Çinko Eksikliği Saç Döker Mi?

Çinko Eksikliği ve Saç Dökülmesi

 

Neredeyse her gün belirli oranlarda saçların dökülmeleri halk tarafından normal olarak karşılanır. Özellikle de yetişkin kişiler bir günde ortalama olarak 50-100 tel arası saç kaybedebilir. Bu rakamlar da dökülmeler kalıcı olarak saç kayıplarına yol açmazlar. Ancak, sonrasında çok fazla veya daha uzun süreli olması da kesinlikle dikkat gerektirir. İki ay ve iki aydan çok daha uzun süren saç dökülmeleri, bazı hastalıkların da habercisi olabilirler. Saç dökülmelerinin en sık görülmekte olan sebepleri arasında genetik, stres, hormonal değişmeler ve beslenmeler rol alabilmektedir. Buna ek olarak bazı kimyasallara maruz kalmak örneğin kemoterapi saç ve vücuttaki tüylerin dökülmesine sebebiyet vermektedir. Saç dökülmesinin en büyük sebepleri arasında besin ve mineral esiklikleri yer almaktadır.

 

Çinko Eksikliği ve Belirtileri

 

Çinko eksikliği saç dökülmesine sebebiyet olabilir. Çinkonun saç dökülmesi yapmasındaki en büyük sebep çinko beraberindeki mineraller saç yenilenmesini sağlarlar. Saç bakımın da eğer çinko yeterli miktarda alınmazsa incelmeler görülebilir. Özellikle belirtmek gerekirse çinko hücrelerimizdeki yenilenmeleri sağlar ve vücudumuzdaki bazı dokuları yenilemektedir Buna ek olarak saçlarınızın sağlık uzamasını sağlamakta olan ve saç diplerindeki bazı yağların da uygun moranlarda kalarak saç dökülmemesini sağlayan faktör çinkodur. Bu sayede, çinko saç sağlığı açısından son derece önem arz eden bir mineral çeşidine girebilmektedir. Eğer çinkoyu bir kenara koyarsak D vitamini ve B12 vitamini yine saç dökülmesinde çok önem arz eder.

 

Çinkonun Faydaları

 

Çinkonun bazı faydalarına gelecek olursak yine göz sağlığımız için çinko alımı oldukça önemlidir. Özellikle belirtmek gerekirse, çinko gece görüşümüzü yükseltmek için çok önemli bir mineraldir. Atopik dermatit gibi cilt problemlerine tedavilerinde de son derece etkili olduğu bilinenler arasındadır. Yüzümüzdeki akne ve sivilcileri de azalttığı bilinmektedir. Özellikle de sivilce sorunu yüzünden doktora başvurduğunuzda çinko takviyesi alabilirsiniz. Diyabet kontrolünde de çinko son derece önemli bir mineraldir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve cinsel organların gelişmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Çinko eksikliğinin belirtilerine gelecek olursak tırnaklarımızda beyaz noktalar ve kolay kırılmalar meydana gelebilir bunun yanı sıra ciltte sivilceler, cinsel isteksizlik iştah ve tat alamama sorunları çinko eksikliğinin habercisidir. Bu gibi belirtiler sizde var ise doktora gitmeli ve kan testi yaptırmalısınız. Çinko en çok kırmızı et, buğday, hayvan etleri ve kabak çekirdeği gibi besinlerde bulunmaktadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close