Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal cilt bakımı yapabilmek için mutlaka doğal ve organik ürünler ile cilt bakımı yapılması lazım. Doğal olmayan hiç bir şeyi cildimize kullanmadan yapacağımız bu bakım hakkında sizlere bazı doğal cilt bakımı maskeleri ve doğal cilt bakımı ürünleri hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kimyasal ürün içeren her cilt bakım malzemesi sizi bir kaç ay güzel gösterse de ilerleyen zamanlarda yavaş yavaş cilde zarar vermeye başlar ve erken yaşlanmaya neden olur. Sonuç olarak kimyasal madde barındırırlar.

Bu nedenle doğal cilt bakımı yaparken kesinlikle doğal ürünler kullanılmalıdır. Bir doğal diye satın alınan cilt bakım ürünlerinin içerisinde kimyasal malzemeler kullanılır. Bu nedenle yapılacak en doğal cilt bakımı evde kendi malzemeleriniz ile hazırlayacağınız maskelerdir. En azından içerisinde ne olduğunu bildiğiniz için gönül rahatlığı olur.

Şimdi sizlere evde en çok yapılan ve kullanılan doğal cilt bakımı maskelerini vereceğim. Bu maskeleri evde kendiniz hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Kuru Ciltler için Doğal Cilt Bakımı Maskesi

Eğer cildiniz kuruysa ve cildinizi derinlemesine nemlendirmek istiyorsanız evde hazırlayabileceğiniz mükemmel bir maske tarifi vermek istiyorum. Hem malzemeler çok rahat bulunur hemde tarifi kolay.

Malzemeler:

 • Yarın Fincan Bal
 • 1 Litre Süt
 • 1 Fincan Tuz
 • 1 adet boş pet şişe

Hazırlanışı : Pet şişenin içerisine yukarıdaki malzemelerin hepsini koyun ve şişenin ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Elde ettiğiniz maskeye pamuk batırıp yüzünüze sürebilir, dilerseniz banyoda losyon olarak kullanabilirsiniz. Baştan aşağıya vücudunuzu nemlendirecek harika bir karışım olduğunu unutmayın.

Bu maskeye aynı zamanda süt banyosu diyorlar. Maske içerisinde kullanılan süt ve bal cildi derinlemesine nemlendirirken, tuz ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlar. Haftada bir defa kullanabilirsiniz.

Selülit için Doğal Cilt Bakımı Maskesi

Selülit bir çok nedenden dolayı oluşabilir. Selüliti oluşturan başlıca oluşumlar sigara, gebelik, hormonal bozukluklar, yağ oranı yüksek gıdalar tüketmek, doğum kontrol hapları, kortizon içeren ilaçlar selülite neden olan başlıca nedenlerdir.

Malzemeler:

 • 1 litre su
 • 1 tatlı kaşığı rezene
 • 1 tatlı kaşığı anason
 • 1 tatlı kaşığı biberiye

Hazırlanışı : Bir tencere su içerisine litre su içerisine yukarıdaki tüm malzemeleri ekleyin ve 5 dakika boyunca kaynatın. Kaynattığınız suyu 10 dakika demlemeye bırakın.

Hazırladığınız karışım soğutun ve karışımın hepsini bir gün içerisinde tüketin. Düzenli olarak tüketirseniz zamanla selülitlerin gittiğini fark edeceksiniz.

İpek Gibi Saçlar için Saç Maskesi

Doğal cilt bakımı arasında saçlara da ipeksi bir hava katmak lazım. Bunun için doğal bir saç bakım maskesi tarifi vereyim.

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 kaşık rom
 • 4-5 damla adaçayı yağı

Hazırlanışı : Derin bir kap içerisine önce yumurtanın sarısını kırın. Üstüne bir kaşık romu ve 4-5 damla ada çayını ilave ettikten sonra tahta bir kaşık ile karıştırın.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımı önceden şampuanla temizlediğiniz saçınıza son durulama suyu olarak kullanın. Bu maskenin saçlarınızda 15 dakika kalması lazım. Sonra tekrar su kullanarak saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Saçlarınızın ipek gibi olacağını göreceksiniz.

Yağlı Ciltler için Doğal Cilt Bakımı

Yağlı ciltlere doğal cilt bakımı yapmak için elimde muhteşem bir tarif var. Bu tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Hazırlayacağımız bu tarif içerisinde kullandığımız bal, cildi yumuşatacak ve yine kullandığımız limon suyu ciltteki fazla yağı emecektir.

Malzemeler:

 • 1 fincan bal
 • 1 kaşık limon
 • Bir miktar süt

Hazırlanışı: Önce bir fincan bal ile limonu karıştırın. Karışımın koyuluğunu bozmayacak şekilde gerekirse bir kaç damla süt ekleyin ve iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve kuruyana kadar bekleyin. Yüzünüze sürerken temiz bir sünger kullanmanızı veya pamuk kullanmanızı tavsiye ederim.

Kırışıklıklar için Doğal Cilt Bakımı

Cildinizde kırışıklıklar varsa bu maskeyi kullanarak kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz. Bir çok ünlü sanatçının güzellik maskesi olan bu karışımı sizlerle ilk defa paylaşıyorum.

Malzemeler:

 • 3 kaşık kaymak
 • 1 adet elma

Hazırlanışı : İlk olarak elmanın kabuklarını soyun ve üstüne 3 kaşık kaymağı ekleyip mikserde bir kaç dakika karıştırın. Püre haline gelen karışımı temizlediğiniz yüzünüze parmaklarınızla sürün ve 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi bittiğinde cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kaymak cildinizi yumuşatır ve cildinizi derinlemesine nemlendirir. Sonrasında elma göreve girer ve cildin elastikiyetini geri kazandırır. Hani yaşlı ama gergin ciltler vardır. Tam olarak bu vazifeyi üstlenir.

Sivilceler için Doğal Cilt Bakımı

Cildinizdeki sivilceler bir türlü gitmiyorsa sizlere mükemmel bir tarifim var. Düzenli olarak kullandığınızda cildinizdeki sivilceleri yok ediyor.

Malzemeler:

 • 8 Yaprak Karnabahar
 • 2 Kaşık Zeytinyağı

Hazırlanışı : Miksere sekiz adet karnabahar yaprağını ve iki kaşık zeytinyağını ekleyin. Elde ettiğiniz karışımı sivilcelerin üzerine koyun ve kuruma aşamasına gelene kadar bekleyin. Sonrasında cildinizi temizleyebilirsiniz.

Karnabahar yapraklarının temizleyici ve bakterilerden arındırıcı bir özelliği vardır. Haftada iki defa uygulamanız sonucunda cildinizde sivilce kalmaz.

Siyah Noktalar için Doğal Cilt Bakımı

Cildinizdeki siyah noktalar sizi kötü gösterir. Bunun için sizlere vereceğim bu doğal cilt bakımı ile siyah noktalardan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 adet limon
 • 1 kase yoğurt

Hazırlanışı : Bir kase yoğurdun içerisine bir adet limonu sıkın ve karıştırın. Bu karışımın gözlerinize gelmemesi lazım. Aksi halde çok yakabilir. Özellikle siyah noktaların üzerine yayın ve 20 dakika bekletin. Maske cildinizde kuruduktan sonra cildinizi yıkayın. Bu maske siyah noktaları zamanla temizleyecek ve dışarı çekecektir.

Maske içindeki limon suyu cildinizi dezenfekte edecek  ve sivilceleri kurutacak. Aynı zamanda siyah noktaların da kaybolmasını sağlayacaktır. Yoğurt ise cildinizi besleyecek, nemlendirecek ve yağ oranını dengeleyecektir.

Yüz Nemlendirici Doğal Cilt Bakımı

Kuru bir cilde sahipseniz haftada bir veya iki kez bu maskeyi yüzünüze uygulayın. İnanın kısa sürede cildinizde olan değişikliğin sizde farkına varacaksınız.

Malzemeler:

 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 kaşık süt

Hazırlanışı : Yukarıdaki malzemeleri bir kasede birleştirip, karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün ve üstüne sıcak bir tülbent örtüp 15 dakika bekleyin. Bekleme süresi sonunda maskeyi ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Yumuşacık Eller için Doğal Cilt Bakımı

Ellerinize kimyasal krem kullanmayın. Sizlere vereceğim bu el kremi ile elleriniz yumuşacık olacak.

Malzemeler:

 • Zeytinyağı
 • Bal

Hazırlanışı : Miktarlarını siz ayarlayabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağı ile balı karıştırın ve ellerinize sürün. Hatta tırnak aralarına bile sürerseniz tırnaklarınız bile beslenecektir.

Bu şekilde 15-20 dakika bekledikten sonra doğal bir sabun ile ellerinizi yıkayabilirsiniz. Özellikle kimyasal maddelerden dolayı ellerinizde kuruma, çatlama varsa hemen geçirir.

Tırnaklar için Doğal Cilt Bakımı

Tırnaklarda cildimizin bir parçası ve oldukça dikkat çeken bir bölgedir. Bu nedenle her zaman bakımlı olması gerekir.

Malzemeler:

 • Lavanta yağı

Hazırlanışı : Tırnaklarınızın üstüne lavanta yağını bir parça pamuk ile sürün. Sanki oje temizler gibi detaylı işleyin. Tırnaklarınız zamanla kalınlaşacak ve sağlıklı olacak.

Sizlere doğal cilt bakımı yapabilmeniz için aklımda olan tüm tarifleri anlattım. Eğer sizinde bildiğiniz tarifler varsa lütfen yorumlar kısmından bizlerle paylaşın.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close