Diş Sağlığımız İçin En Faydalı Besinler

Genetik faktörlerin yanında günlük temizlik ve tüketilen besinlerin diş sağlığı üzerine etkisi oldukça fazladır. Diş katmanlardan oluşur ve en dış tabakası olan mine dişi korur. Fakat bazı besinlerde bulunan bileşenler ve asidik maddeler aşındırıcı etki gösterebilir, zamanla bu koruyucu tabakaya zarar verebilmektedirler.

Diş Sağlığında ki 5 Önemli Husus

  • Diş yapısına uygun diş macunu kullanılmalı ve macun miktarına dikkat edilmelidir aksi takdirde çok fazla miktarda ki macun dişlerin yüzeyini aşındırabilir ve hassasiyete neden olabilir. Macun miktarı dikkatli ayarlanmalıdır.
  • Uyku öncesi diş yüzeyinde ve damaklarda kalan besin parçacıkları yapıları itibari ile bozulur ve toksik etki göstererek istenmeyen tabakaların, renklerin ve kokuların oluşmasına neden olabilir. Mutlaka temizlenmelidir.
  • Kullanılan diş fırçası yapısı dişlere göre olmalı yumuşaklığı veya sertliğine dikkat edilmelidir. Uzun süre kullanılmamalı ve diş fırçasının kıllarının yoğunluğu da dikkate alınarak 3 ayda bir değişim yapılmalıdır.
  • Dişlerde ağrı veya renk değişimi görülmemiş olsa dahi mutlaka diş hekimine gidilmeli düzenli kontroller yaptırılarak önlem alınmalıdır. Diş içerisinde oluşabilecek bir çürük gözle görülmeyebilir diş filmi çekilerek tespit edilebilir.
  • Çok sert kabuklu yemişler; ceviz, fındık gibi besinlere dişler ile baskı uygulanmamalı aksi takdirde diş köklerinde ve iskelet yapısında bozukluklara neden olabilir.

Dişleri Güçlendiren Besinler

Özellikle kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin yoğun olduğu süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Yoğurt, peynir, süt gibi besinler içeriğindeki mineral maddeler sayesinde diş minesini ve diş etini güçlendirir. Yoğun su bulunduran meyve ve sebzelerin tercih edilmesi ile diş katmanları korunur ve dişe zarar veren şeker gibi maddeler seyreltilmiş olduğu için etkileri azalır.

Diş sağlığımızı olumlu yönde etkileyebilecek besinler.

 

Besinlerin diş sağlığının yanı sıra diş etine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Gevrek sebzeler özellikle de kereviz gibi fazla çiğnenmesi gerektiği için diş etine masaj etkisi yaparak kan dolaşımını hızlandırır. İçecekler de; Çay, yeşil çay, içme suyu gibi içerdikleri antioksidanlar sayesinde diş yüzeyinde kalıntı oluşumunu önleyerek anti bakteriyel özellik gösterirler. Et ve et ürünleri, fındık, salatalık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler dişe dayanıklılık verir ve içeriklerinde ki bileşenlerle dişin yapısının desteklenmesine yardımcı olurlar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close