Çocuklarda Rota Virüs Enfeksiyonu Nedir?

Rota virüsü daha çok kış aylarında görülen ve bulaşıcı bir virüs türüdür. Akut ishalin başlıca sorumlusu olarak görülen rota virüsü çocuklarda çok sık olarak görülmektedir. Ülkemizde 5 yaş altı çocuklarda görülen ishallerin %30-50’sinden rota virüsü sorumludur. Rota virüsü enfeksiyonuna yakalanan her 293 çocuktan biri hayatını kaybeder. İshalli hastalıklarla mücadele çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarla ve ağızdan sıvı alımının yaygınlaşmasıyla son yıllarda ishale bağlı ölümler oldukça azalmıştır. Ancak rota virüsü sebebiyle senede yaklaşık 30 bin çocuğun yaşamını kaybettiği belirtiliyor.

 

Rota Virüsü Nasıl Bulaşır?

Rota virüs enfeksiyonu hasta kişiyle direkt temas halinde, hasta çocuğun kullandığı tuvaletlerden, oyuncaklardan, dokunduğu yerlerden ve solunum yoluyla bulaşabilir. Bu sebeple hastane, okul, kreş gibi toplu alanlarda salgınlara neden olur. Rota virüs enfeksiyonu belirtileri, vücuda bulaşmasından 1-4 gün arası değişen zaman diliminde başlar. Virüs kusma ve ateşle birlikte kötü kokulu ishal ile karın ağrısına sebep olur. Kusma ve ateş 2 günde geçer ama ishal 5-8 gün arası devam edebilir. Rota virüsü enfeksiyonu, böbrek yetmezliğine kadar gidebilecek ciddi hastalıklara yol açtığından aileler çocuklarında bu belirtiler gözlemlediğinde hemen doktora başvurmalıdır.

 

Rota Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Rota virüsü enfeksiyonunda geçerli bir tedavi bulunmaz. Enfeksiyonun tedavisinde antibiyotik etkili olmaz ve hastanede yatış gerektirir. Genelde ağızdan veya damar yoluyla sıvı verilir. Yapılan tedavi sıvı kaybını önlemek ve sıvı miktarını dengelemek için kullanılır. Anne sütüyle beslenen bebek ve çocuklarda hastalığın daha hafif geçtiği görülmüştür. Bu sebeple emzirme dönemindeki bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir. Rota virüsü enfeksiyonundan tam olarak korunmanın tek yolu ise aşıdır.

 

Rota Virüsü Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Tedavide en önemli durum, kaybedilen sıvının vücutta yerine konmasıdır. Bu nedenle bebeğinizde ve çocuğunuzda bol sıvı alımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

-Çocuğunuzun elini sık ve temiz yıkamalısınız.

-Evinizde temizliğe daha fazla dikkat etmelisiniz.

-İshali azaltan bir beslenme programı uygulamalısınız. Patates, pirinçli gıdalar, süt ve süt ürünleri, muz, ayva gibi gıdalarla beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı