Egzama Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Egzama çeşitleri ve tedavi yöntemleri , egzama olmuş herkesin mutlaka bilmesi gereken bir konudur. Eğer hangi çeşit egzamaya sahip olduğunuzu biliyorsanız tedavisi de bir o kadar kolaylaşıyor.

Egzama Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Egzama oldukça yaygın bir cilt problemidir. Bir çok insanın ortak sorunu egzama ilerledikçe iltihaplı egzamaya dönüşebilir. Egzama çok evreli ve çok çeşitli olduğu için farklı isimler ile adlandırılır. Ancak sizlere önce egzamanın belirtilerinden bahsetmek istiyorum.

Egzama Belirtileri Nedir?

Egzama çeşitleri her ne kadar fazla olsa da belirtileri hemen hemen aynıdır. Eğer aşağıdaki belirtiler sizde de varsa cildinizde egzama problemi oluşmuş veya oluşuyor demektir.

  • Ciltte şiddetli kaşıntı olur.
  • Cildiniz pul pul kurumuş deri zarı gibi olur.
  • Ciltte kızarıklık başlar.
  • Egzama bulunan bölgede su kabarcıkları görülebilir.
  • Cilt üzerinde derin çatlaklar görülür.

Egzamanın en önemli belirtileri yukarıda gördüğünüz belirtilerdir. Şimdi sizlere egzama çeşitleri hakkında bilgiler verelim. Ancak ondan önce Youtube’da izlediğim bir videoyu da izlemenizi tavsiye ediyorum.

Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)

Alerjik egzama en sık rastlanan egzama türüdür. Bu tip egzamada deri kaşıntısı ve iltihaplanma görülebilir. Bu kaşıntı günden güne artar ve sizi rahatsız eder. Alerjik egzamanın bu etkileri ve iyileşme süreci yaşa göre değişebilir.

Alerjik egzama daha çok bebek ve çocuklarda görülür. Nadiren olsa da ilerleyen yaşlarda görülebilir. Alerjik egzama genel olarak surat, el, ayak, kafa derisi, vücut kıvrımları gibi yerlerde gözükür.

Alerjik egzamanın tedavisi esnasında mutlaka kullandığınız sabuna ve kimyasal maddelere ve doğal olmayan giysilere dikkat etmeniz gerekir.

Alerjik Egzama Tedavisi

Egzama çeşitleri arasında olan alerjik egzama tedavi yöntemleri arasında en basit olanıdır. Alerjik egzama tedavisi için;

  • Egzama olan bölge devamlı yağlanmalı ve nemli tutulmalıdır.
  • Eczanelerden satın alacağınız steroid içeren merhemler bu işin ilacıdır.
  • Bol bol bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalar ve ek takviyeler kullanmalısınız.
  • Gerekiyorsa egzama için antibiyotik kullanabilirsiniz.

Kontakt Dermatit

Bu egzama türü iki gruba ayrılır. Birincisi alerjik kontakt dermatit ikincisi ise tahriş eden kontakt dermatit olarak isimlendirilir.

Tahriş Eden Kontakt Dermatit

Cildi tahriş eden bir nesneye veya maddeye dokunmak ile olur.  Adı üstünde olduğu gibi cildi tahriş eder ve egzamaya çevirir. Örneğin boynunuza taktığınız bir kolye cildinizle direk temas halindedir. Eğer bu kolye cildinizi tahriş eder ve yinede takmaya devam ederseniz bu egzama çeşidi oluşabilir.

Egzama Çeşitleri

Aynı zamanda ter, aşırı sıcak, tükürük, hayvan tüyleri, ağaç polenleri gibi maddelerden de oluşabilir. Bu egzama türü bunların dışında kozmetik ürünler, deodorant, medikal ve kimyasal ürünlerden de oluşabilir. Amerika nüfusunun %11’i her yaz bu egzama türüne ve bunun gibi cilt problemlerine yakalanmaktadır.

Bu egzamanın görüldüğü diğer bir organ ise kulaktır. Kulak memesinin içerisine herhangi bir cisim teması halinde bu hastalığa yakalanma ihtimali yüksek. Metal bir cisimle kulak karıştırmak, küpe takmak vb. durumlarda görülebilir.

Dairemsi Egzama

Bu egzama genel olarak el ve ayaklarda görülür. Egzamanın adı üzerinde olduğu gibi dairesel bir biçimdedir. Egzama oldukça kaşıntılı ve yaralı olabilir. Aynı zamanda hafif iltihaplı ve akıntılı olabilir.

Varikoz Dermatit (Varisli Egzama)

Bu egzama genel olarak orta ve ileri yaşta kendini gösteren bir egzama çeşididir. Daha çok apış arasında görülür ve bacaklardaki sağlıksız kan dolaşımından dolayı oluşur.

Ayak bilekleri, baldır ve bir çok çeşitli bölgede de görülebilen ve çok sık rastlanan bir egzama çeşididir. Bölgece iltihaplanma, kızarma, kabarma ve beneklenme görülebilir. Bu egzama türü erken teşhiste iyileştirilebilir ancak tedavi edilmesinde geç kalındığında bölgede ülser bile oluşabilir.

El Egzaması

Elde rastlanan bir egzama çeşididir. El üzerinde kırımızı yaralar görülür. Bu egzama türü genel olarak elin kimyasal maddeler (deterjanlar) ile teması nedeniyle oluşur. Elleri sürekli suda olan kişilerde de görülebilir. El egzaması herhangi bir gıdaya alerji olduğunda ve dokunulduğunda da görülebilir.

Asteatotik Dermatit

Cildi kuru olan kişilerde daha çok görülen bir egzama çeşididir. Vücutta yağ tabakasının az olduğu yerlerde daha sık rastlanır. İlk önce çatlaklarla başlar ve kaşıntı ile devam eder.

Cildin kuru olması büyük etken olurken kışın kapalı mekanlarda olanlar, cildinin nem oranı düşük olanlar ve yetişkinlerde sıklıkla rastlanır.

Kan Dolaşımını Durduran Egzama

Kan dolaşımı zayıf, damarları genişlemiş veya kan dolaşımını zayıflatacak durumlara maruz kalanlarda çok sık görülür. Genel olarak ayak bilekleri, baldır ve ayakta oluşur.

Egzama Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Bu egzama türünde bacaklar şişebilir ve kırımızı lekeler, iltihaplanma, pigment değişimi ve dolayısı ile cilt rengi koyulaşmaya başlar. Zamanla ayak bileklerinde ağrılara bile neden olabilir.

Numuluer Egzama

Bu egzama türünün görüntüsü metal para biçimindedir. Bölge kızarmış ve tahril olmuş şekildedir. Genel olarak göğüs ve bacaklarda görülür. Bu egzama çeşidi atopik dermatitin ilerlemiş halidir.

Egzamanın oluşumuna neden olan en etken şey mantarlardır. Bu nedenle bölgeye temas edilen iç çamaşır sürekli değiştirilmeli ve bölge devamlı nemlendirilmelidir.

Kronik Simples Liken

Genel olarak boyun arkası, bilekler, kasık ve ayak bileklerinde görülen bir egzama türüdür. Bölgenin sürekli kaşınması ve bölgeyi ovuşturması ile ortaya çıkar. Sürekli kaşınma takıntısı olan insanlarda çok sık rastlanır.

Seboreik Egzama

Bu egzama diğer egzama türlerinden biraz farklıdır. Diğer egzama türlerine göre daha yağlı bir egzamadır. Genel olarak kafa derisinde görülür. Kafa derisinin enfeksiyona maruz kalması sonucunda seboreik egzama görülür.

Kafa derisinin haricinde boyun bölgesinde, burun etrafında, yüzde ve ense çizgilerinde görülebilir.

Sizlere egzama çeşitleri ve tedavi yöntemlerinden bahsettik. Umarım sizler içinde yararlı bir yazı olmuştur. Sitemizde bulunan diğer cilt problemleri için tüm yazılarımızı cilt lekeleri kategorimizde bulabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı