Dudak Şişmesine Karşı Tedavi Yöntemleri

Dudak şişmesine karşı tedavi yöntemleri ile dudağınız hangi sebepten şişerse şişsin evde doğal tedaviler ile bu şişliği indirebilirsiniz. Dudaklar oldukça hassas bir bölgedir. Bu nedenle ödem, böcek ısırması, alerji, uçuk, soğuk ve kuru hava koşulları nedeniyle şişlik görülebilir. Bu görüntü estetik açıdan sizi rahatsız eder. Eğer dudak şişmesine karşı evde neler yapabilirim araştırması içerisindeyseniz sizlere önereceğim 6 tedavi yöntemi var.

Dudak Şişmesi Nedenleri

Dudak şişmesi bazen bilinçli bazende bilinçsiz olur. Mesela gece odada dolaşan bir sivri sinek ısırır ve sabah kalktığınızda dudağınız şişmiş olur. Bazı durumlarda ise dudağınıza bir şey sürersiniz ve birden dudak şişer.

Yukarıda da belirttiğim gibi dudak şişmesi bir çok nedenden olabilir. Mevsim koşulları, alerji, polenler, böcek ısırması gibi bir sürü neden var. Özellikle alerji çok şiddetliyse dudaklar anında şişer. Ancak alerji şişmesi bir kaç saat veya bir kaç gün sürer.

Dudaklarınızda kaşıntı veya döküntü olursa bu dudak alerjisinin bir belirtisidir. Eğer böcek sokması gibi bir durum olursa durum değişebilir. Bazı böcek sokmaları bir iki gün içerisinde geçerken bazı böcek sokmaları ise haftalarca sürer. Hatta acıları çok şiddetli olan sokmalarda vardır.

Dudak Şişmesine Karşı Tedavi Yöntemleri

Dudak bölgesi belirttiğim gibi hassas bir bölge olduğundan şiştiğinde bazı belirtiler meydana gelir. Dudakta kızarıklık, döküntü, ağrı ve şişlik fark edilir. Eğer bu belirtiler varsa aşağıdaki pratik bilgileri evde uygulayabilirsiniz.

Soğuk Kompres Uygulayın

Şişmiş dudaklar için evde uygulanabilecek en iyi yöntem buz masajıdır. Soğuk, dudaklara uygulandığında hem ağrıyı azaltır hemde şişliği indirir. Dudaklardaki şişliği indirmek için ilk olarak buz deneyin. Bunun için bir poşete veya ince bir tüle bir kaç adet buz koyun. Alternatif olarak buz torbası da kullanabilirsiniz. Ancak kesinlikle dudaklarınızı direk olarak buzla temas ettirmeyin.

Dudak Şişmesine Buz Torbası

Şiş Dudaklara Sıcakta Uygulanabilir

Şiş dudaklara sıcak kompres uygulamakta inanılmaz bir buluştur. Bir pamuk kullanarak dudak üzerine sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak kompres aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı da azaltır. Sıcak suya batırdığınız pamuk ile dudakların üzerine baskı yapın.

Sıcak kompres, kan akışını arttırır. Bununla beraber dudaktaki şişlik iner ve durum normale döner. Şişmiş dudaklara evde uygulanan en basit yöntemlerden birisidir.

Dudak Balsamı Kullanın

Dudak balsamı deyince bir çok ünlü marka akla geliyor. Temiz olan elinizle dudak balsamından bir miktar alın ve şiş olan dudaklarınıza sürün. Şiş olan dudak neme ihtiyacı olduğundan dolayı dudak balsamı sürüldükten sonra şişlik inmeye başlayacaktır.

Dudak balsamı, dudak tarafından emildikten sonra dudaklarınıza bol miktarda soğuk su tutun. Dudak balsamı gerçekten de şiş dudaklar için mükemmel bir ev çözümüdür.

Dudak Şişmesine Karşı Tedavi Yöntemleri

Şiş Dudak İndirmek için Aloe Vera

Şişlik indirmek için aloe vera veya aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Dudaklar üzerindeki şişkikleri azaltır ve yanma hissini ortadan kaldırır.

Hatta çok eskilerden beri arı, sivrisinek ve böcek sokmalarına karşı şişlikleri indirmek için aloe vera kullanılırmış. Aloe vera bitkisinin suyunu sürerler ve sabah kalktıklarında şişlikten eser kalmazmış.

Dudak Şişmesine Zerdeçal Tozu

Şifalı bitkinin tozu olan zerdeçal tozu şiş dudakların sorunlarını evde kolayca çözecektir. Mükemmel bir merhem tarifine hazır olun. Bunun için aşağıdaki malzemeleri hazırlamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

  • Bir tutam zencefil tozu
  • Soğuk su
  • Bir tutam ağartma toprağı

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Uygun bir kap içerisine bir tutam zencefil tozu, soğuk su ve bir tutam ağartma toprağı koyup, güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz merhemi şiş dudaklara sürün. Bu merhem hem ağrılı dudakların ağrısını azaltmada hemde şişliği almada size yardım edecektir. Ayrıca dudakta oluşabilecek enfeksiyonu da azaltacaktır.

C ve B Vitamini Tüketin

C ve B vitaminleri cilt dokularının sağlığını koruması için çok önemli vitamin gruplarıdır. Şiş dudaklara sahip olan birisinin özellikle bu iki vitamini barındıran gıdaları tüketmesi gerekir. Özellikle B vitamini yanma hissini ve şişliği alır.

Poşet Çay

Sıcak su içerisine bir poşet çayı daldırın. Yaklaşık 2-3 dakika durduktan sonra çıkartın ve 1 dakika da soğumasını bekleyin. Ilık olan çay poşetini şişmiş olan dudağınıza kompres yapın. Poşet çay dudağınızda bulunan şişi kısa sürede indirecektir.

Dudak-Şişmesine-Karşı-Poşet-Çay

Dudak Şişmesine Karşı Tuzlu Su

Eğer dudağınız herhangi bir kesik veya çizik nedeniyle şişti ise tuzlu su sürmek bu yaranın ve şişliğin inmesine çok yardımcı olacaktır. Tuzlu su, dudak üzerindeki çizik veya kesiği yakarak daha çabuk iyileşmesini sağlayacak ve kısa sürede şişliği indirecektir.

Böcek Sokması Durumunda Dudak Şişmesi

Sinekler ve böcekler genellikle geceleri rahat durmazlar. Eğer böcek sokması nedeniyle dudak şişmesi gibi bir durum varsa karbonat kullanmanızı tavsiye ederim. Karbonat, böcek ısırması durumunda dudağın iltihaplanmasını engeller ve kısa süre içerisinde dudaktaki şişliği de indirecektir.

Malzemeler:

  • 3 çay kaşığı karbonat
  • 1 çay kaşığı su

Hazırlanışı – Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki belirtilen malzemeleri tam ölçüleri ile bir çay tabağı altlığında karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı böcek ısırığı üzerine sürün. Kısa sürede işlevini gösterecektir.

Sizlere dudak şişmesine karşı evde yapılabilecekleri anlatmış oldum. Umarım bu yöntemler işinize yarar ve sizi şiş dudaklardan kurtarır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı