu duruma, cilt bakımı sonrası sivilcelenme durumunu örnek gösterebiliriz.  Yani,  yanlış yapılan her cilt bakımından sonra sivilce çıkma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle kişiler, cilt yapılarını doğru bir şekilde bilmeli ve ona göre de cilt bakımı yapmalıdır.

Cilt Bakımı Sonrası Makyaj

Cilt bakımından sonra birkaç saat, cildimize hiçbir şey sürmemeli, özellikle de makyaj yapmamalıyız. Cilt bakımı sonrası makyaj yapıldığı takdirde, cildimize çok büyük zararlar vermiş oluruz. Böylece, cildimizin pürüzsüz görünmesi için sürdüğümüz, kapatıcılar, fondötenler, pudralar cildimize yarar değil, aksine çok fazla zarar vermiş olur. Cilt bakımından sonra, eski olan bütün makyaj malzemelerinden de kurtulmanızı tavsiye ederiz. Gözeneklerinizi tıkayan her türlü üründen de uzak durmalısınız. Yıllardır kullandığınız makyaj malzemeleri, cilt sağlığınızı tehlikeye sokabilir. Bunun yanında, makyaj fırçalarınızı da düzenli bir şekilde yıkamanızı önermekteyiz. Ayrıca, yatarken de mutlaka makyajınızı çıkarmalısınız.

Cilt bakımı ile alakalı bilinmesi gereken tüm doğal karışımlar ve maskeleri cilt bakımı kategorimizde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı