Doğal Saç Bakım Yağları

Doğal saç bakım yağları ile saçlarınıza muhteşem bir bakım yapabilirsiniz. Önemli olan saçlara kullanacağınız doğal bakım yağlarının saçlarınıza ne gibi etki edeceğini bilmektir.

Doğal Saç Bakım Yağları

Gün içerisinde saçlara yapışan tozlar ve kirler saçları günden güne yıpratır. Hatta musluklarımızdan akan sularında çok temiz olduğu söylenemez. Zamanla yıpranan saçlara şok etkisi yapacak ve toparlayacak çir çok bitkisel yağ vardır.

Doğal Saç Bakım Yağları

Sizlere aşağıda vereceğim bitkisel yağları birbirleriyle harmanlayarak saçlarınıza kullandığınızda inanılmaz etkilerini göreceksiniz. Hani şöyle bir bakarsınız ve ne güzel saçları var dediğiniz kişilere artık imrenmeyecek kendi saçınızı da o hale getireceksiniz.

Doğal Saç Bakım Yağları Kullanmadan Önce

Saç bakım yağlarını kullanmadan önce mutlaka saçlarınızı temizlemelisiniz. Saçlarınız temizken uygulayacağınız bakım yağları, saçlarınıza çok daha iyi gelecektir.

Zamanla canlılığını yitiren , hacmini kaybeden hatta saç telinde kopma, kırılma gibi problemler yaşayanlara bu yağlar harika gelecek.

Doğal Saç Bakım Yağları Nedir?

Biberiye Yağı : Saçlarınıza uyguladığınızda kepek oluşumunu engeller ve saçlarınızın dökülmesini durdurur.

Argan Yağı : İçerdiği E vitamini sayesinde saçların dökülmesini önler ve saçları besleyerek, saçlara hacim ve canlılık katar.

Buğday Yağı : Saçlara zarar veren dış etkenlerden korur ve yıpranmış olan saçları onarır.

Ardıç Yağı : Eğer saçlarınız stresten dolayı dökülüyorsa ardıç yağı kullanarak saçlarınızdaki dökülmeyi durdurabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı : Çok bilinmese de saçlara oldukça faydalı olan bu bitkisel yağ, saçlarda oluşan kepeklenmeyi durdurur. Ayrıca saç köklerini besler ve saçların dökülmemesi savaşır.

Çörekotu Yağı : Saçlara güç kazandırır. Özellikle saçların kopmamasını sağlar. Ayrıca saçlara canlılık katar ve güzelleştirir.

Isırgan Tohumu Yağı : Aktarlarda bulabileceğiniz bu bitkisel yağ saçların dökülmesini engellemek için bilinen en iyi bitkisel yağdır.

Doğal Saç Bakım Yağları

Ceviz Yağı : Saçları derinlemesine besler ve saç diplerini onarır. Saç derisinin daha rahat nefes almasını sağlar.

Defne Yağı : Saçların hızlı ve sağlıklı uzaması için kullanılır. Mükemmel bir şekilde bakım yapar.

Menekşe Yağı : Saçları ve saç derisini derinlemesine nemlendirir. Aynı zamanda saçların parlamasını sağlar.

Hint Yağı : Saçların gürleşmesini ve güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda kirpiklere de kullanılabilir.

Jojoba Yağı : Yine hızlı saç uzatmak ve saçların genel sağlığını arttırmak için kullanılan bir bitkisel yağdır.

Yılan Yağı : Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını ve daha canlı durmasını sağlar.

Sarımsak Yağı : Saç diplerine masaj yaparak uygulandığında saçların daha sağlıklı bir şekilde ve hızlı uzamasını sağlar.

Zeytinyağı : Saçlarınızı derinlemesine besler, nemlendirir ve diplerden uçlara kadar sağlık katar.

Tatlı Elma Yağı : Aktardan satın alabileceğiniz bu bitkisel yağ, saçlarınızın parlamasını ve derinlemesine nemlenmesini sağlar.

Tatlı Badem Yağı : Saçlara hacim kazandırır ve saçları besler.

Susam Yağı : Susam yağı kırılan saçlara birebirdir. Saçlara sağlık katar ve uçlarını onarır.

Yukarıda sizlere anlattığım bu yağları özelliklerine göre saçlarınıza kullanabilirsiniz. Bunun dışında sizlere bir kaç tane saç maskesi tarifi de vermek istiyorum.

Zeytinyağlı Saç Bakım Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım çay bardağı zeytinyağı
 • 2 adet yumurta
 • 1 adet bone

Hazırlanışı : Zeytin yağını çok az ısıtın. Ilık olan zeytinyağının içerisine yumurtaları kırın ve çırpın. Elde ettiğiniz karışımı saç diplerine kadar yedirin ve bir bone ile kapatın.

Saçlarınız bu şekilde 60 dakika boyunca kapalı kalsın. Süre sonunda saçlarınızı ılık su ve hafif bir şampuan ile temizleyin. Haftada bir defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Bu saç maskesi, saçlarınızı besler, saç kopmalarını durdurur, saç derisini yumuşatır, saç dökülmesini azaltır ve kırık saç uçlarını onarır.

Argan Yağlı Saç Bakım Maskesi

Doğal saç bakım yağları kullanarak saçlarınıza harika bir bakım yapabilir. Hatta bir kaç bitkisel yağı karıştırarak harika bir saç bakımı yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Sarımsak yağı
 • Buğday yağı
 • Argan yağı
 • Çörek otu yağı
 • 1 adet bone

Hazırlanışı : Tüm doğal saç bakım yağları eşit olacak şekilde cam bir kaseye dökün. Hepsini güzelce karıştırdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak ovun. Bu arada yağların hepsini kullanmak zorunda değilsiniz.

Saç diplerine masaj yaptıktan sonra saçlarınıza bir bone takın ve 60 dakika bu şekilde bekleyin. Süre bitiminde saçlarınızı ılık ve hafif bir şampuan ile yıkayın.

Hint Yağı ile Saç Bakımı

Doğal saç bakım yağları arasında en çok kullanılan yağlardan biriside Hint yağıdır. Aşağıdaki malzemeler ile harika bir saç maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 100 gram Maydanoz
 • 2 yemek kaşığı Hint yağı

Hazırlanışı : Maydanozların yapraklarını alın ve havanda iyicene dövün. Püre kıvamına gelen maydanoz ile 2 yemek Hint yağını karıştırıp, saç diplerine uygulayın.

15 dakika saçlarınızda beklettiğiniz  saç maskesini ılık su ve hafif bir şampuan ile temizleyin. Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz. Bu maske saçlarınızı dış etkenlerden korurken aynı zamanda saçlarınızı yumuşatacaktır.

Biberiye ile Yapılan Saç Maskesi

Saçlarınızın beslenmesini ve ipek gibi yumuşamasını istiyorsanız doğal saç bakım yağları harmanlanmış bir saç maskesi deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı ada çayı
 • 2 çay kaşığı Biberiye yağı
 • 1 çay kaşığı Limon yağı
 • 1 çay kaşığı Çay ağacı yağı

Hazırlanışı : Yukarıdaki tüm yağları cam bir kasede karıştırın ve saç diplerinden köklerine kadar masaj yaparak sürün. Maskeyi saçlarınızda 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayın. Haftada bir defa bu maskeyi saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Badem Yağı ile Yapılan Saç Maskesi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı çam terebentin
 • 3 yemek kaşığı badem yağı
 • 3 yemek kaşığı argan yağı
 • 3 yemek kaşığı susam yağı

Hazırlanışı : Tüm yağları cam bir kasede karıştırın ve saç diplerinden köklerine kadar masaj yaparak sürün. Maskeyi saçlarınızda 1 saat beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ve şampuan ile yıkayın. Haftada bir defa bu maskeyi saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Doğal saç bakım yağları ile ilgili bildiğim her şeyi anlattığımı düşünüyorum. Eğer sizinde bildiğiniz farklı bilgiler varsa lütfen yorumlar kısmından bizlere engin bilgilerini ulaştırın.

Related Articles

3 Comments

 1. Bir çok bitkisel yağ kullandım saçlarım için ama saçlarımda yanıklar olduğu için etkili olmadı bu yüzden sürekli denemeye devam ederken liquid keratin ile karşılaştım ondaki ürünleri kullanmaya başladım ve saçlarımın diplerindeki kaşıntı ve dökülmeyi durdurdum yanıklarım bile kendini toparladı artık saçlarımda hiç problem kalmadı.

 2. Saçlarıma bakım için doğal yağlar kullanıyordum ama yıpranmalar ve kuruluk için kalıcı etki olmuyordu doğal keratin kullanmaya başladım saçlarımda yıpranma ve kuruluk kalmadı patentli keratin kalıcı olarak yumuşattı ve yıpranma kalmadı saçlarımda.

 3. ben doğal saç bakımı için intense keratin eczanesinin ürünlerini kullanıyorum hem doğal ürünler hem de etkili ürünler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button
Close