Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

Cilt çatlakları genetikle ilgili bir sorun olsa da en azından bu durumu azaltmak mümkündür. Hızlı bir şekilde kilo alıp verildiğinde veya hamilelik döneminde bu tür çatlaklar oluşabilir. Cildimiz bu gibi nedenlerden dolayı gerildiğinde, cildin ikinci tabakasında çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklar daha çok ellerde, parmaklarda, dudaklarda ve bel çevresinde görülmektedir. Daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülebilir.

Deri Çatlakları Neden Olur?

Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

Daha çok kış aylarında soğuk havanın etkisiyle ellerde çatlaklar görülebilir. Bu çatlaklar büyüyerek bölgenin yara haline gelmesine ve enfeksiyon kapmasına sebep olabilir. Bazı ilaçların yan etkileri de derideki çatlaklara neden olabilir. Pek çok kişinin aklına gelmeyen başka bir sebep de alerjidir. Herhangi bir şeye alerjiniz varsa bu durumun etkisi olarak deride çatlaklar meydana gelebilir. Özellikle kış aylarında elleri sık sık yıkamak da ellerde ve parmaklarda çatlaklar oluşmasına neden olabilir. Elleri çok sıcak su ile yıkamak da ellerin çatlamasına neden olur.

Deri Çatlakları Nasıl Geçer?

Deride oluşan çatlakları önlemenin bir kaç basit yolu vardır. Deride çatlaklar oluşmadan alınacak basit önlemlerle bu sorun ortaya çıkmadan önleyebilirsiniz. Bunlardan ilki bol su tüketmektir. Bol su tükettiğinizde cildin kuruması önlenir ve cildin esneklik kazanması sağlanmış olur. Beslenme şekli de bu çatlakların önlenmesinde önemli bir faktördür. Karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yerine A vitamini içeren yiyecekler tüketmek gerekmektedir. Yeşil sebzeler ve kuru kayısı gibi yiyecekler tüketerek cildin onarılması için vücudumuzun ihtiyacı olan A vitaminini almış oluruz. Bunların yanında Omega 3 içeren yiyecekler de tüketilmelidir. Levrek ve somon balıklarının yanı sıra cevizde de Omega 3 bulunmaktadır.

Peki önlem almamıza rağmen yine de vücudumuzda çatlaklar oluştuysa bu durumdan nasıl kurtulabiliriz? Öncelikle çatlak olan bölgeyi çok soğuk olmayan bir suyla yıkayarak temizlemelisiniz. Daha sonra nemlendirici bir kremle çatlakların olduğu bölgeye masaj yaparak kremi vücudunuza iyice yedirin.

Bir başka yöntem de Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı içeren nemlendiriciler veya losyonlar kullanarak da cildinizi nemlendirebilir ve deri çatlaklarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu yöntemleri uygulamanıza rağmen çatlaklar iyileşmiyorsa uzman bir doktora muayene olmak en iyi çözümdür.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close