Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar en sık cinsel ilişki (cinsel temas) yoluyla bulaşan hastalıklara denir. Bu hastalıkların kaynağı bakteri, virüs veya mantar olabilir ve korunmasız cinsel ilişkiye girmek bu hastalıklara yakalanmanın en büyük nedenidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en bilinenleri AIDS, klamidya, genital siğiller, bel soğukluğu, bazı hepatit türleri ve sifilizdir.

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

  • AIDS

AIDS, HIV virüsünün vücuda yerleşip bağışıklık sistemini bozmasıyla gelişen bir hastalıktır. Bu virüs vücutta ileri derecede enfeksiyon ve hastalık riskini arttırır. Güncel tedavisi yoktur fakat uygun medikal tedaviyle belirtiler en aza indirgenebilir. İlk belirtileri bademciklerin şişmesi ve hafif grip şeklinde olabilir. Bu grip semptomları 2-4 haftada bir tekrarlanır. HIV laboratuvar testiyle de hastalığa dair en kesin sonuç alınır.

 

  • Klamidya

Chlamydia trachomatis bakterisinden kaynaklanan bir hastalıktır. Cinsel yolla geçebildiği gibi, anneden bebeğe emzirme yoluyla da geçebilir. Korunmasız cinsel ilişkide bulunan özellikle genç nesilde daha çok yaygındır. Belirtileri çok yaygın ve güçlü olmadığı için hastalık kendini haftalarca belli etmez. Ağrılı idrar yapma, vajina boyutunun artması, cinsel ilişki sırasında acı gibi belirtiler kadınlarda oluşabilir. Erkeklerde ise testilerde acı ve ağrılı idrar yapma görülebilir.

 

  • Genital Siğiller

HSV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Genital bölgede kendini siğil şeklinde belli eder. Partnerler arasındaki cinsel temasla karşı tarafa bulaşabilir. Aynı zamanda hastalığa sahip anneler doğum sırasında bebeklerine bu hastalığı bulaştırabilirler.

 

  • Bel Soğukluğu

Bakteri kaynaklı bir hastalıktır ve genç nesilde daha yaygındır. Korunmadan girilen cinsel ilişkilerle bulaşıcı hal alır. Aynı zamanda anneden bebeğe doğum sırasında bulaşabilir. Belirtileri kadınlarda regl dışı kanama, ağrılı idrar yapma, vajina büyümesi şeklinde olur. Erkeklerde ise ağrılı idrar yapma en büyük belirtiler arasındadır. Laboratuvar testleriyle teşhis edilebilir ve antibiyotik tedavisi önerilir.

 

  • Sifiliz

Sifilize neden olan bakterinin vücuda yerleşmesiyle hastalığa yakalanılır. Ve anneden bebeğe hamilelik sırasında kan yoluyla bulaşabilir. İlk etapta küçük ağrısız siğillere kendini belli eder, daha sonra deride kaşıntı ve döküntüler olabilir. Erken teşhiste tedavisi antibiyotikler sayesinde çok kolaydır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı