Çocuklarda Kulak Ağrısı için Evde Yapılabilecekler

Çocuklarda Kulak Ağrısı için Evde Yapılabilecekler

Çocuklarda kulak ağrısı görüldüğünde bazen evde ne yapacağınızı bilemezsiniz. Birden paniğe kapılırsınız ve doktora gidene kadar en azından evde çözüm önerileri amaçlı bazı müdahalelerde bulunabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun kulağı ağrıyorsa evde yapabileceğiniz bir kaç doğal yöntemden bahsedeceğim.

Çocuklarda Kulak Ağrısı için Evde Yapılabilecekler

Çocuklarda kulak ağrısı genel olarak sözlü olarak belirtilir. Ancak henüz konuşamayan çocuklarda kulak ağrısı olduğunda devamlı kulaklarıyla oynar ve kulaklarını çeker. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doktora götürmeli ama geçici çözümler veya evde yapılabilecekler konusuna bakmak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Çocukların kronik olarak kulak ağrıları 3 yaş kulak ağrısı denilen ağrılardan oluşur. Üç yaşına giren çocukların %60’ında görülen 3 yaş kulak ağrısı, en az bir yetişkin kadar ağrı yaratır. Bu ağrıda çocuğunuza fazlasıyla rahatsızlık verir.

Çocuklarda Kulak Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda kulak ağrısı nedenleri genel olarak bakteriyel bir enfeksiyon belirtisi olarak görülür. Ancak tıkanma, hava basıncı, sinüs enfeksiyonu, kulak zarı ve bademcik iltihabı gibi problemlerde de kulağa vuran bir ağrı oluşabilir.

Belirtileri kısmına bakacak olursak, ağlama, kulaklar ile sürekli oynama, uyku hali, hafif ateş, kulaktan sıvı akması gibi belirtiler de görülebilir. Eğer çocuğunuzda kulak ağrısı varsa bunun için evde yapabileceğiniz doğal ve basit ev ilaçları vardır.

DİKKAT: Çocuğunuzdaki kulak ağrısı sonucunda denge sorunu, işitme veya sessiz kalma, seslere yanıt vermeme, ateş, yüz şişmesi gibi belirtiler oluyorsa ciddiye alın ve hemen doktorunuza gidin.

Çocuğun Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Sıcak Uygulama

Çocuğunuzun ağrıyan kulağına biraz sıcak uygulamak ağrıyı hafifletecektir. Ancak çok sıcak olmamasına dikkat edin. Hatta sıcak uygulamak mikro organizmaların çoğalmasını engelleyecektir.

 • Temiz bir bezi ılık suya daldırın ve fazla suyunu sıkın.
 • 5 veya 10 dakika boyunca kulağın üzerinde tutun.
 • Bu işlemi bir kaç kere tekrar edin.
 • Alternatif olarak ağrıyan kulağa ılık su şişesi veya sıcak ped bastırabilirsiniz.
 • Diğer seçenek ise bir bardak tuzu mikrodalgada ısıtın. Ilık tuzu bir parça beze sarın ve etkilenen kulağa 10 dakika boyunca koyun.

Dikkat: Çok sıcak uygulama çocuğu rahatsız edebilir. Bu nedenle uygulamanın aşırı sıcak olmasından kaçının.

Soğuk Uygulama

Sıcak uygulama gibi soğuk uygulamada çocuklarda kulak ağrısı çözümlerinden birisidir. Soğuk uygulama, kulakların çevresindeki sinirleri uyuşturur ve bu da acıyı bir nebze olsa da hafifletir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Bir bezi soğuk suda ıslatın ve sıkın
 • Bezi çocuğunuzu rahatsız eden kulağın üzerine koyun.
 • Bir seferde 20 dakika kadar bekletin.
 • Gerektiğinde tekrarlayın.

Ayrıca buz küplerini bir havluya sararak soğuk uygulamada yapabilirsiniz. Ancak sakın direk buzu uygulamayınç

Çocuklarda Kulak Ağrısı için Kulak Damlası Yapma

Sarımsak, çocuklarda kulak ağrısı için oldukça etkili bir ev yöntemidir. Çünkü sarımsak bir antibiyotik gibidir. Kulak enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Sarımsak

 • 2 yemek kaşığı susam yağı içerisine 1 çay kaşığı kıyılmış sarımsak atın.
 • Bu karışımı soğutup, süzün.
 • Bu karışımı ağrıyan kulağa 2 veya 3 damla damlatın.

Kulak enfeksiyonlarının tekrarlanmasını önlemek için çocuğunuza her gün bir diş sarımsak yedirmeye çalışın.

Bebeklerde Kulak Ağrısına Anne Sütü

Anne sütü, çocuklarda kulak ağrısı için kullanılan en önemli etkenlerden birisidir. Eğer emziren bir anneyseniz veya anne sütü bulabilirseniz çocuğunuzun kulak ağrısını kesebilirsiniz. Anne sütü doğal antikorlara sahip maddeler içerir.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre anne sütü emen çocukların kulak enfeksiyonlarına daha az yakalandığı görülmüş. Ayrıca sütü alacağınız annenin sigara içmemesi ve olduğu aşılarda önemli etkenlerdendir. Bu yöntem sadece çocuklarda değil bebeklerde de işe yaramaktadır. Bu nedenle bebeklerde kulak ağrısına anne sütü damlatın derler.

Çocuklarda Kulak Ağrısı için Zeytinyağı

Çocuğunuzun kulağından sıvı akıntısı yoksa veya yırtılmış kulak zedelenmesi belirtileri gözükmüyorsa zeytin yağı evde uygulanabilecek en iyi yöntemlerden birisidir.

zeytinyağı

 • Zeytinyağı biraz ısıtılır.
 • Çocuğun kafası yana yatırılarak 3-5 damla damlatılır.
 • Yağın dışarı sızmasını önlemek için kulağına pamuk topu koyabilirsiniz.
 • Bunu günde 1 veya 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bu ve buna benzer diğer konularımızı okumak için sizleri sağlık sayfamıza bekliyoruz. Eğer sizlerinde bildiği farklı yöntemler varsa lütfen bizlerle aşağıdaki yorumlar kısmından bu katkıları sağlayın.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM