Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Altın Tavsiyeler

Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Altın Tavsiyeler

 

Sindirim kanalımızın girişi olan ağzımızda oluşabilecek bazı olumsuzluklar diş sağlığımızı da önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Görünümde ve konuşmamızda son derece etkili olan dişlerimiz aynı oranda da besinlerin parçalanmasına ve öğütülmesine fayda katmaktadır. Dişlerin önemli oranda sağlıklı olması ve diş sağlığına gereken dikkatin verilebilmesi amacı ile bazı noktalara son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş sağlığı için sürekli olarak yumuşak besinlerden uzak durulması gerekir. Elma, havuç gibi sert besinlerinde tüketilmesi gerekir ve özellikle de bu besinler ısırılarak yenildiği için diş sağlığımızı önemli oranlarda güçlendirmektedirler.

Rastgele yiyecekler, şekerlemelerden uzak durmalısınız çünkü şekerli besinler tüketildiğinde ağızda çürüğe neden olabilir bu yüzden ağzın çalkalanması gerekmektedir.

 

Diş Çürümesine Sebep Olan Yiyecekler ve Etkenler

 

Diş çürüğü birkaç gün içerisinde oluşmamaktadır. Uzun bir süre içerisinde oluşmaktadır. Bu nedenle de diş doktoruna gitmek için dişimizin ağrımasını beklememeliyiz. Düzenli olarak yapılan diş kontrolleri, diş çürümelerinin erken tespit edilebilmesini sağlamaktadır ki, bu nedenle diş sağlığı için de yoğun önem taşımaktadır.

Kola, gazoz benzeri bazı asitli içecekler de sık olarak tüketilmemelidir.

Diş sağlığı için uzak durulması önem arz eden besinler olduğu üzere özellikle de tüketilmesi gereken besinlerde vardır.

İçeriğinde yüksek oranlarda kalsiyum ve fosfor oluşması nedeni ile ve diş sağlığı için süt, peynir, yoğurt benzeri besinleri yüksek oranlarda tüketmeliyiz ki, bu besinler mineral oluşması için de bizlere yardım etmektedir.

Diş sağlığını koruma amacı ile özellikle de tüketilmesi gereken bazı meyve ve sebzeler vardır. Bunlardan çoğunluğunu içerisinde su barındıran besinlerdir. Bunun nedeni de meyve ve sebzeler içinde bulunan su şekerin seyretilmesine neden olabilmektedir. Aynı oranda da bu meyve ve sebzeler ağızda tükürük miktarını arttırmaktadır. Eğer tükürük miktarımız artarsa diş çürümesi de bir o kadar az oluşmaktadır.

Diş sağlığı için en çok faydalı olan içeceklerden bahsedersek, bu içecek kesinlikle sudur. Suyun dışında yeşil çaylar ve bitki çayları da şekersiz olarak içilirse dişimiz açısında oldukça fayda sağlamaktadırlar. Bitkisel çaylar diş plağının dişlerimize yapışmasını da önlemektedirler. İçerilerinde barındırdıkları antioksidanlar beraberinde diş çürüğü ve diş eti hastalıklarına karşı bulunan riski tamamen azaltmaktadır. Bitkisel çayların diğer faydasına gelecek olursak ağız içerisindeki bakterilerin üremelerini engellemektedirler. Bu da diş çürümesini engellemektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close