Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir? (Evde Tedavi)

Diş hassasiyeti hayatınızın her evresinde başınıza gelebilir. Özellikle soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi bir şey yediğinizde veya içtiğinizde dişlerin sinir uçları bir acı uyarısı verir. Bu rahatsızlığa diş hassasiyet denir. Evde diş hassasiyetini tedavi etmek için bir çok çözüm yolu vardır. Bu yazımızda bizde bu çözüm yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kökleri, dişin sinir merkezine giden binlerce kanal içerir. Bu kanalları kullanmak için hareket olduğunda diş hassasiyeti kendini belli eder. Diş hassasiyetine diş çürümesi, kırık dişler, aşınmış dolgular, diş eti hastalığı, aşınmış diş minesi gibi sorunları olanlarda daha çok görülür.

Diş Eti Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir

Ayrıca yaşlanma ve dişlere yanlış uygulanan ürünler neticesinde hatta çok fazla asitli gıdalar tüketmek de diş eti hassasiyetine davetiye çıkartır. Ancak sebep ne olursa olsun. Bunun bir çözümü var. Hemde evde ve ilaç niteliğinde.

İşte evde diş hassasiyetinden kurtulmanın en iyi yolları sizlerle…

Diş Hassasiyeti için Hindistan Cevizi Yağı Tedavisi

Diş hassasiyeti için gargara en etkili yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi bir çok diş hekimi de önermektedir. Eğer diş hassasiyeti probleminiz varsa orijinal bir Hindistan cevizi yağı alarak gargara yapmanız sonucunda bu sorunu kısa sürede tedavi edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ağızdaki bakterilerin sayısını azaltır ve hassasiyeti azaltan çok önemli bir yağdır. Aynı zamanda diş ağrısı, ağız kokusu ve diş eti hastalığı gibi sorunları da önler.

 1. Ağzınıza 1 çorba kaşığı sızma Hindistan cevizi yağını koyun.
 2. 20 dakika boyunca gargara yapın.
 3. Süre dolunca tükürün ve ağzınızı ılık su ile iyice durulayın.
 4. Duruladıktan sonra dişlerinizi her zamanki gibi hafifçe fırçalayın.

Ayrıca diş hassasiyeti için gargara yapabileceğiniz diğer bitkisel yağ ise susam yağıdır. Diğer önemli husus ise gargarayı kesinlikle yutmayın. Çünkü bu gargara zararlı bakterileri içerecek ve yuttuğunuz zaman mide sorunlarını ortaya çıkaracaktır.

Tuzlu Su ile Diş Hassasiyeti İçin Gargara

Bir çok kişi bu yöntemi bilir. Hızlı bir şekilde hassasiyeti azaltacak yöntemlerden birisi olan tuzlu su ile gargara, ağızdaki pH dengesini iyileştirir. Ayrıca zararlı bakterileri ortadan kaldırır ve alkali bir ortam yaratır. Bunun dışında diş ağrısını azaltır.

Diş Eti Hassasiyeti

 • 1 fincan ılık su içerisine ½ çay kaşığı tuz ekleyip karıştırın.
 • Ağzınızı bu tuzlu su ile gargara yapın.
 • Bir kaç dakika yaptığınız gargarayı tükürün ve su ile ağzınızı durulayın.
 • Hassasiyet geçene kadar bu yöntemi günde iki kez tekrar edebilirsiniz.

Diş Hassasiyet için İlaç Sayılacak Karanfil

Diş hassasiyeti için ilaç sayılabilecek karanfil veya karanfil yağı kullanılabilir. Karanfil aynı zamanda diş ağrısını, ağız kokusunu da geçirir. Ağızdaki bakterileri yok eden ve yaygın olarak kullanılan bir şifadır. Peki nasıl uygulanacak?

 • 2 adet karanfili ezin.
 • İçine biraz zeytinyağı ekleyin ve dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın.
 • Alternatif olarak bir parça pamuğa karanfil yağı damlatın.
 • Yaklaşık 20 veya 30 dakika boyunca hassasiyet olan bölgelere pamuğu yerleştirin.
 • Diğer bir alternatif ise bir bardak ılık su içerisine 5 veya 6 damla karanfil yağı karıştırarak gargara yapmaktır.

Diş hassasiyeti için ilaç aramaya gerek kalmadan bu yöntemlerden birisi ile hassasiyet sorununu çözebilirsiniz.

Diş Hassasiyet Çözümü için Sarımsak

Diş hassasiyet çözümü için bir bitki arıyorsanız en etkili olanı sarımsaktır. Biliyorum diyeceksiniz ki sarımsak ağızda koku yapar. Evet doğru ancak inanılmaz şekilde hassasiyeti hızlı bir şekilde tedavi eder. Hemde en ucuz yöntemdir. Ayrıca diş eti apsesi ve ağızdaki mikropları da yok edecektir. Kokuyu defetmek içinde sonrasında bir karanfil ağza atılabilir.

 • 1 adet ezilmiş karanfil içerisine 1 diş sarımsak ve  bir kaç damla su ekleyelim. Hatta bir tutam da tuz ekleyip karışımı macun kıvamına getirelim.
 • Doğrudan hassasiyet olan bölgeye uygulayalım ve günde iki defa tekrar edelim.
 • Alternatif olarak sarımsak ve karanfili püre haline getirip bir miktar su ile karıştırıp gargara da yapabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti için Ne Yapmalı?

Yukarıda saydıklarım dışında çiğ soğan çiğneyebilir veya direk hassasiyet olan bölgeye koyabilirsiniz. Ayrıca bir parça pamuğa kekik yağı damlatarak veya su ile karıştırılarak gargara yapılabilir.

Bunun dışında diş hassasiyeti için diş macunu kullanabilir veya eczaneden bir ilaç temin edebilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam diş hassasiyeti için bir jel satılıyordu. Eğer adını hatırlarsam aşağıdaki yorumlardan daha sonra yazacağım. Bu jeli diş etlerine sürerek de tedavi edebilirsiniz.

Sizlere son olarak diş hassasiyet için kullandığım diş macunundan bahsetmek istiyorum. Şimdiye kadar bir çok diş macunu denedim. Ancak bana en fazla hangisi yararlı oldu derseniz Sensodyne marka olan diş macunu en iyisiydi diyebilirim. Bunun yanında diş hassasiyeti testi için bu siteyi ziyaret ederek hassasiyet testi yapabilirsiniz.

Diş Hassasiyeti Belirtileri

 • Soğuk bir su içtiğinizde diş etlerinde sızlama olur.
 • Sıcak bir su veya yemek tükettiğinizde aynı sızlama olur.
 • Aşırı tuzlu veya aşırı şekerli bir şey içtiğinizde veya yediğinizde diş eti sızlaması yaşanır.
 • Dondurma yemek oldukça zor olur. Diş etleri ile diş arasında inanılmaz bir sızlama meydana gelir.
 • İlerleyen zamanlarda diş etlerinde çekilme görülebilir.

Artık konumuzun sonuna geldik. Eğer ağız ve diş sağlığı hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz lütfen ağız ve diş sağlığı sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı