Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Cilt lekeleri herkesin cildinde karşılaşabileceği bir sorundur. Ciltte bulunan sivilce izleri, çil, akne lekesi, yaşlılık lekesi, güneş lekesi, hamilelik lekesi, doğum lekesi gibi tüm lekeler cilt lekeleri kategorisine girer. Peki bu cilt lekeleri nasıl geçer? Tedavisi nedir?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer? Tedavisi Nedir?

Yukarıda saydığım cilt lekelerinin bazıları doğuştan bazıları ise sonradan cildimizde belirir. Ben size önce cilt lekelerinin neden oluştuğunu, cilt lekelerinin nasıl giderileceğini, hangi yöntemlerin uygulandığını, cilt lekeleri için maske tariflerini ve nasıl uygulandıklarını anlatacağım. Önce cilt lekelerinin nasıl oluştuğundan başlayayım.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekelerine dikkat ederseniz cilt renk tonumuzdan daha farklı olur ve göze çarpar. Bu durum cilde renk veren melanin pigmentinin bölgede çok fazla sayıda birikmesinden dolayı olur.

Cilt hekimleri cilt lekelerinin genellikle;

 • Uzun süre güneşte kalmaktan
 • Kullanılan bazı kimyasal maddelerden
 • İlaçlardan ve yan etkilerinden
 • Solaryum ve benzeri uygulamalardan
 • Sivilce sıkmak ve patlatmaktan
 • Çeşitli metaller ile cildi aşındırmaktan
 • Aşırı makyaj yapmaktan dolayı olduğunu her fırsatta dile getiriyorlar.

Cilt lekeleri vücudumuzun hemen hemen her yerinde görülebilir. Ancak insanlar için önemli olanı yüz lekeleridir. Yüz daha fazla göze çarptığı için hiç kimse yüzünde cilt lekesi olmasını istemez.

Bunun dışında güneşte fazla kalmak cilt lekelerini daha da koyulaştırır. Böylece çok daha fazla göze çarparlar. Cildimizde sonradan oluşmuş cilt lekelerinin mutlaka çözümü vardır. Hatta doğuştan cilt lekelerine bile artık çözüm var. Peki nedir bu çözümler? Cilt lekelerini gidermek için hangi çözüm yöntemleri kullanılıyor?

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

Cilt lekelerini gidermek için bir çok yöntem var. Cilt lekesi maskeleri, bitkisel kürler, doğal maskeler, medikal yöntemler ve cilt lekesi kremleri bu çözüm yöntemlerinden bazılarıdır. İsterseniz bu yöntemlerin nasıl olduğunu ve cilt lekelerini nasıl giderdiğine bakalım.

Asit ile Cilt Lekesi Giderme

Bu işlem bir medikal uygulamadır. Genel olarak güzellik merkezlerinde uygulanır. Cilde kimyasal bir asit uygulanır ve cilt soyularak ciltteki lekenin giderilmesi sağlanır. Bu biraz korkutucu olsa da bu uygulamayı yaptıran bir çok kişi var. Ancak cilt lekeleri için asit uygulamasını evde de yapabilirsiniz. Mesela sirke içerisinde bulunan asitte cilt lekelerini gidermek için birebir doğal tedavidir.

Asit ile Cilt Lekeleri Giderme

Cildinizdeki lekeler için deneyebileceğiniz bu yöntem sonrasında bir kaç gün ciltte kızarıklık olacaktır. Eğer bu tedavi yöntemini tercih edecekseniz bir kaç gün evde istirahat edeceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Kimyasal Peeling ile Cilt Lekesi Giderme

Sizlere daha önce evde kimyasal peeling hakkında bir yazı paylaşmıştım. İsterseniz bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Bu uygulamayı birde güzellik merkezlerinde yapıyorlar. Bu uygulamanın esası cilt derisinin üst tabakasının soyulması ve lekenin ortadan kaldırması ile yapılıyor.

Cilt Lekeleri için Kimyasal Peeling

Ancak bu uygulamada da cilt reaksiyon gösterebiliyor. Bazı ciltlerde hassasiyet, tahriş, yara, kabuklanma gibi yan etkiler oluşabiliyor. Bunların dışında iş hayatına 2-3 gün içerisinde tekrar dönebiliyorsunuz.

Cilt Lekeleri için Lazer Uygulaması

Cilt lekeleri için başka bir uygulama da lazer uygulamasıdır. Lazer uygulaması da biraz önce bahsettiğim kimyasal peeling uygulamasına çok benzer. Lazer uygulaması da cilt üzerindeki derinin kaldırılarak soyulması için yapılır.

Cilt Lekeleri için Lazer Uygulaması

Diğer uygulamalara göre çok daha basit ve pratiktir. Ancak lazer uygulamasının da bazı yan etkileri vardır. Bu yan etkiler arasında kaşıntı, ağrı, yanma, tahriş, kabuklanma ve morarma gibi sorunlar meydana gelebilir.

Bunların tamamen dışında cilt lekeleri için lazer tedavisi yaptıracak olan birinin bir kaç gün işten izin olması gerekebilir. Çünkü azda olsa cilt lekesi yan etki bırakır. Bir kaç gün eve kapanmak zorunda kalabilirsiniz.

Cilt Lekeleri için Mezoterapi Tedavisi

Cilt lekelerini gidermek için bir yöntemde mezoterapi tedavisidir. Bu yöntemde deri altına enjekte edilen bir sıvı ile cildin üst tabakası soyulur. Böylece soyulan derinin yerine yeni deri geldikçe cilt lekesi kaybolmaya başlar.

Cilt Lekeleri için Krem Tavsiyeleri

Cilt lekeleri için eczanelerde ve kozmetik reyonlarında bir çok krem var. Ancak hangisi işe yarar? Tavsiye edilen cilt lekesi kremleri hangileridir? Birazda bu konularda bilgi vermek istiyorum.

Sinoz Cilt Lekelesi Kremi : Cilt lekelerini giderdiğini daha önce duydum. Ancak bazı ciltlerde kızarıklık ve yanma olduğunu da gözlemledim.

Zdrave Cilt Lekesi Kremi : Başka bir cilt lekesi kremi olan Zdrave hakkında bir kaç kişi tavsiye ediyor. İnternet üzerinden araştırılıp kullanılabilir.

Cilt Lekeleri için Maske

Cilt lekelerini gidermek için evde bir çok maske de deneyebilirsiniz. İllaki yukarıda saydığım medikal yöntemleri veya kremleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bir çok kişi artık doğal maskeler ve kürler ile bu tür problemlere çare buluyor. O zaman sizlere bir kaç tane cilt lekeleri için maske tarifinden de bahsedeyim.

Cilt Lekeleri için Limon Maskesi

Cilt lekelerini gidermek için en çok kullanılan maskelerden birisi limon maskesidir. Limon içerisinde bulunan asitler cildi beyazlatır. Cilt lekesinin bulunduğu yere uygulandığında ve düzenli yapıldığında bölge beyazlar ve cilt lekesinden kurtulunur. Hemen nasıl yapılacağını anlatalım. Önce malzemeleri vereyim.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı limon suyu
 • 1/2 demet maydanoz

Nasıl Yapılır?

 1. İlk önce maydanozu kökleri ile birlikte sıcak suda kaynatın.
 2. Yaklaşık 1-15 dakika kaynadıktan sonra bu suyu süzün ve içerisine 5 yemek kaşığı limon damlatın.
 3. Bu karışımı isterseniz bir sprey şişesine isterseniz de kavanoza doldurun.
 4. Her gün, günde 5-6 kez bu karışıma bir kaç parça pamuk batırıp, cilt lekesinin olduğu bölgeyi silin.
 5. Eğer düzenli bir şekilde yaparsanız ve sabırlı olursanız kısa sürede cilt lekesi yok olacaktır.

NOT: Ancak bu yöntemde kullanılan limon suyu kullandığınız bölgeyi kurutabilir. Bu nedenle uygulama sonrasında çok az bölgeye nemlendirici krem sürmek lazım.

Cilt Lekeleri için Bitkisel Maske

Sizlere cilt lekelerini gidermek için bir maske tarifi daha vermek istiyorum. Bu maskede kullanacağımız malzemeler biraz daha yoğun. Yukarıdaki maskeye göre biraz daha fazla malzeme var. Ancak cilt lekelerine gerçekten çok iyi geliyor.

Malzemeler:

 • 2 tatlı kaşığı kafur yağı
 • 10-15 yaprak maydanoz
 • 1/2 adet salatalık
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş soğan
 • 1 çorba kaşığı kil

Nasıl Yapılır?

 1. Önce maydanozları havanda dövün ve püre haline getirin.
 2. Sonra salatalığın kabuklarını soyun ve bunu da rendeleyin.
 3. Ardından tüm malzemeleri bir araya getirin ve karıştırın.
 4. Elde ettiğiniz maskeyi cilt lekelerinin üzerine sürün ve 20 dakika kadar bekleyin.
 5. Bekleme süresi sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın.

NOT: Maske içerisinde kullanılan kilde cildi kurutabilir. Mutlaka maske sonrasında cilde nemlendirici krem kullanılmalıdır. Ayrıca bu maskeyi haftada 2 defa düzenli bir şekilde uygular ve biraz sabırlı olursanız cilt lekelerinin tamamen geçeceğini göreceksiniz.

Evde En Kolay Cilt Lekesi Kremi Yapımı

Evde çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bir krem tarifi vermek istiyorum. Bu kremi her daim buz dolabında muhafaza edebilir ve bir kaç hafta kullanabilirsiniz. Bunun için hemen malzemeleri vereyim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat

Nasıl Yapılır?

 1. Yukarıdaki malzemeleri bir araya getirin ve güzelce karıştırın.
 2. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürün ve 10 dakika bekleyin.
 3. Bekleme süresi sonunda cildinizi bol su ile yıkayın ve temizleyin.
 4. Haftada bir defa bu uygulamayı yapabilirsiniz. Cildinizi beyazlatır ve cilt lekelerinden kurtarır.

Güneş Lekesi için Yoğurt Maskesi

Güneş lekelerine özel bir doğal maske paylaşmak istiyorum. Eğer güneş lekesini kısa sürede geçirmek istiyorsanız bu maskeyi de denemenizi istiyorum. Önce malzemeleri vereyim.

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • 3 damla limon

Nasıl Yapılır?

 1. Yumurtanın akını bir kasede köpürünceye kadar çırpın.
 2. Üzerine bir tatlı kaşığı yoğurdu ve 3 damla limon suyunu ilave edip karıştırın.
 3. Elde ettiğiniz karışımı cilt lekeleri üzerine sürün ve 10 dakika bekletin.
 4. Bekleme süresi sonunda ıslak bir pamuk ile bölgeyi silin.

Bu maskeyi 3 günde bir defa tekrarlayabilirsiniz. Yaklaşık 3-4 uygulamadan sonra cilt lekesinde açılma göreceksiniz. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı