Diyet Yaparken Çatlaklara İzin Vermemek

Daha sağlıklı bir hayat ve beden için beslenme düzeninizi değiştirmek sizin ellerinizde. Buna karar verdiyseniz öncelikle yapmanız gereken şey bir diyetisyenle görüşmek. Bu görüşmeler sonucunda size uygun bir diyet menüsü belirlenecektir. Bu menü hem sizin normal beslenme şeklinize uygun hem sürdürülebilir olmalıdır.

Diyetisyeninizin tavsiyelerine ve hazırladığı menüye uymanız gerekmektedir. Sağlıklı bir kilo verme sürecinde haftada en fazla bir kilo verilmesi uygundur. Diyetisyeninizin hazırladığı menüler de bu ilkeye uygun hazırlanmaktadır. Kısa sürede hızlı kilo kaybettiren diyetler vücutta çatlak oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu diyetlere itibar edilmemesi gerekmektedir. Çatlak oluşumuna izin vermemek için yavaş kilo verilmesi en uygunudur.

 

Diyet Yaparken Çatlaklara İzin Vermemek

Gerekli Vitaminlerin Alınması

Kilo verme sürecinde çatlak oluşumunu en az seviyede tutmak için bütün vitaminlerden gerektiği kadar aldığınızdan emin olmalısınız. Besin çeşitliliği sağlanarak vitamin alımı artırılabilir. Özellikle E ve C vitaminleri çatlak oluşmaması için gereklidir. Ciltteki kolajen üretimini artırdığı için C vitamini bol olarak alınmalıdır.

Turuncu ve kırmızı meyve-sebzelerde bolca C vitamini bulunduğu için her gün tüketilmesi gerekir. E vitamini ise cilt esnekliğini sağlar ve cilt sağlığı için gereklidir. Yağlarda ve kuru yemişlerde bulunur. Yağsız beslenme tarzı cilt için hiç iyi bir seçim değildir. Dengeli bir diyetle her gruptan besin kullanılmalıdır. Ara öğünlerde gerektiği kadar kuruyemiş tüketimi E vitamini sağlamaya yetecektir.

 

Bakım Yağlarının Kullanılması ve Nemlendirme

Besinlerle içeriden müdahaleyi desteklemek için dışarıdan da doğal yağlarla masaj ve nemlendirme yapılmalıdır. Bu nemlendirme kış aylarında daha önemli hale gelir çünkü soğuk hava etkisiyle deri çatlamaya meyilli hale gelir. Güvenilir yerlerden alınan bakım yağlarıyla haftanın birkaç günü vücuda masaj yaparak uygulamak cilde iyi gelecektir. Özelikle argan, badem ve Hindistan cevizi yağları daha çok tercih edilir.

Alt karın bölgesi, basen ve bacaklar çatlak açısından riskli bölgelerdir. Bu bölgelerin bakımına özen göstermek gerekir. Cildin nemini kaybetmemesi için sıcak duşlardan da kaçınmak gerekir. Banyo sonrası uygun vücut nemlendiricilerin kullanılması da çatlakları önlemek için önemlidir. Cilt sağlığı ve vücudun sıvı dengesini koruması için sıvı tüketimine mutlaka özen gösterilmelidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close