Diyetisyen Hangi Bölüme Giriyor?

Diyetisyen ihtiyacı duymamıza rağmen bunu internetten bulduğumuz standart diyetlerle geçiştirdiğimiz doğrudur. Fakat bunun bu kadar basit bir eylem olmadığını anlamak gerekiyor. Diyet programları kişiden kişiye farklılık gösterir. Özellikle kişinin kitle yağ endeksi ve vücut normallerine bağlı olarak farklı porsiyonlar ve gıdalar tercih edilmektedir.

Haliyle başkası için hazırlanmış olan bir diyet programının sizin için pozitif sonuçlar doğuracağı fikrini kafanızdan çıkarmalısınız. Bilhassa kilo vermek için öncelikle nitelikli bir muayene olmalı ve size özel verilen diyeti aksatmadan kullanmaya özen göstermelisiniz. Sizinle çok farklı bir vücut yapısına sahip, farklı yağ endeksi olan bir hasta için hazırlanmış diyetler sağlıklı beslenmekten ziyade daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Hatta şu sıralar şok diyet gibi diyetisyenler tarafından asla önerilmeyen uygulamalar son derece popülerdir. Her insanın kendi kilosuna ve metabolizmasına göre vereceği minimum ve maksimum kilo miktarı bellidir. Bu bağlamda da diyetisyen randevusu alarak hareket etmek en doğru yöntem olacaktır.

Diyetisyen’e Gitmek Neden Önemlidir?

Diyetisyen randevusu almak gerçekten sağlıklı bir yaşama atacağınız ilk adım olabilir. Başarılı bir diyet programının uygulanabilmesi için diyetisyeninizin sizin vücut normallerinizi bilmesi gerekir. Bunun içinse çeşitli testlere başvurulur.

  • Açlık Glikoz Testi

Açlık kan şekerinizi hiçbir şey yemeden önce ölçtürmeniz gerekir.

  • Tokluk Glikoz Testi

Yemek yedikten bir süre sonra tokluk kan şekerinizi ölçtürmelisiniz.

  • ALT-AST Testi

Karaciğer yağlanmasını saptayan değerlerin görüldüğü testtir.

  • HDL-LDL-Trigliserld ve Total Kolesterol Testleri

Yağ endeksine dair vücudunuzda bulunan tüm yağ gruplarının değerlerini saptamayı sağlar.

  • İnsülin ve Kortizol Testleri

İnsülin ve kortizol değerleriyle beraber kilo verme, yağ yakma gibi işlemlerde vücut normallerini görmek mümkün olur.

  • TSH-T3 ve T4 Testleri

Metabolizma için en önemli faktör olan tiroid bezlerinin çalışıp çalışmadığını saptayan testlerdir.

  • Fe-B12-Hemoglobin ve Hemogram Testleri

Kan değerlerinizi, kansızlık, B12 eksikliği ve demir eksikliği hususunda sonuçları içeren testler bütünüdür.

  • Ürik Asit ve Bilirubin Testleri

Böbreklerinizin sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol etmek amacıyla uygulanan testlerdir.

Tüm bu testler kapsamlı bir klinik veya hastanede diyetisyeniniz tarafından istenerek yapılamaktadır. Eğer bu testlerin sonucunda size verilen diyet programını kullanırsanız kesinlikle başarılı bir dönem geçirirsiniz. İnternetten bulduğunuz diyetler sizin vücudunuza uygun olmayabilir, bu yüzden de kilo veremeyebilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Diyetisyen Randevusu Nasıl Alınır?

Devlet hastanesinden diyetisyen randevusu almak için öncelikli olarak bir dahiliye uzmanına çıkmalısınız. Diyetisyen randevusu alırken diyetisyen gibi bir unvan ya da bölümle karşılaşmadıklarını söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Randevunuzu dahiliye yani iç hastalıkları bölümünden aldıktan sonra muayene esnasında bir diyetisyenle görüşmek istediğinizi belirtiyorsunuz.

Ardından ise dahiliye uzmanı da size yukarıdaki testlerin uygulanması için ilgili protokolleri verebiliyor. Yine dahiliye uzmanı tarafından bu test sonuçlarının görülmesi olumlu sonuçlar doğurabilir. Olası bir yüksek ya da düşük değerle karşılaşıldığı zaman müdahale edilmesi mümkün hale gelebilir.

Diyetisyene yönlendirildikten sonra ilgili testler yapıldıysa sonuçlar odak alınarak size uygun bir diyet programı düzenlenecektir. Yine diyetisyenler tarafından çeşitli egzersiz programları ve vücudunuzun yağ yakma kapasitesine bağlı olarak çeşitli spor programları önerilmesi mümkündür. Hem verilen diyet listesine uymanız hem de sağlıklı bir yaşam için hareket etmeye başlamanızla beraber kilo vermeye başlayabilirsiniz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close