Deri Altı Kanaması Tedavisi

Deri altı kanamaların arkasında birçok farklı neden olabilir. Bu nedenlerden bazıları çevresel etkenlerden kaynaklı olabilirken bazıları ise kronik olabilir. Deri altı kanamasının bir çok sebebi olabilir. Bunlardan birisi yaşlanmadır. İnsan vücudu yaşlandıkça cilt eskisi gibi kendisini yenileyemez ve bazı problemler meydana gelebilir. Bunlardan birisi de deri altında kanamaların olmasıdır. Yaşlanmayla birlikte cilt yenilemesinin azalması ile deri altında oluşan kanamalarda artış gözlemlenebilir.

Deri Altı Kanaması Nedenleri

Deri Altı Kanaması Nedenleri

Kullandığımız ilaçların yan etkileri de vücudumuzda kendisini gösterir. Bu yan etkilerden birisi de deri altında kanama olabilir. Kullandığımız ilaçların etkisinin ağır olmasından dolayı bu kanamalar daha şiddetli de görülebilir.

Deri altı kanamaların bir diğer sebebi yaralanmalar olabilir. Yaralanmanın meydana geldiği yer iyileşmeye başlar ve bu iyileşme sürecinde ise yara olan bölgede kanamalar gözükebilir. Özellikle de yara ve çevresindeki deri altında kanamalar oluşabilir.

Alerjik reaksiyonlar da deri altı kanamalara yol açabilir. Bazı şeylere karşı vücut tepki oluşturur ve kendisini o etkene karşı korumaya alır. Bazı durumlarda bu tepki, deri altında yer yer kanamalar olarak meydana gelebilir.

Kan enfeksiyonu, deri altı kanamaların bir başka sebebidir. Bazı durumlarda zayıf bağışıklık sistemi yüzünden bu zararlı organizmalar vücuda bulaşarak enfeksiyon oluşturabilirler. Bu organizmaların kana yerleşip kan enfeksiyonu oluşturarak deri altında kanamalara neden olabilirler.

Radyasyonun vücuda temas etmesi birçok zarara neden olabilir. Bu zararlar, radyasyonun miktarına göre çok ileri düzeyde de olabilir. Bazı durumlarda ise yüksek radyasyona maruz kalmak, deri altı kanamalarını da neden olabilir. Eğer kişi sürekli olarak aşırı radyasyona maruz kalıyorsa kanamalar da aynı oranda daha da artabilir.

Kanser hastaları için yapılan kemoterapi tedavisi de deri altı kanamalara neden olabilir. Kanser hastalığı için uygulanan bir tedavi yöntemidir kemoterapi. Fakat bu tedavinin vücuda bazı zararları da vardır. Yapılan kemoterapi tedavisinin yan etkilerinden birisi de deri altında kanamaların oluşmasıdır.

Deri altı kanamaların tedavisi için, yaralanma gibi durumlar olduğunda en kısa sürede tedavi işlemi uygulanmalıdır. Oluşabilecek kan enfeksiyonu durumlarında ise doktora başvurarak enfeksiyonlara karşı mutlaka ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı