Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Diş ağrısı, tek bir dişte veya bazı durumlarda bir grup dişte ağrıya neden olan, geniş ağız alanını etkileyen sendromdur. Ağzınızda bir sorun olduğuna dair belirtiler varsa doktora görünmenizde fayda vardır. Diş ağrısı sırasında dikkat edilmesi ve tıbbi tedavi gerektiren enfeksiyon, iltihaplanma veya başka bir hasar uyarısı verebilir. Diş ağrısı göze vurur mu bu sorunun cevabı evet olmaktadır. Diş ağrısı çok şiddetli olduğu zamanlarda kalbe kadar ağrısı hissedilebilir. Bu ağrılar, büyük sorunlara yol açabilir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş Ağrısı Göze Vurur mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Diş ağrısı hissettiğinizde, hiç vakit harcamadan muayene için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Gecikme problemin kötüleşmesine, çok daha şiddetli ağrıya, hatta diş kaybına ve daha maliyetli tedavilere neden olabilir. Ayrıca bu ağrı gözünüze kadar ulaşabilir. Diş ağrısı tedavisi çoğu durumda dişinizi kaybetmenize neden olabilir. Diş sorununu tedavi etmek için diş ameliyatı gerektirir. Diş çürümesi gibi sorunlar için, basit bir diş dolgusu diş ağrısını durdurmak için yeterli olabilir. Ancak kağıt hamuru veya abse meydana gelirse endodontik tedavi gerektirir.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısının nedenleri, her zaman ağrı hissettiğimiz dişlerde sorun yaratmayabilir. Bitişik bir dişle, etrafındaki dokularla veya diş ile alakalı olmayan farklı bir sağlık problemiyle ilişkilendirilebilir. Ağrı hissi, dişlerin tahrişinden kaynaklanır. Diş ağrıları genellikle diş apsesi, diş çürüğü, diş kırığı veya kırık diş, sürtünme diş eti periodontal hastalık gibi nedenleri bulunur. Dişlerde veya diş etlerinde ağrı, bir mühürleme, denervasyon ve birkaç diş tedavisinden sonra doğal olarak meydana gelebilir. Ancak bu ağrı birkaç gün devam ederse veya daha yoğun hale gelirse, bu bir komplikasyon olabilir ve diş hekiminizden tavsiye almanız gerekebilir.

Diş ağrısı yaşayan kişilerin en çok korktuğu ve araştırdığı konuların başında ‘’diş ağrısı göze vurur mu’’sorusu gelir. Diş ağrısı ile birlikte sadece göz değil, vücudun diğer organlarında da ağrı olabilir.

Diş Ağrısı Belirtileri

Ağız hijyeni az olan kişilerde çok fazla diş ağrısı görülür. Genellikle dişlerin çürük olması, diş ağrısına neden olan birçok faktörden yalnızca biridir. Sıcak veya soğuk içecekler yerken veya içerken şiddetli ağrı yaşarsanız, büyük bir sorun yaşayabileceğiniz anlamına gelebilir. Bununla birlikte, dişlerinizin çekilmesi veya diş minesinin incelmesi ile hassas olduğunun bir işareti olabilir. Hassas dişler için özel olarak tasarlanmış yumuşak bir diş fırçası ve diş macunu kullanmak, semptomların giderilmesine yardımcı olabilir. Her durumda en kısa sürede diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir.

Diş Ağrısı Tedavisi

Gece yarısı ya da herhangi bir nedenden ötürü bir diş hekimini doğrudan ziyaret edemezseniz, diş ağrısını geçici olarak gidermek için bir şeye ihtiyacınız olacaktır. Diş ağrısını dindirmenin en yaygın yolu, analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahip aspirin gibi ağrı kesicilerin kullanılmasıdır. Bazı alternatif ilaç dışı tedaviler de hafif diş ağrısı durumlarında biraz rahatlama sağlayabilir. En iyi bilinen ve basit alternatif tedaviler güveç, çay poşetleri veya diğer bazı bitkilerin doğrudan dişe uygulanmasını içerir.

Çok şiddetli diş ağrısı için, özellikle diş çekimi veya başka bir oral cerrahi ameliyattan sonra, diş hekiminizin daha güçlü bir ağrı kesici uygulaması gerekebilir. Bir diş ağrısının, doğrudan diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerektiğini daima unutmayın. Diş ağrısı tedavisi için yapılacak alternatif tedavi, diş hekimi ziyaretine kadar sadece geçici bir çözüm olarak kullanılmalıdır.

Diş Ağrısına Bitkisel Tedavi

Diş Ağrısı Göze Vurur mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Tarçın, karanfille birlikte dünyadaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Ağızdaki bakterileri öldürür ve karanfille birlikte kullanıldığında hassas dişler için en iyi tedavilerden biri olarak kabul edilir. Tarçın, karanfil ile kaynatılır ve günde 2 kez pişirilir. Ayrıca kabuğun 2-3 gramını da tüketebilirsiniz, çünkü çürüğü önlemek için en ideal önlemlerden biridir. Tarçın tıbbi faydalarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Sakız ağrı yaşadığınızda, güçlü bir ağrı kesicidir. Kekik, birçok vücut sistemini etkileyen ve düzinelerce hastalığı tedavi edebilen son derece güçlü ve basit bir bitkidir.

Adaçayı, genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır. Ancak bu bitkiden gelen çay özellikle oral problemler için faydalıdır. Kekik ile adaçayını karıştırın ve bu karışımdan çay yapın. Daha iyi ve daha hızlı tedavi için sabah ve akşam 1 bardak içilir. Kekik, ağızdaki mikropları tahrip eder ve dişlerin hassasiyetini azaltırken nefesi ferahlatır.

Çay ağacı, tehlikeli bakterilere karşı en etkili bitkilerden biridir. Mantarları önlemek için en iyi çözümlerden biridir ve diş eti iltihabının neden olduğu ağrıyı azaltmada çok etkilidir. Çay ağacı yağı, diş eti çekilmesi ve diş hassasiyetinin tedavisinde çok faydalıdır. Ancak, yutmaktan her zaman kaçınmalısınız.

Diş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Diş ağrısı olduğunda ve bir dişçiye gitme şansı ya da arzunuz yoksa çeşitli yöntemler kullanılır. Hastalar, pedodonti bölümüne giderek tedavi olabilir. Doktorunuza gittiğinizde ağrı ortadan kalkmış olsa bile, hastalığın kendisinin hiçbir yerde kaybolmayacağını ve tedavi edilmediği takdirde, yıllar süren ciddi komplikasyonlar olabileceğini bilmelisiniz. Bu yüzden diş ağrılarınızı asla ihmal etmeyin ve en kısa zamanda diş doktorunuza görünün.

Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Göze vuran diş ağrısı sendromu, menopoz sonrası kadınlarda, ağız kuruluğu ve kuru gözler ile birlikte görülme sıklığı daha yüksek olan otoimmün bir hastalıktır. Hastalar genellikle gözlerinde kum taneleri varmış gibi hissederler ve gözlere ağrı bazen şiddetli bir şekilde yansır. Çoğu durumda, artrit gibi başka bir otoimmün hastalık ile birlikte görülür. Alevlenme evrelerinde, trigeminal nevraljide olduğu gibi şiddetli bir ağrıya neden olabilir. Stomatit, kadınların ve özellikle de menopozdaki kadınların ilk olduğu bir hastalıktır.

Diş Ağrısı Göze Vurur mu?
Diş Ağrısı Göze Vurur mu?

Otoimmün rahatsızlığında, daha sık karıncalanma, dağınıklık ve yanma hissi görüşür. Hormonal bozukluklardan ya da vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Bu durum ayrıca ekşi ya da sıcak yiyeceklerin tüketiminden de kaynaklanabilir. Diş ağrısı göze vurur musorusu bu sendrom ile kanıtlanmıştır. Ayrıca bu rahatsızlık, gözlerde ciddi hasara yol açabilmektedir.

Dişlerde Ağrı Ne Kadar Tehlikeli Olabilir?

Diş ağrısı, diş kaybından çok daha ciddi komplikasyonları olan bir sorunun işareti olabilir. Semptom olarak diş ağrısına neden olabilecek tehlikeli durumlar bulunur. Angina pektoris genellikle göğüs veya sol kol ağrısı olarak hissedilir. Ancak vakaların yaklaşık %10’unda da göğsün sol tarafında ağrı ile kendini gösterir. Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, bu olasılığın farkında olmalı ve özellikle ağız sağlığının iyiyse, ani bir diş ağrısına özel dikkat göstermelidir. Diş ağrısı, yaklaşmakta olan kalp krizinin bir göstergesi olabilir.

Diş apseleri, diş ağrısının ortak bir nedenidir. Bir apse uzun süre tedavi edilmeden bırakılırsa, enfeksiyon ağız ve boğazdaki dokulara yayılabilir. Anjina olarak bilinen ve hayatı tehdit eden, hava yolunu tıkayan ve nefes almada zorluk çekebilecek bir duruma neden olabilir. Ateş, üşüme, mide bulantısı veya ciddi enfeksiyon belirtileri olan şiddetli şişlik gibi belirtileriniz varsa, derhal doktorunuzu veya dişçinizi görmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı