Diş Sıkma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Hastalığı

 

Diş sıkma, diğer adı ile bruksizm, hayatımızın çok geniş bir kısmını ilgilendirmekte olan ve son derece önem arz eden bir sorundur. Bu sorun genel olarak kişilerin veya aynı ortamda uyumak zorunda kaldığımız kişilerin uyarıları ile farkına varacağımız bir problemdir. Diş sıkma probleminin en büyük sorunlarından birisi diş yüzeyinde meydana gelen bazı aşınmalar olarak bilinmektedir. Yine bu aşınmalar da zaman içerisinde dişlerde dışarıdan gelmekte olan bazı hassasiyetleri çok daha hızlı bir biçimde sinire iletme kaydı ile dış sızlamalarına sebep olmaktadır.

Özellikle de belirli bölgelerde diş eksikliği yaşayan bireylerde oldukça sık görülmekte olan bir problem olduğunu belirtebiliriz.

Bu sorun, eklem üzerinde de birçok hastalığı beraberinde bizlere getirir. Burada önemli olan nokta ise, eklem kıkırdağının başka organlar beraberinde kıyaslandıklarında, kendini yenileme sürecinin son derece yavaş olması sorunudur. Bu eklem sorununun görülmesi esnasında, tedavi sürecinde çok daha uzun vakitlere sebebiyet verecektir. Bu sebeple ağız ve diş sağlığı çok önem gerektiren bir süreçtir.

 

Çene Kaslarının Taşıdığı Uzantılar

 

Çene kasları, boyun ve enseye doğru devam etmekte olan uzantıları taşır. Eğer sebebi tespit edilememekte olan boyun, sırt ve baş ağrılarından şikayetiniz var ise bu durum diş sıkma hastalığı sonucunda meydana gelmektedir.

Geceleri çene sıkma beraberinde adet olarak ve güç bazında ölçülebilmekte olan bazı cihazlarda diş sıkma hastalığı kolay bir şekilde tespit edilebilir. Bu şekilde de kişilerin herhangi bir şekilde dişlerinden ses çıkartma veya çenelerini sıkma probleminin olduğu da rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Diş sıkma probleminin sebebinin tespit edilmesi üstünde bazı tespit yapılabilmektedir. Nedeni tespit edilen bir problemin üstünden gelebilmek için tedavi sürecine olumlu bir şekilde katkıda sağlamaktadır. Bu problemin nedeni eğer psikolojik olarak bir kökene dayandırılmakta ise öncelikle bu problemin ortadan kaldırılması gerekir.

 

Fizik Tedavi Uzmanlarından Yardım Alın

 

İleri seviyelerdeki eklem sorunlarında fizik tedavi uzmanlarından tam anlamıyla yardım alınması önem arz etmektedir. Eğer yine çene sıkmanız sonucunda bir eklem spazmı var ise, lazer tedavi metotları devreye girebilir. Bu tedavi süreçleri de hızlı bir şekilde gerçekleştirilemediği için, hastaların diş sıkma sorunlarının devam eden sürelerinde dişin ve diş etlerinin zarar görmemesini sağlayabilmek açısından, geceleri koruyucu plakların kullanımları da gerekebilmektedir.

Alt ve üst çeneye rahatlıkla takılabilen bu gibi bazı plaklar, son derece hafif yapılarda olup, kişilerin dişlerine de asla zarar vermemektedir. Bu plakaları kullandığınız takdir de dişlerinizi sıksanız dahi diş ve diş etlerine, çenenize bir zarar vermemektedir. Bu yüzden tedavi süreci çerçevesinde bu plakları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Alt ve üst çeneye takılabilen plakların ağırlıkları 1 ile 2 gram arasında değişebilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close