Diz Şişmesi için 6 Bitkisel Tedavi

Diz şişmesi için bir çok neden vardır. Bu nedenler arasında yaralanma, enfeksiyon, gut hastalığı, gebelik, romatizma gibi eylemler dizi şişirebilir. Bu sebeplerden hangisi olursa olsun diziniz şişse aşağıdaki bitkisel çözümlerini uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Diz Şişmesi için 6 Bitkisel Tedavi

Diz bölgesinde yukarıda belirttiğim gibi bir çok nedenden dolayı şişme görülebilir. Diz şişmesi için uygulayabileceğiniz bazı bitkiler var. Bu bitkiler dizdeki şişliği indirmek için inanılmaz derecede şifalı bitkilerdir.

Diz Şişmesi

Diz şiştiğinde, diz kapağı bölgesinde bir şişlik olur ve bu şişlik nedeniyle dizi şişen kişinin bazı hareketleri engellenir. Yürümekte, koşmakta hatta yere basmakta bile zorluk çeker. Dizdeki şişliği azaltmak için bazı doğal otlardan faydalanarak şişliği tedavi edebiliriz.

Diz Şişmesi için Bitkisel İlaçlar

Bazı diz şişmeleri iltihaplı olur. Mesela iltihaplı romatizma şiş bir diz yaratabilir. Sizlere bahsedeceğim diz şişmesi için 6 bitkisel tedavi yöntemi sayesinde ağrılarınızı hafifletecek ve şiş dizdeki şişliği indirebilirsiniz.

Diz Şişmesi için Dul Avrat Otu Kökü

Bu bitki eklem ağrıları ve şişlik gidermek için şifalı bir bitkidir. Buna istinaden diz şişmesi içinde kullanılır. Bitkisel olarak dizinizde ki şişliği indirmek için bu bitkiyi veya yağını aktardan temin etmelisiniz.

Dulavrat Otu

İki farklı yöntem ile uygulayabilirsiniz. Birincisi dul avrat otunun kökünü alıp su ile kaynatarak bu suyu şiş olan dize sürmek veya suyu içmektir. İçerek, diz şişliğine neden olan enfeksiyon vücuttan atılır. Suyu sürmek ise dışarıdan müdahale etmektedir. Ancak bu yöntem iyileşmesi için biraz uzun sürebilir. İkinci yöntem ise dul avrat otu yağı almak ve bu yağ ile şişmiş olan dize masaj yapmaktır. Bunun için tercih tamamen size ait.

Diz Şişmesi için Zencefil

Zencefil, doğadaki en şifalı bitkilerden birisidir. Diz şişmesi için bitkisel ürünler ve takviyeler satan yerlerden zencefil kapsülü satın alabilirsiniz. Dilerseniz de aktardan satın alacağınız zencefili su ile kaynatıp, bu su ile de tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde eklem ağrıları ve diz şişmesi geçecektir.

Zencefil

Zencefil içerisinde diz şişliğini indirmek için COX-3 adı verilen kimyasaldan kaynaklanır. Aynı zamanda daha rahat hareket etmenize de yardımcı olur. Zencefil dizdeki şişliği aldığı gibi tedavi ederek hareket sınırınızı ortadan kaldırır. Dilerseniz zencefil yağını, şişlik üzerine masaj ile de kullanabilirsiniz.

Diz Şişmesi için Hawthorn Karpuzu

Ülkemizde yetişmeyen ancak gıda takviyeleri veya bazı özel pazarlarda satılan bu bitki, diz şişmesi için şifalı bitkiler arasındadır.

Hawthorn Karpuzu

Hawthorn karpuzu aynı zamanda ciltteki kolajen düzeyini arttırır. Bu da cildin yenilenmesi ve eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir. Bu bitki aynı zamanda şişme nedeniyle oluşmuş iltihapları da azaltmaya yardımcıdır.

Eğer Hawthorn karpuzunun meyvesini bulabilirsiniz, günlük 150-200 gram kadar tüketebilir. Meyveyi bulamazsanız gıda takviyesini tüketebilirsiniz.

Diz Şişmesi için Akgünlük Otu veya Kapsülü

Doğada nadir bulunan şifalara sahip ve içerdiği yağ asitleri sayesinde ağrı ve şişmeyi indiren bir ottur. Özellikle iltihaplı bölgelerdeki kan dolaşımını arttırarak bölgenin iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda kıkırdakları da güçlendirir.

Kemik sağlığını iyileştiren bu bitki gıda takviyesi olarak satın alınabilir. Bunun dışında internet üzerinden bitkisi de sipariş edilmektedir.

Diz Şişmesine Mentol

Mentol çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde iyi bir madde olduğu kanıtlanmıştır. Nane veya nane yağları içerisinde doğal mentol maddesi bulunur.

Mentol içeren ve çok güçlü aromaya sahip bazı kremlerin olduğunu biliyorsunuz. Hatta bu kremleri ağrı yapmaması için bir çok futbolcu kış aylarında maçlara çıkarken bacaklarına sürer. Bu durumda bacakların üşümesini ve ağrımasını durdurur.

Diz şişmesi için

Mentol içeren kremler diz şişmesine kullanıldığında ağrıyı hafifletir ve sertliği alır. Diz şişmesine kullanacağınız şifalı bitkiler arasında yer alır.

Diz Şişmesi için Şeytan Pençesi Otu

Hemen hemen her aktardan temin edebileceğiniz şifalı bir bitkidir. Diz şişmesi için en etkili otlardan birisi olan şeytan pençesi otu, çok güçlü bir ağrı kesicidir. Aynı zamanda hareketi kısıtlayan şişmeyi indirir.

Diz şişmesi için şeytan pençesi otunu az miktarda su ile kaynatıp şişmiş yere sürebilir, şeytan otu yağı kullanabilir veya bitkiyi ezip, şiş bölgeye sürebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dizimde kireclenme oldunu soyledi doktor gerci diger 3cu ayrl ayrl kimi dizimde su toplanmls kimi ylrtlk var en son kireclenme dedi ama dizim alt klsml diz ustu sis yardlm cl olurmusunuz lutfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı