Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Ağız bakımı, küçük yaştan itibaren bireylere öğretilmesi gereken bir öz bakım becerisidir. Dişler günde en az iki defa fırçalanmalı, fırçalar üç ayda bir değiştirilmeli, diş ipi kullanarak fırçanın ulaşamadığı noktalar yemek artıklarından temizlenmelidir. Eğer bu sıralananlar ihmal edilirse, yiyecekler diş aralarında birikir ve zamanla diş ile diş etlerinin zarar görmesine neden olur.

Diş ağrısı; farklı sebeplere dayalı olarak karşılaşılan, sancı, zonklama veya sızı şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Aslında esas hastalığın bir belirtisi olarak görmek daha doğru olacaktır. Diş ağrısı bulunanların vakit kaybetmeden bir diş hekimine başvurmaları yerinde olacaktır. Bu sayede gerçek sorun tespit edilebilir ve önlem alınabilir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş ağrısı; bilinenin aksine bir hastalık değil, hastalığın belirtilerinden biridir. Özellikle diş köklerinde ve damaklarda hissedilen sancı, zonklama ya da sızıyı diş ağrısı olarak tanımlamak mümkündür. Şiddeti, hastalığın aşamalarına göre artabilir veya azalabilir. Buna paralel olarak, ağrı süresinin uzunluğu da kademeli olarak artış gösterebilir. Ağrıyı gidermek için ilk akla gelen, diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlar olsa da bu her zaman doğru yöntem olmayabilir. Ağrı kesici antibiyotikler hassas bünyeleri rahatsız edebilir. Eğer sürekli kullanım söz konusuysa vücut bu ilaca karşı bir savunma mekanizması geliştirir ve ilaçtan beklenen sonucu almak mümkün olmaz. Kimi zaman sorun çok daha ilerlemiştir ve bu durumda hekimin dolgu, diş çekimi gibi farklı alternatiflere yönelmesi gerekebilir.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısı ağız içindeki pek çok rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu rahatsızlıkların en başında da çürümüş dişler gelir. Sağlıklı bir ağız için dişleri günde en az iki kez mutlaka fırçalamak gerekir. Şayet diş aralarında hala yemek artıkları kaldıysa, onları da diş ipi ile çıkarmak önemlidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk yiyeceklerden uzak durmak ta bir başka ayrıntıdır. Bu tür yiyecek ve içecekler zamanla diş minesinin incelmesine ve hassaslaşmasına neden olur.

Asitli ve şekerli yiyecekleri aşırı tüketmek dişlerin hızla çürümesine yol açar. Çürük dişin bulunduğu bölgedeki sinirler bir hayli hassas olduğundan ötürü, yoğun bir sızlama oluşabilir. Özellikle birşey yenildiğinde ya da içildiğinde hassasiyet zirve yapar ve ağrı dayanılmaz hale gelebilir. Bunun yanı sıra diş eti iltihaplanmaları da diş ağrısına sebep olabilmektedir.

Enfeksiyonlu diş etinin muhakkak tedavi edilmesi gerekmektedir. İltihap ve enfeksiyon oluşması halinde antibiyotik içeren ilaçlardan yardım alınabilir. Ancak bu ilaçların mutlaka doktor tavsiyesi üzerine alınması şarttır. Çünkü bir kez iyi gelen bir hapın her defasında aynı pozitif sonucu vereceği sadece yanılsamadır. Diş ağrısına neden olan başka bir neden de diş sıkma hastalığıdır. Özellikle gece uyurken çene kaslarını istemsiz olarak sıkan kişilerde, sabah yoğun bir diş ağrısı oluşabilir.

Birbirine sürten dişlerin minesinin zayıflaması da cabasıdır. Bu tür durumlarda dişlerin birbirine sürtmesini engelleyen ağızlıklar ile uyumak bu sorunun çözümü için önemli bir adımdır. Çene kasları zaman içerisinde bu istemsiz hareketten vazgeçecek ve durum normal seyrine dönecektir.

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Ülkemiz grip, diş ağrısı gibi basit hastalıklarda dahi bilinçsiz ve gereksiz antibiyotik kullanımının yüksek olduğu ülkeler arasındadır. Bu konuda halkı bilinçlendirme için Sağlık Bakanlığı tarafından sürekli olarak kamu spotları yayınlanmakta, reklam ve afişlerle halkın aydınlatılmasına çalışılmaktadır. Antibiyotikler, içeriği nedeni ile viral enfeksiyonlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ancak her hastalığın nedeni virüs ya da mikrop değildir. Bu yüzden de antibiyotik, her zaman etkili olmayabilir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlarkullanmadan önce de mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş ağrısı için üretilen antibiyotik ilaçların birçoğunun muhtevasında penisilin bulunmaktadır. Oysaki pek çok kişinin penisiline alerjisi olabilir. Bunun yanı sıra alerjik durumların oluşması da mümkündür. Birçok hasta, kısa ve şiddeti düşük ağrılarda dahi ağrı kesici ilaçlara yönelmektedir. Ancak yanlış ya da aşırı dozda ilaç alımı insan sağlığını önemli ölçüde tehdit eder. Mide ülseri denilen midedeki yaralara ya da böbrek rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir.

Bilindiği gibi böbrekler vücuttaki toksin ve diğer zararlı maddeleri dışarı atma işlevi olan organlardır. Aşırı ve yanlış ilaç kullanımı böbreklerin zaman içerisinde tahrip olmasına sebep olur ve sonu diyalize kadar giden bir süreç yaşanır. Bu yüzden ilaç kullanımı mutlaka hekim kontrolünde olmalı ve minimum düzeyde tutulmalıdır.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi

Diş ağrısında antibiyotik ilaç kullanımının zararlı olduğu durumlar vardır. Hamilelik, emzirme ya da alerji gibi durumlarda bu tür ilaçlara başvurulamaz. Dolayısıyla bitkisel yöntemler seçilebilir. Basit ve kısa süreli ağrılar için karanfil yağı kullanımı oldukça yaygındır. Oysaki karanfil yağı diş etlerini tahrip eder ve acıyı kısa süreli dindirse de uzun vadede diş etlerine oldukça zarar verir.

Sarımsak ile tampon yapmak bir başka ağrı önleyici yöntemdir. Bir diş sarımsağı soyup, ortadan ikiye bölerek ağrıyan dişin üzerine koymak, o bölgeyi kısmen de olsa rahatlatacaktır. Fakat etkisi geçtikten sonra diş ağrısının bir nebze arttığı çoğu kez kullanıcılar tarafından söylenmiştir.

Zerdeçal ve su karışımdan elde edilen macunun diş etine sürülmesi suretiyle diş ağrısının giderilmesi mümkündür. Çünkü zerdeçal antiseptik özelliğe sahiptir. Zencefil ve kırmızı acı biber ile yapılan kür bir başka tariftir. Bu malzemelerden elde edilecek macun, ağrıyan bölgeye sürülür. Ancak tüm bu sayılan yöntemlerin hepsi geçici çözümlerdir. En kısa zamanda diş hekimine gidip tedavi olmak yapılacak en doğru şeydir. Böylelikle daha büyük sorunların önüne geçilebilir. Bilindiği gibi ağız sağlığı diğer tüm vücut organlarını etkilemektedir.

Diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlarda alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Diş ve diş eti hastalıklarının uzun süre tedavi edilmemesi diğer organların da olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır.

Diş Ağrısı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş ağrısı, toplumun büyük kesiminin muhakkak yaşadığı bir sorundur. Küçük ve anlık hassasiyetler için üretilen diş macunları ya da bitkisel kürler ile diğer ilaçlar, ağrıyı hafifletebilir. Ancak pek çok kişinin bu konuya ilişkin merak ettiği bir yığın soru bulunmaktadır. Küçük yaştan itibaren düzenli olarak diş kontrolüne gitmeyen kişiler bu konuda ne yazık ki daha bilinçsiz olabilmektedir. Diş ağrılarına ilişkin en çok sorulan soru diş ağrısının nasıl geçeceği hakkındadır. Yukarıda da bahsedildiği gibi çeşitli bitkisel kürler bu konuda yardımcı olabilir.

Buzla tampon uygulamak, ağrıyan tarafa yastık bastırmak, tuzlu suyla gargara yapmak ta diş ağrısını azaltabilmektedir. Fakat sorun tam anlamıyla geçmeyecektir. Çürük dişlerin nasıl tedavi edildiği bir başka merak edilen konudur. Dişlerini kökten kaybetmek istemeyen birçok hasta, dişinin çekileceği korkusuyla hekime gitmez. Oysa ki her çürük diş, çekilmek zorunda değildir. Eğer diş minesi sağlamsa diş kökündeki sinirler tamamen alınır ve buraya dolgu malzemesi koyulur. Böylelikle estetik açıdan hiçbir farklılık olmaksızın diş tedavi edilmiş olur.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM