Dil Sararmasının Sebepleri ve Tedavisi

Dil Sararmasının Sebepleri ve Tedavisi

 

Dil üstünde oluşan bazı sararmalar ve çeşitli renk farklılıkları vatandaşların en sık başına gelmekte olan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Dil sararmasının nedenlerine gelirsek, ağız ve dil ile alakalı çeşitli sağlık problemleri son derece önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca, diyabet hastalığından soğuk algınlığı hastalığına kadar uzanabilen sorunlar yine dil üstünde çeşitli renk değişimlerine ve sararmalara yol açabilmektedir ve bunun yanı sıra bazı belirtiler de sunabilir. Halk arasında ise dil sararmasının sebebi vitamin eksikliği olarak nitelendirilmektedir. Ağız ve diş sağlığı doktorları, dil üstünde oluşan sararmaların sebepleri arasında vitamin eksikliklerinin de rollerinin olabileceğinin altını çizdi.

 

Dil Sarılığının En Büyük Sebeplerinden Bir Tanesi de Vitamin Eksikliğidir

 

En sık görülen sebep ise vitamin eksikliğidir. Vitamin eksikliği için hücrelerin her gün yenilenmesi, vücudumuzun bazı fonksiyonlara karşı oldukça sağlam bir şekilde direnç kazanabilmesi ve beraberinde vücut fonksiyonlarının stabil, doğru bir şekilde görevlerini yerlerine getirebilmelerini sağlayan vitaminler vücudumuzda önemli rol oynarlar. Ancak, hangi vitaminlerin dil sararmasına sebep olduğuna gelirsek, özellikle de B12 vitamini eksikliğinde belirti olarak dil sararmasının meydana geldiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak daha farklı vitaminler de dil sararmasına sebebiyet verebilirler. Diyabet hastalığında insülin üretimi düşüklüğünden, insülin etkisi için ortaya bir çeşit direnç çıkmasından dolayı da meydana gelebilen diyabet hastalığı semptomları arasında yine dil sararmaları da oluşabilmektedir. Astım hastalığı da solunum yollarında meydana gelmiş olan bir çeşit iltihap sebebi ile solunumun daralmasına, astım hastalığı denilmektedir. Astım hastalığının en sık görülen semptomları arasında nefes alış verişinde gereksiz zorlanmalardır. Ancak bu belirtiler arasında yaşanılmakta olunan en sık belirti ise dil sararmasıdır.

 

Grip Dil Sarılığı Yapıyor

 

Her ne kadar kış aylarında oldukça sık bir şekilde görebiliyor olsak da grip hastalığını yaz aylarında da sık bir şekilde görebiliyoruz. Grip hastalığında vücudumuz direncini kaybeder ve vitamin azalması meydana gelebilir ve vitamin azalmasında da dilde sararmalar meydana gelebilmektedir. Bunun sonucunda da uzun süren araştırmalar ışığında başarı ile kanıtlanmış bir unsurdur.  Bunlara ek olarak uzun süreler boyunca su tüketmemek, dil üzerinde bazı sararmaları beraberinde getirebilmektedir. Başka faktör ise yine sigara dumanıdır. Sigara dumanı dilimizde ciddi oranlar da sararmaları meydana getirebilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close